10 najpiękniejszych basenów na świecie

10 najpiękniejszych basenów na świecie

Niezwykła architektura, oryginalny design i malownicze otoczenie - to 3 warunki, które spełniają najpiękniejsze baseny na świecie. Oto 10 niesamowitych obiektów, o których odwiedzeniu marzy niemal każdy.

Bondi Baths, Australia

Ten jeden z najbardziej malowniczych basenów na świecie jest położony jest przy plaży Bondi nad Morzem Tasmana w Sydney. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Przede wszystkim fakt, że pływając w nim mamy wrażenia, jakbyśmy byli na środku morza. Basen jest częściowo zanurzony wśród morskich fal i zaprojektowano go w taki sposób, żeby "stapiał się" z otwartą wodą. Jednak mury basenu są tak grube, że woda w nim jest o wiele chłodniejsza niż ta w morzu.

Łącznie Bondi Baths ma 50 metrów długości i 8 torów. Mimo, że wchodzi w skład kompleksu Bondi Baths, jest dostępny dla wszystkich za opłatą 5 dolarów australijskich, czyli równowartości 15 złotych.

fot. www.icebergs.com.au
fot. www.icebergs.com.au
fot. www.icebergs.com.au
fot. www.icebergs.com.au

Marina Bay Sands Hotel, Singapur

Prawdopodobnie najbardziej znany hotel typu "infinity", czyli bez zaznaczonej granicy brzegu. Dzięki stopieniu basenu z krajobrazem mamy wrażenie jakbyśmy przebywali w naturalnym zbiorniku wodnym... ale w centrum miasta. To właśnie dlatego relaks w tym basenie znajdującym się na 55. piętrze jednego z najdroższych hotelu na świecie jest niesamowitym doświadczeniem.

Pływając w basenie hotelu Marina Bay (aby móc skorzystać z tego luksusu, musimy być gośćmi hotelu) możemy bez przeszkód delektować się niezwykłą panoramą z najwyższymi budynkami Singapuru. Przebywanie przy krawędzi wydaje się być czymś ekstremalnym, ale spokojnie - zbiornik jest odpowiednio zabezpieczony i całkowicie bezpieczny.

fot. www.marinabaysands.com
fot. www.marinabaysands.com
fot. www.marinabaysands.com
fot. www.marinabaysands.com

Alpin Panorama Hotel Hubertus, Włochy

Basen, który zrobił na nas największe wrażenie znajduje się w północnej części Włoch. Jest on częścią wyjątkowego hotelu Hubertus, który jest położony na terenie parku o powierzchni 5000 m² i oferuje kilka odkrytych basenów oraz spa Alpenreych z saunami i łaźniami parowymi.

Sam zewnętrzny basen, który jest największą atrakcją tego miejsca, jest długi na 25 metrów i znajduje się ponad 12 m nad ziemią. Cała jego konstrukcja opiera się na drewnianych podporach z pni modrzewia, charakterystycznych dla całego hotelu. Na dnie zbiornika wybudowano "okienko", przez które pływający goście mogą podziwiać to, co znajduje się pod nimi. To właśnie z tego miejsca rozciąga się też najpiękniejszy widok na otoczenie hotelu, czyli malownicze Dolomity.

fot. www.hotel-hubertus.com
fot. www.hotel-hubertus.com
fot. www.hotel-hubertus.com
fot. www.hotel-hubertus.com
fot. www.hotel-hubertus.com

Hearst Castle, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Gdy pierwszy raz widzi się zdjęcia tego niezwykłego miejsca, można pomyśleć, że przedstawiają one bajeczną architekturę z dalekiej przeszłości. Jednak Hearst Castle to tak naprawdę była luksusowa posiadłość amerykańskiego magnata prasowego - Williama Randolpha Hearsta - mieszcząca się w San Simeon w stanie Kalifornia, którą wzniesiono w pierwszej połowie XX wieku.

W pałacu Hearsta mieściło się w nim 56 sypialni, 61 łazienek, 19 pokoi dziennych, 127 akrów ogrodów, korty tenisowe, kino, lotnisko oraz największe na świecie prywatne zoo. Nie mogło w takim miejscu zabraknąć również dwóch basenów, które na tle tej bogatej architektury prezentują się naprawdę imponująco. W obu zbiornikach (tzw. basenie Neptuna i basenie rzymskim) otoczonych przez antyczne rzeźby i kolumny, można dziś śmiało pływać. Największą atrakcją zadaszonego rzymskiego basenu są oryginalne mozaiki z czasów imperium pochodzące z Rawenny.

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
fot. www.hearstcastle.org

One & Only Reethi Rah, Malediwy

Malediwy to jeden z najbardziej malowniczych zakątków świata, który co roku odwiedzają turyści spragnieni widoku pięknych plaż i błękitnej wody. Nic więc dziwnego, że dla przyjezdnych tworzy się najlepsze warunki do wypoczynku, czyli luksusowe hotele z oryginalnymi basenami.

