7 polskich winnic, które trzeba odwiedzić

7 polskich winnic, które trzeba odwiedzić

Słyszeliście o enoturystyce? Jeśli nie to czas się dowiedzieć się, o co chodzi w tej formie spędzania wolnego czasu i gdzie w Polsce warto ją uprawiać.

Polska winoroślą stoi! W tym roku odnotowano w naszym kraju aż 150 winnic, które mają od kilku arów do nawet trzech hektarów powierzchni - część z nich to gospodarstwa agroturystyczne, które przyciągają swoją ofertą skierowaną do turystów. Polskie winnice, na wzór krajów zachodnich, zaczęły organizować biesiady przy winie, wspólne zbieranie winorośli, ale także przyciągają samą jakością produkowanego wina, która coraz pozytywniej zaskakuje smakoszy tego trunku. Na Podkarpaciu powstały już pierwsze "szlaki winiarskie", dzięki którym mamy szansę lepiej poznać region od strony związanej ze smakami wina i widokami porośniętych winoroślą zboczy.

Znaleźliśmy dla Was winnice, które naprawdę warto odwiedzić - zarówno ze względu na położenie wśród krajobrazów, jak również oferty turystycznej i jakości oferowanych noclegów na terenie obiektu.

1. Stara Winna Góra, Górzykowo k. Zielonej Góry

Zestawienie otwieramy miejscem znajdującym się w regionie zielonogórskim, który do tej pory najbardziej słynął z produkcji wina. Nic zresztą dziwnego - malownicze wzgórza nadodrzańskie charakteryzują się niezwykłą właściwością gleb, które pozwalają na uprawę winorośli.

Winnica, która korzysta z dobrodziejstw tego regionu, to Stara Winna Góra w Górzykowie - "magiczne miejsce, gdzie upływ czasu wyznaczany jest fazami rozwoju winorośli i cyklem dojrzewania wina". Tam będziemy mogli zwiedzić winnicę, a także uczestniczyć w prelekcji na temat tradycji winiarskich oraz wina.

fot. Stara Winna Góra

W Starej Winnej Górze nie obędzie się również bez degustacji tamtejszego produktu - najwyższej jakości wina, które powstaje ze szczepów Regent, Riesling, Pinot Gris, Pinot Noir, Saphira, St Laurent, Traminer. Podczas degustacji wszystkie są podawane gościom wraz ze specjalnie dobraną deską serów oraz długo dojrzewającej szynki.

Istnieje również możliwość luksusowego noclegu w Winnym Dworku, gdzie można poddać się zabiegom... winoterapii. "Winne SPA" to nie lada gratka dla turystów, którzy lubią takie tematyczne wyjazdy. W ofercie znajdziemy m.in. winogronowy zabieg inspirowany śródziemnomorskim klimatem, który rozpoczyna się krótkim seansem w łaźni winnej, następnie peelingiem ciała rozgniecionymi winogronami z dodatkiem naturalnego miodu, a kończy kąpielą w „beczce” z dodatkiem winnego eliksiru.

fot. Stara Winna Góra
fot. Stara Winna Góra
fot. Stara Winna Góra

2. Winnica Turnau, Baniewice k. Szczecina

Remont dziewiętnastowiecznego budynku gospodarczego pozwolił na stworzenie nowoczesnej winnicy z własną przetwórnią. Za całym konceptem stoi rodzina Turnauów - Zbigniew, Grzegorz, Tomasz i Jacek - którzy postanowili połączyć swoje siły i stworzyć miejsce, które będzie ich spełnionym marzeniem o powrocie do rodzinnych tradycji. Turnauowie do współpracy zaprosili także Franka Fausta – uznanego twórcę win z Nadrenii, który podzielił się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Winnica Turnau składa się z dwóch parceli mających w sumie 28 hektarów. Obsadzone są głównie szczepami Solaris i Johanniter, a także Riesling, Hibernal, Seyval Blanc, Rondo, Regent i Cabernet. Produkowane jest tam również wino lodowe z zamarzniętych zimą owoców, a także planowana jest produkcja polskiego wina musującego. W zabytkowym budynku wytwórni znajdują się również biura, sala degustacyjno-koncertowa oraz sklep, w którym klienci dostaną lokalne wina.

