5 nieoczywistych miejsc na wakacje, w których nie zapłacisz euro

5 nieoczywistych miejsc na wakacje, w których nie zapłacisz euro

Wybierając miejsce docelowe swojej kolejnej podróży, należy przede wszystkim poznać odpowiedzi na następujące pytania: jak będziemy mogli się porozumiewać w danym państwie? Co możemy tam zobaczyć? W jakiej walucie będziemy musieli płacić? Brak wygodnego w płaceniu euro nie powinien jednak nikogo zrażać, bo już niemal w każdym kraju płacenie kartą jest dostępne i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Poznajcie 5 nieoczywistych kierunków, które zaskoczą Was swoimi atrakcjami, a nie dodatkowymi opłatami za przewalutowanie pieniędzy.

Kazachstan i Kirgistan

Stolica: Astana / Biszkek
Waluta: tenge / som
Język: kazachski, kirgiski, rosyjski

Te dwa kraje Azji Centralnej, znajdujące się na Jedwabnym Szlaku, warto odwiedzić podczas jednej podróży. Dlaczego? Bo wędrując tamtejszymi terenami doświadczymy piękna zmieniającego się krajobrazu - Kazachstan zachwyci bezkresem pustyń i stepów, a w Kirgistanie można podziwiać piętrzące się z każdym krokiem masywy górskie.

Po przylocie do stolicy Kazachstanu warto przyjrzeć się dzisiejszemu rozwojowi tego miasta. Astana jest nazywana "Dubajem na stepie", gdyż to jedno z najszybciej rozwijających się miast po okresie komunizmu. Widać to przede wszystkim w nowoczesnej architekturze, która zaczyna dominować nad dawnym budownictwem. Równie mocno polecamy odwiedzić Ałmaty - jedno z największych miast w Kazachstanie, które może pochwalić się bogatą ofertą turystyczną i niezwykle ciekawą okolicą. Mamy tu na myśli przede wszystkim wydrążony w dolinie rzeki Szaryn kanion, który jest prawdziwym ewenementem przyrodniczym w tej części świata. Jego ściany sięgają 200 m wysokości, a budujące go piaskowce i zlepieńce układają się w piękne "rzeźby".

Song-Kul, Kirgistan

Ale nie oszukujmy się - nie dla miast przejeżdża się do Kazachstanu i Kirgistanu, ale widoku stepów i gór, które w tej szerokości geograficznej wyróżniają się niezwykłą urodą. Pokonywanie tamtejszych bezdroży dla wielu osób jest sposobem na odnalezienie spokoju. Tego wytchnienia można również doświadczyć docierając nad słynne jezioro Issyk-Kul, które jest perłą Azji Centralnej. Po jeziorze Titicaca w Ameryce Południowej jest to drugie co do wielkości górskie jezioro świata - w dodatku położone na wysokości ok. 1600 m wśród szczytów gór Tienszanu.

Almaty, Kazachstan
Almaty, Kazachstan

Urugwaj

Stolica: Montevideo
Waluta: peso urugwajskie
Język: hiszpański

Jeden z najmniejszych krajów Ameryki Południowej, który nie jest tak oblegany jak Argentyna i Brazylia, a równie warty odwiedzenia. To co zachwyca większość turystów to tamtejsze plaże np. w kurorcie Punta del Este - mieście położonym na niewielkim półwyspie, które słynie z pięknego portu, luksusowych hoteli i najlepszych restauracji. Miejsce to charakteryzuje się dwiema rodzajami plaż, z czego jedne znajduje się nad otwartym oceanem, a druga w obrębie zatoki.

Innym malowniczym miejscem na mapie Urugwaju jest Colonia del Sacramento, które zostało założone w 1680 przez Portugalczyków i jest jednym z najpiękniejszych kolonialnych miasteczek Ameryki Południowej. Miasto zachowało swoje historyczne centrum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer uroczymi uliczkami, przy których wznoszą się kolorowe kolonialne domy, zostaje w pamięci na długo.

Cabo Polonio, Uruguay

Spragnionych miasta zapraszamy do stolicy Urugwaju. Montevideo słynie ze specyficznego charakteru, który albo się polubi, albo znienawidzi. Do wizytówek tego miasta z pewnością można zaliczyć Palacio Salvo (obecnie siedziba władz lokalnych), Palacio Legislativo (urugwajski parlament) i reprezentatywny plac nazywany Plaza Independencia.

Colonia Del Sacramento, Uruguay
Punta del Este, Uruguay

Rumunia

Stolica: Bukareszt
Waluta: lej
Język: rumuński

Kraj, który raz odwiedzony wymaga zaplanowania kolejnej podróży - tak mówią wszyscy, którzy zdecydowali się na odwiedzić ten zakątek Europy. Żeby chociaż pobieżnie zwiedzić Rumunię trzeba poświęcić minimum tydzień. A co wówczas warto tam zobaczyć?

