Trufle, czarny czosnek i portugalska ośmiornica. Wyjątkowe składniki, których spróbujemy na Fine Dining Week

Trufle, czarny czosnek i portugalska ośmiornica. Wyjątkowe składniki, których spróbujemy na Fine Dining Week

Właśnie ruszyła kolejna edycja festiwalu Fine Dining Week, który daje możliwość doświadczenia smaków nagradzanych restauracji w atrakcyjnej cenie. Sprawdźcie, na jakie składniki postawili Szefowie Kuchni z najlepszych warszawskich restauracji, które biorą udział w tym wyjątkowym kulinarnym wydarzeniu.

1. Trufle

fot. Fine Dining Week

Trufle są nazywane "ukrytym skarbem" i nie ma w tym powiedzeniu ani odrobiny przesady - ten rzadki grzyb uznaje się za produkt luksusowy i jest ceniony za swoje niezwykłe walory smakowe. Trufle letnie są wyjątkowo aromatyczne i wyróżniają się przyjemnym, korzennym zapachem. Nie wszyscy wiedzą, że w Europie istnieje od 120 do 200 gatunków trufli, z czego tylko kilka gatunków ma wysoką wartość kulinarną i ekonomiczną.

Z czym się jada trufle? Włoska zasada głosi, że należy je dodawać do podstawowych potraw i nie mieszać z innymi mocnymi aromatami. Do takich klasycznych dań z truflą z pewnością należy zaliczyć risotto, spaghetti czy bruschettę z ich dodatkiem. Istnieją też mniej konwencjonalne sposoby użycia trufli w daniach, czego najlepszym przykładem jest kuchnia japońska. Będziecie się mogli o tym przekonać podczas festiwalu Fine Dining Week.

Gdzie zjesz trufle podczas Fine Dining Week?

Wabu Sushi Bar & Japanese Tapas na warszawskim Placu Europejskim - tam skosztujecie wyjątkowego dania California Roll z awokado, szparagami w tempurze oraz truflą.

2. Czarny czosnek

fot. Garmasz Butcher & Restaurant

Czarny czosnek to nie odmiana zwykłego czosnku, ale produkt zaliczany do gamy superfood. Czarna odmiana powstaje w skutek przechowywania w podwyższonej temperaturze (40-90 °C) oraz wilgotności (60-90%) - wówczas zachodzą reakcje brązowienia nieenzymatycznego. Upraszczając można powiedzieć, że jest to proces starzenia lub fermentacji czosnku. Oprócz tego, że barwy ząbków zmieniają się na czarną lub ciemno-brązową, zmienia się także ich smak - staje się specyficznie słodko-kwaśny. Konsystencja natomiast staje się bardziej "gumowata".

Czemu jednak w ogóle produkuje się fermentowany czosnek? Ze względu na właściwości prozdrowotne - dowiedziono, że czarny czosnek ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwalergiczne, przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe Z tego powodu może być potencjalnie stosowany jako przeciwzapalny środek leczniczy i oczywiście jako zdrowy dodatek do dań. Można serwować go z sushi, w sosach, dipach, jako składnik sałatek i past warzywnych i jako składnik marynaty.

Gdzie zjesz czarny czosnek podczas Fine Dining Week?

W Garmasz Butcher & Restaurant - czarny czosnek jest dodatkiem do puree, które towarzyszy sezonowanej na mokro polędwicy wołowej (nadziewanej foie gras) z cebulą karmelizowaną, cebulką perłową marynowaną i jusem.

3. Polędwica sezonowana

fot. Unsplash

Sezonowanie mięsa nie jest rzeczą prostą, ale najważniejsza zasada dotyczy jakości wybranego do tego celu produktu - sezonować powinno się wyłącznie wołowinę stekową, czyli polędwicę, rostbef, antrykot, pierwszą krzyżową.

Jeśli chodzi o technikę to można wyróżnić dwie główne - jedna z nich to sezonowanie na sucho, które polega na przechowywaniu mięsa bez opakowania w ściśle określonej, stałej temperaturze (zazwyczaj ok. 2-4 st. C) i wilgotności (ok. 80%) przez kilka tygodni. W trakcie tego procesu mięso traci sporo z wilgotności – obsychają wierzchnie warstwy sezonowanego elementu (są później odcinane), a to co zostaje wewnątrz nabiera smakowej intensywności i kruchości. Sezonowanie odbywa się się też na mokro - proces polega na pakowaniu mniejszych elementów wołowych bez kości w folię próżniową i przechowywanie ich przez kilka tygodni w chłodni. Na skutek sezonowania na mokro, mięso nie traci soczystości, a zyskuje na kruchości i miękkości.

Gdzie zjesz sezonowaną polędwicę podczas Fine Dining Week?

Garmasz Butcher & Restaurant, gdzie jako danie główne podawana jest polędwica sezonowana na mokro przez restauratorów w specjalnej komorze przez 28 dni. Mięso pochodzi z polskich jałówek rasy Herreford z Pniew i za swoją wysoką jakość otrzymało poziom AA LRQA i odznaczanie za najlepszy stek z polędwicy na światowych mistrzostwach steków.

4. Ośmiornica

fot. restauracja Strefa

Delikatne mięso, wyjątkowy smak i niska kaloryczność to główne cechy ośmiornicy, której najczęściej jadalną częścią są macki z charakterystycznymi wypustkami. Kto raz spróbuje tego dobrze przygotowanego owocu morza z pewnością się w nim zakocha. Formy podawania ośmiornicy są różne - może być duszona w winie, grillowana lub po prostu gotowana. Podawana najczęściej z ziemniakami, sałatą lub makaronem.

Gdzie zjesz ośmiornicę podczas Fine Dining Week?

W restauracji Strefa, znajdującej się przy ul. Próżnej 9, podczas Festiwalu podawana jest ośmiornica z Oceanu Atlantyckiego, która z pewnością Was zaskoczy. Specjał jest serwowany z... francuskimi ziemniakami, które dla oka będą przypominały kamienie (ciekawostka - żeby zmiękczyć ośmiornice używa się kamieni zamiast tłuczka). Tu także wykorzystano czarny czosnek, który dodaje potrawie wyjątkowego smaku.

5. Kiszona kapusta

fot. restauracja PAPU

Na koniec składnik, który nie od razu kojarzy się z wykwitną kuchnią, a jednak pasuje do niej idealnie. Kiszona kapusta to nie tylko kwaśnica czy bigos - ten jakże zdrowy i smaczny składnik może być doskonałym dodatkiem do wielu różnych potraw. Kapusta może być także... zmiksowana na gładką zupę krem.

Gdzie zjesz kiszoną kapustę podczas Fine Dining Week?

W PAPU na Mokotowie. W festiwalowej karcie znajdziecie krem z kiszonej kapusty z oliwą kminkową i chipsem z boczku – kapusta ukiszona została przez zaprzyjaźnionych rolników, prowadzących ekologiczne uprawy. Sposób kiszenia jest przekazywany od pokoleń, stąd tak oryginalny i puszysty smak kremu. Natomiast oliwa wraz z kminkiem długo leżakowały, by uzyskać właściwy smak i aromat.

Festiwal Fine Dining Week już ruszył! Podczas tego wydarzenia Szefowie Kuchni najwybitniejszych restauracji w Polsce przygotowują popisowe festiwalowe menu, dzieląc się przy tym swoją filozofią kuchni.

Festiwal Fine Dining Week trwa od 28 sierpnia do 11 września - by zarezerwować stolik na wyjątkowy wieczór z jednej w wybranych restauracji wejdźcie na stronę www.FineDiningWeek.pl. Do zobaczenia przy stole!