fot. Winnica Turnau

Winnicę Turnauów można zwiedzać spontanicznie, ale także podczas umówionych wcześniej wycieczek. Takie 2,5-godzinne zwiedzanie podzielone jest na trzy etapy: spacer po winnicy, zwiedzanie winiarni oraz degustację 4 win, w czasie której podawane są także regionalne sery zagrodowe od zaprzyjaźnionych z nami serowarów. Dla osób, które przyjeżdżają z daleka, udostępniany jest dom gościnny, w którym znajduje się 5 pokoi o wysokim standardzie mogących pomieścić 12 osób.

fot. Winnica Turnau
fot. Winnica Turnau
fot. Winnica Turnau

3. Sztukówka, Frysztak k. Jasła

Nazwa tej winnicy pochodzi od miejsca, w której się znajduje. Sztukówka to niewielkie wzniesienie, na którym rozrzuconych jest zaledwie kilkanaście domów, a większość przestrzeni zajmują pola i lasy. Nasze gospodarstwo położone jest w południowej, najbardziej nasłonecznionej, części stoku, która jest idealnym miejscem do uprawy winorośli.

To tu można przyjechać na zwiedzanie winnicy i wyjątkową degustację lokalnych win i przekąsek- w sezonie turystycznym takie spotkania przy stole odbywają się w altanie położonej bezpośrednio w winnicy. Z niej rozpościera się wyjątkowy widok na Pogórze Strzyżowskie.

fot. Sztukówka
fot. Sztukówka
fot. Sztukówka

4. Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort

Już sama nazwa tego miejsca wskazuje na to, że mamy do czynienia z miejscem luksusowym i całkowicie poświęconym sztuce wina. Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to elegancki kompleks wypoczynkowy, który wraz z folwarkiem jest trzecią największą w Polsce winnicą, winiarnią, stadniną koni oraz "winnego SPA".

Główną atrakcją tego miejsca jest możliwość zwiedzenia winnicy i możliwości degustacji win - m.in. ze szczepów Solaris, Riesling i Kernling. Jest też szansa poznania procesu produkcji u źródła, poszerzenia swojej wiedzy o winie podczas szkoleń i warsztatów.

Winne Spa, czyli Grape SPA, bazuje na wykorzystaniu właściwości odmładzających winogron, a także ich właściwości terapeutycznych wynikających z piękna, kolorytu i zapachu. Specjalne receptury zabiegowe z wykorzystaniem winogron z pałacowej winnicy zostały opracowane dla Grape Spa przez markę kosmetyków naturalnych Kurland.

W ofercie znajdą Państwo szeroką paletę odmładzających zabiegów i rytuałów na twarz i ciało, kąpiele winne oraz gamę autorskich masaży.

fot. Pałac Mierzęcin Welness & Wine Resort
fot. Pałac Mierzęcin Welness & Wine Resort
fot. Pałac Mierzęcin Welness & Wine Resort

5. Winnica Sandomierska, Dwikozy k. Sandomierza

Historia tej wyjątkowej winnicy sięga aż 1937 roku, kiedy to 3 ha plantację winorośli prowadził nasz pradziadek Marceli Borkowski, jeden z pionierów winoogrodnictwa w regionie. Rodzinne tradycje są kontynuowane od 2004 roku systematycznie i obecnie winnica zajmuje areał ok 1,5 ha.

