Elektryczne hulajnogi – czy warto kupować i jak wybrać model idealny

Elektryczne hulajnogi - czy warto kupować i jak wybrać model idealny

Elektryczne hulajnogi opanowały ulice dużych miast - nie tylko Warszawy, ale także chociażby Łodzi, Krakowa, Poznania i Wrocławia. I chodzi tu nie tylko o wypożyczalnie pojazdów, które wyrosły jak grzyby po deszczu po tym, jak zaobserwowano rosnące zainteresowanie nową usługą. Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnej elektrycznej hulajnogi, którą mogą mieć na wyłączność i z której korzystanie na dłuższą metę bardziej się opłaca. Czy warto inwestować w ten wynalazek i jak odnosi się do niego polskie prawo, które do dziś nie uwzględnia takich pojazdów w ruchu drogowym?

Świat zakochał się w hulajnogach zasilanych energią elektryczną. Dlaczego? Bo to proste w obsłudze pojazdy, które świetnie sprawdzają się w przemierzaniu dłuższych odcinków drogi w mieście (nie męczą fizycznie tak jak zwykłe hulajnogi), a przy tym dają dużo frajdy - dzięki nim możemy choć trochę poczuć dziecięcą radość z jazdy. Wiele osób przekonuje również fakt, że są to pojazdy ekologiczne - nie produkują szkodliwych spalin i mają prawie zerową emisję hałasu.

Dodatkowo łatwo można je zabrać do komunikacji miejskiej, czy schować do bagażnika samochodu. Jedyne o czym musimy pamiętać przed uruchomieniem e-hulajnogi to naładowanie - średnio bateria wystarcza na przejechanie od 15 do 25 km (w zależności od pojemności baterii), co równa się mniej więcej godzinie jazdy.

fot. Frugal

Do tej pory korzystanie z tych nowych, modnych pojazdów nie zostało w Polsce prawnie uregulowane - na razie użytkownicy muszą przemieszczać się po chodnikach robiąc slalom między pieszymi, gdyż hulajnoga jako taka nie może jeździć ani po jezdni, ani po drogach rowerowych. Potrzeba zmiany prawa pojawiała się, gdy zauważono, że elektryczne hulajnogi mogą osiągać prędkość nawet do 25 km/h, a więc poruszają się znacznie szybciej od pieszych. Rzecznik Ministerstwo Infrastruktury przekazał, że obecnie prowadzone są prace analityczne, które doprowadzą do zmiany przepisów ruchu na e-hulajnogach i zagwarantują nam większe bezpieczeństwo.

Aktualnie możemy korzystać z wypożyczalni hulajnóg i płacić za każdorazowy przejazd, albo zdecydować się na kupno własnego pojazdu, który możemy mieć zawsze w zasięgu ręki. Wybierając dla siebie odpowiednią e-hulajnogę warto pamiętać o kilku najważniejszych parametrach, które będą decydujące jeśli chodzi o komfort i przyjemność czerpaną z jazdy.

1. Waga i kompaktowość

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na wagę hulajnogi - im lżejsza hulajnoga tym wygodniejsza w transporcie. Warto też zwrócić uwagę na składane modele, których gabaryt zaledwie w kilka sekund możemy możemy ograniczyć do minimum.

2. Zastosowane technologie

Różne modele hulajnóg mają różne rodzaje sterowania - najczęściej robi się to z poziomu wyświetlacza na kierownicy, ale czasem też za pomocą aplikacji lub specjalnych przycisków na kierownicy. Czasem za pomocą aplikacji istnieje opcja zmiany koloru przedniego oświetlenia hulajnogi.

3. Zasięg baterii

Na podstawie maksymalnego zasięgu określamy, na ile kilometrów trasy wystarczy jedno naładowanie hulajnogi. Zazwyczaj jest to dystans 15 km, ale na większych bateriach jesteśmy w stanie przejechać nawet 30 km.

4. Wodoszczelność

Przezorni powinni sprawdzić, czy z danej  hulajnogi można bez obaw korzystać podczas deszczu.

5. Z siodełkiem lub bez

Niektóre modele hulajnóg mają uwzględnione w swojej konstrukcji siedzisko. Dzięki temu na takiej hulajnodze można się przemieszczać w pozycji siedzącej, co może okazać się wygodne przy pokonywaniu długich dystansów.

Na jakie marki warto zwracać uwagę szukając wymarzonej e-hulajnogi?

Frugal

Polska marka tworzona przez ludzi z pasją do elektrycznych pojazdów, której początki istnienia sięgają roku 2009, gdzie były prowadzone pierwsze testy elektrycznych pojazdów na potrzeby własne. Frugal prężnie się rozwija i każdego roku dynamicznie rozszerzamy ofertę elektrycznych pojazdów o nowe, ulepszone modele, a ponadto ich produkty są dostępne w już 750 punktach sprzedaży.

Producent oferuje również składane modele, które są wygodne i zachęcają do zabierania jej ze sobą w każde miejsce. Frugal Smart posiada trzy tryby jazdy i osiąga prędkość do 23 km/h, będzie więc dobrym wyborem do spokojnej jazdy po mieście.

fot. Frugal
fot. Frugal
fot. Frugal

Glion Dolly Scooter

Hulajnoga, którą można nazwać kompromisem pomiędzy mocą akumulatora, a ciężarem (konstrukcja waży 8 kg). Wrażenie robi imponujący akumulator litowo-jonowy, który zapewni lata użytkowania przy ponad 1000 cyklach ładowania i zasięg do 25 km przy na jednym ładowaniu. Co ważne, ta duża bateria szybko się ładuje - pełne naładowanie naładowanie osiągniemy w zaledwie 3,5 godziny.

fot. Glion Scooter
fot. Glion Scooter

Razor E Prime

Razor to obecnie jedne z najpopularniejszych modeli hulajnóg na rynku - zarówno tych tradycyjnych, jak i elektrycznych. Produkty tej marki posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych i są wykonane z najlepszych materiałów.

Jednym z najbardziej topowych modeli tej marki jest E Prime, który posiada długi podest, a jej konstrukcja została dostosowana do wymagań dorosłych. Jest też wyposażony w wyjątkowo cichy silnik zasilany przez pojemny akumulator, który umożliwia spokojną i komfortową jazdę. Ta hulajnogą osiągniemy prędkość do 24 km/h i możemy z niej nieprzerwanie korzystać do 40 minut (zasięg do około 16 km). Model jest banalnie prosty w obsłudze - manetka w rączce oraz ręczny hamulec umożliwiają łatwe sterowanie prędkością.

fot. Razor
fot. Razor

 MotusXD

"Jedyna emisja, jaka następuje przy jeździe Motusem, to emisja endorfin, hormonu szczęścia, które pojawią się, gdy tylko weźmiesz pierwszy zakręt" - tak opisuje się jeszcze jedna polska marka, która specjalizuje się w produkowaniu e-hulajnóg. Twórcy marki podkreślają, że ich pojazdy chronią zdrowie, planetę i portfel - obliczono, że średni koszt przejazdu 100 km na ich elektrycznej hulajnodze to zaledwie 70 groszy!

Dorośli kierowcy powinni przyjrzeć się ich modelowi Scooty 8.5 - wyposażony w duże, dętkowe opony 8,5, które ochronią kręgosłup na chodnikowych wybojach. Tym modelem możemy jechać z prędkością do 25 km/h.

fot. MotusXD
fot. MotusXD
tekst: A.R.