Jednym z nich jest basen w hotelu One & Only Reethi Rah - 50-metrowy basen bez krawędzi z widokiem na Ocean Indyjski. Bardzo nam się podoba koncept połącznia basenu z tropikalnym otoczeniem, które grzechem byłoby zasłaniać jakąkolwiek architekturą.

fot. www.oneandonlyresorts.com
fot. www.oneandonlyresorts.com
fot. www.oneandonlyresorts.com

RiverView Wellness Centre w InterContinental, Warszawa

Nie tylko na egzotycznych wyspach, ale i w naszym kraju można znaleźć wyjątkowe miejsce, o którym często się mówi w kontekście najciekawszych basenów na świecie. Basen, będący częścią nowoczesnego centrum rekreacji RiverView Wellness Centre, mieści się na 43 i 44 piętrze warszawskiego hotelu InterContinental. Korzystający z basenu o wymiarach 6 x 14 metrów,  jacuzzi i siłowni mogą podziwiać panoramiczny widok na centrum stolicy - w tym Pałac Kultury i Nauki.

Co ciekawe, aby móc popływać w tym niezwykłym basenie, nie trzeba być gościem hotelu - chętni mogą wykupić jednorazowy wstęp za 150 zł, który upoważnia do wejścia do RiverView o dowolnej porze w wybranym dniu.

fot. www.warszawa.intercontinental.com
fot. www.warszawa.intercontinental.com
fot. www.warszawa.intercontinental.com

Ubud Hanging Gardens, Bali, Indonezja

Hotel Ubud Hanging Gardens (Wiszące Ogrody) również zachwyca niezwykłym hotelem i miejscem do pływania, gdzie można się zrelaksować. Nie ma wątpliwości, że pływanie w tak cudownych okolicznościach przyrody jest niezapomnianym przeżyciem - stojąc przy krawędzi możemy podziwiać tropikalne lasy, które są niemalże w zasięgu ręki.

fot. www.hanginggardensofbali.com
fot. www.hanginggardensofbali.com
fot. www.hanginggardensofbali.com
fot. www.hanginggardensofbali.com

San Alfonso del Mar, Algarrobo, Chile

Kurort San Alfonso del Mar położony jest w północnej części chilijskiego miasta Algarrobo, znajdującego się w środkowej części kraju nad Oceanem Spokojnym. Słynie z imponującego otwartego basenu Crystal Lagoon, który jest największym tego typu obiektem na świecie (wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa). Jego długość wynosi aż 1013 metrów i zajmuje on teren o powierzchni 8 hektarów! Crystal Lagoon jest rekordzistą również pod względem głębokości - ma 35 metrów.

Tak wielka powierzchnia basenu pozwala nie tylko pływać i nurkować, ale także uprawiać sporty, które raczej kojarzą się z otwartymi zbiornikami wodnymi - m.in. żeglarstwo, narty wodne, kajaki czy nawet flyboard. Aktywność z widokiem na ocean i niezwykłą architekturę, która należy do kurortu? Jesteśmy na tak!

fot. www.sanalfonso.cl
fot. www.sanalfonso.cl
fot. commons.wikipedia.org

Kąpielisko termalne Széchenyi, Budapeszt, Węgry

To największy w Europie kompleks basenów i term. Najstarszy budynek, który wchodzi w skład tego wyjątkowego miejsca, powstał w 1881 roku w północnej części Parku Miejskiego. W kolejnych latach - na fali popularności - doszło do rozbudowy całego kompleksu, który do dziś zachwyca miłośników zabytkowej architektury.

Od 1963 można korzystać z kąpieli w Széchenyi przez cały rok - kompleks zasilają dwa źródła termalne: jedno o temperaturze 23 °C, a drugie 25 °C. Wody lecznicze Széchenyi Gyógyfürdő są znane z wysokiej zawartości sodu, wapnia, magnezu i fluoru. Co ciekawe, Széchenyi to jeden z nielicznych obiektów tego typu, w którym nie ma podziału na dni przeznaczone dla kobiet i mężczyzn.

fot. commons.wikipedia.org
fot. commons.wikipedia.org
fot. commons.wikipedia.org


Laucala Island Resort, Fiji

Na koniec prawdziwa perełka - przezroczysty basen, który unosi się nad wodami otaczającymi wyspę Fiji. Kąpiel w basenie o tym jakże oryginalnym designie pozwala na podziwianie widoków znad i spod tafli wody basenu. Egzotyczna przyroda tego zakątka świata robi ogromne wrażenie i jest nieodłącznym elementem luksusowego hotelu Laucala Island Resort.

fot. www.facebook.com/pg/laucalaprivateisland
fot. www.facebook.com/pg/laucalaprivateisland
fot. www.facebook.com/pg/laucalaprivateisland
tekst: A.R.