Właściciele tego miejsca przede wszystkim zapraszają na degustację ich win Sandomirius, podczas których można również dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z historią gospodarstwa czy dziejach winiarstwa na sandomierszczyźnie. Zaspokojona zostanie również ciekawość tych, którzy się zastanawiają jak tak a winnicę prowadzić - podczas kosztowania trunku będzie można usłyszeć o tym, jak zostały wyprodukowane i jak dbać o krzewy winne.

fot. Winnica Sandomierska

Goście oprócz zwiedzania i degustowania win Winnicy Sandomierskiej od 2011 roku mają możliwość skorzystania z małej bazy noclegowej- 3 apartamentów dla maksymalnie 10 osób. Jest to pierwsza oferta agroturystyczna ściśle związana z enoturystyką w województwie świętokrzyskim.

fot. Winnica Sandomierska
fot. Winnica Sandomierska

 

fot. Winnica Sandomierska

6. Winnica Jaworek, Miękinia k. Wrocławia

Winnica Jaworek istnieje od 2001 roku i jest prowadzona przez Ewę i Lecha Jaworek wraz z zespołem, który produkuje wyśmienite lokalne polskie wina. W tym miejscu owoce zbierane są ręcznie, a następnie otrzymane wino jest odpowiednio przechowywane, aby zbierało swoje aromaty. Czerwone wina długo leżakują w beczkach dębu amerykańskiego lub francuskiego, zaś białe swój wyszukany smak i zapach zawdzięczają m.in. fermentacji w tankach z zachowaniem odpowiednio niskich temperatur. To jedna z pierwszych polskich winnic w Polsce, która w ten sposób produkuje swój trunek.

Jak zaznaczają twórcy winnicy, ich głównym założeniem jest uprawa winorośli Vitis vinifera z przeznaczeniem na produkcję polskiego wina regionalnego. Ich wyjatkowe wina składają się z takich odmian jak: Riesling, Pinot Noir, Regent, Solaris, Cabernet Cortis, Merlot, Chardonnay, Muscat Ottonel, Gewürztraminer i inne. Warto wiedzieć, że produkty tej winnicy zostały wyróżnione certyfikatem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk skupiającej producentów stosujących wysokiej jakości surowce, a produkty z nich wytwarzane są regionalną specjalnością.

fot. Winnica Jaworek

W winnicy Jaworek można docenić nie tylko smak win, ale także otoczenie - założycielom tego miejsca udało się odrestaurować i przywrócić dawną świetność zabudowaniom pochodzącym z osiemnastego wieku, sąsiadującym z winnicą. W tych wyjątkowych okolicznościach miłośnicy wina mogą oddać się degustacji połączonej ze zwiedzaniem winiarni oraz piwnicy.

fot. Winnica Jaworek
fot. Winnica Jaworek
fot. Winnica Jaworek

7. Winnica Kinga, Stara Wieś k. Zielonej Góry

Regionem zielonogórskim otworzyliśmy nasze zestawienie i tym samym je zamkniemy. Winnica Kinga jest położona jest w Starej Wsi, niedaleko Nowej Soli - niezwykle malowniczym miejscu przy samym środku biegu rzeki Odry.

Zwiedzanie tego miejsca można zacząć oczywiście od degustacji win, których bazę stanowią winogrona mołdawskie sprowadzone przez Wojciecha Kowalewskiego z Instytutu Winorośli w Kiszyniowie w Mołdawii. Założyciele tego miejsca coraz odważniej decydują się jednak na sadzenie innych szczepów moszczowych popularnych także w innych krajach winiarskich sąsiadujących z Polską.

fot. Winnica Kinga

Każdemu takiemu spotkaniu przy winie towarzyszą smaki lokalnych serów i przekąsek, a także rozmowa na temat tajników prowadzenia winnicy - założyciele opowiadają swoim gościom o procesie wytwarzania wina, sadzonkach winorośli, a także podpowiadają jak dobierać wina do potraw.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać tu także z „Winnego Folwarku” - małej, ale bardzo urokliwej stadnina koni, znajdująca się w bezpośredniej okolicy i współistniejącej z Winnicą Kinga. Po całym dniu spędzonym na terenie winnicy jest nocleg w Winnej Chacie, która została urządzona w rustykalnym, winiarskim stylu, który pozwala poczuć prawdziwy klimat wsi.

fot. Winnica Kinga
fot. Winnica Kinga
fot. Winnica Kinga
tekst: A.R.

sznyt tygodnia

najnowsze