Przede wszystkim trzeba udać się do Bukaresztu - miasta nazywanego niegdyś Paryżem Wschodu, gdzie mieszają się różne style architektoniczne, mody i epoki. Ten eklektyzm widać już na pierwszy rzut oka - obok historycznych pałaców i cerkwi można zobaczyć zbudowane z ogromnym rozmachem socrealistyczne blokowiska, które powstały w czasach rządów Nicolae Ceaușescu. Po Bukareszcie kolejnym turystycznym punktem jest Transylwania, gdzie polecamy odwiedzić zabytkowe i przepiękne miasteczko Sighișoara, a następnie zamek w Branie, czyli najsławniejsze miejscem związane z legendarnym Drakulą.

Barajul Drăgan-Floroiu, Lunca Vişagului, Rumunia

Poza malowniczymi miastami Rumunia może pochwalić się niezwykłymi widokami. Olśniewające panoramy gór i uroczych wiosek, na których przewijają się pozostałości starych kopalń bądź ruiny zamczysk. Niezapomniany klimat, do którego chce się wracać!

Brașov, Rumunia
Distretto di Sibiu, Rumunia

Uzbekistan

Stolica: Taszkient
Waluta: sum
Język: uzbecki, rosyjski

O Uzbekistanie pisaliśmy, że jest to jest to jeden z 6 nowych podróżniczych trendów w 2019 roku. Skąd rosnąca popularność tego kraju, którym do niedawna jeszcze w ogóle nie interesowali się turyści? Ze względu na reformę prawa wizowego (aż 51 państw może uzyskać nawet e-wizy) Uzbekistan stał się po prostu w końcu osiągalny. A do tego wiele osób przekonało się, że ten kraj oferuje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia - chociażby XIV-wieczne mauzolea, piękne meczety i madrasy w każdym możliwym odcieniu błękitu.

Wylatując do tego miejsca należy pamiętać, że pobyt w Uzbekistanie to prawdziwa podróż w czasie - przede wszystkim za sprawą zabytkowych miast Jedwabnego Szlaku, gdzie ostały się nie tyle pojedyncze historyczne budowle, ale całe kompleksy architektoniczne. Najważniejsze zabytki znajdują się w Samarkandzie, Bukharze, Khivie oraz stolicy – Taszkiencie. Samarkanda, będąca w połowie drogi między Chinami a Zachodem, wręcz zniewala zabytkami kultury islamskiej. Sercem starożytnego miasta jest Registan, który jest uznawany za jeden najlepszych przykładów architektury islamskiej na świecie.

Khiva, Uzbekistan

W Bukharze, mieście wpisanym na światową listę dziedzictwa UNESCO, zobaczymy piękne meczety i medresy, a także Arkę – olbrzymią, kamienną fortecę z V wieku. W Taszkencie warto zobaczyć bazar Chorsu, meczet Khazrati Imam, hotel Ubzekistan, Plac Amira Timura z jego pomnikiem czy Plac Niepodległości z Globusem Uzbekistanu.

Taszkient, Uzbekistan
Uzbekistan

Angola

Stolica: Luanda
Waluta: kwanza (AOA) lub dolar
Język: portugalski

Podróżowanie po tym kraju jest jest łatwe - od lat trwa tam odbudowa dróg, mostów oraz wiaduktów po wieloletniej wojnie domowej. Jednak wiele osób nie zraża się tym i przemieszcza się po Angoli samochodem terenowym. A jest co tam podziwiać - kraj ten zachwyca pięknymi i zróżnicowanymi widokami. Przede wszystkim warto zobaczyć Ilha Do Mussulo - małą wyspę z piaszczystą plażą i lazurowym oceanem. Innym znanym miejscem jest Cmentarz Statków Praia Do Sarico, przywieziono ponad 20 wraków z portu w stolicy Angoli.

Lunda Norte Province, Angola

Zwiedzając Angolę nie należy pominąć stolicy - mimo, że jest jedno z najdroższych miast na świecie! W Luandzie i na prowincji przeciętne miejsce hotelowe kosztuje około 200 dolarów, a na posiłek trzeba przewidzieć min. 50 dolarów na osobę. Tak, jak w sklepikach na co dzień lepiej posługiwać się tam gotówką, tak w hotelach płatności kartą kredytową są bez problemu akceptowane.

Muxima, Angola
Belas, Angola

Jak najlepiej płacić w miejscach, w których dominuje lokalna i trudno dostępna waluta? Najlepiej Kartą Otwartą na Świat, która jest idealna dla osób podróżujących. Dzięki niej nie tylko można obniżyć koszty swoich podróży zagranicznych (brak opłaty za prowadzenie konta i brak dodatkowych kosztów przewalutowania dla prawie 160 walut), a także - w razie potrzeby - możesz skorzystać z bezpłatnego ubezpieczenia "Rezygnacja z Podróży".

Dodatkowo, jeśli otworzysz  Konto Otwarte na Ciebie z kartą debetową Karta Otwarta na Świat przez Internet będziesz mógł skorzystać z promocji Internet na Świat – XOXO WiFi, nawet na końcu świata (w ponad 70 krajach na świecie poza UE) pozwala surfować po sieci dzięki bezpłatnemu najmowi mobilnego routera 4G/LTE.

Więcej informacji na temat Karty Otwartej na Świat można znaleźć na stronie: www.bnpparibas.pl

 

Artykuł powstał we współpracy z BNP Paribas / zdjecia: Unsplash