E-papierosy vs. urządzenia podgrzewające tytoń – co wiemy o zamiennikach papierosów?

E-papierosy vs. urządzenia podgrzewające tytoń – co wiemy o zamiennikach papierosów?

Rewolucja technologiczna dosięga najróżniejszych branż - na pierwszy rzut oka nawet niekoniecznie związanych z innowacjami. Tak też jest z papierosami, które od klasycznych wyrobów tytoniowych przeszły długą drogę do obecnych, potencjalnie mniej szkodliwych dla zdrowia rozwiązań.

Przez wiele lat palacze szukający alternatyw mieli do wyboru jedynie produkty z grupy nikotynowej terapii zastępczej, czyli plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Takie rozwiązanie znajdywało jednak sporą grupę przeciwników, ze względu na niską skuteczność działania i brak kontroli nad rzuceniem lub ograniczeniem nałogu. W ostatnich latach palacze zyskali coraz więcej możliwości wyboru produktów, które potencjalnie mogą redukować szkodliwy wpływ palenia na zdrowie. Rosnąca liczba krajów przyjęła strategię związaną z redukcją szkód poprzez przekonywanie palaczy do zamiany tradycyjnych produktów na te elektroniczne lub podgrzewające tytoń. Jakie są różnicę między tymi kategoriami?

Problemem w Polsce jest nadal mała wiedza na temat dostępnych produktów i brak znajomości badań, które za nimi stoją. Dochodzi do mylnego wrzucania wszystkich produktów do jednego worka, zwanego „papierosami elektronicznymi”. To błędne myślenie, zwłaszcza, że na rynku istnieje kilka kategorii – e-papierosy (tzw. vapour products), produkty do podgrzewania tytoniu (tobacco heating products), hybrydy, a także zupełnie nowe doustne produkty nikotynowe, dostępne na razie tylko w niektórych państwach na świecie.

E-papierosy to obecnie jedne z najbardziej popularnych zamienników papierosów tradycyjnych

Aż 95% mniej szkodliwe substytuty (według badania "Public Health England" z sierpnia 2015 roku (1)) zyskały ogromną grupę zwolenników, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Natomiast badania ASH (2) z sierpnia 2018 roku, wynika że aż 52% z 3,2 miliona dorosłych palaczy e-papierosów w tym kraju przestało palić. E-papieros działa na zasadzie inhalatora. Co to znaczy?

Urządzenie dostarcza naszemu organizmowi nikotynę w procesie odparowania „liquidu”, czyli specjalnego płynu na bazie gliceryny i glikolu propylenowego. Czyli nie spala tytoniu, a wydzielany aerozol ma zacznie mniejszą zawartość substancji toksycznych w porównaniu z dymem powstającym podczas spalania tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Jak zbudowany jest papieros elektroniczny? Podstawowa wersja to proste urządzenie, które designem przypomina gruby długopis, składa się z baterii i atomizera, czyli inaczej parownika. Bateria zasila umieszczony w parowniku zespół grzewczy, co umożliwia odparowanie płynu i wygenerowanie aerozolu.

Alternatywa nowej generacji - technologia podgrzewająca tytoń

Urządzenie tego typu, jak sama nazwa wskazuje nie spala, ale jedynie podgrzewa tytoń wysokiej jakości. Dzięki temu daje palaczowi doświadczenie porównywane do tradycyjnego palenia, natomiast obarczone potencjalnie mniejszym ryzykiem. Urządzenie wytwarza aerozol, który zawiera 90–95% mniej substancji szkodliwych niż klasyczny dym tytoniowy. Naukowcy powszechnie zgadzają się, że to głównie substancje toksyczne występujące w dymie papierosowym powodują choroby związane z paleniem. Lista producentów podgrzewaczy w Polsce jest na razie ograniczona. Wprowadzane na polski rynek przez koncern British American Tobacco urządzenie o nazwie glo podgrzewa tytoń do temperatury ok. 240°C. Glo nie zostawia popiołu i generuje mniej zapachu niż tradycyjne papierosy. W Polsce podgrzewacze tytoniu dostępne są od niedawna, jednak stopniowo liczba osób „podgrzewających tytoń” się zwiększa.

Produkty hybrydowe

Istnieje również grupa produktów hybrydowych, które łączą w sobie dwie omówione kategorie, tzw. hybrydy. Hybryda to urządzenie elektroniczne, które podgrzewa płyn nikotynowy. Aerozol przechodzi dodatkowo przez specjalny wkład tytoniowy, przez co odczucia zbliżone są do palenia tradycyjnych papierosów. Na ten moment jeden z modeli iFuse dostępny jest wyłącznie w Rumunii.

Rynek wyrobów, które są zamiennikami dla klasycznych papierosów będzie się z pewnością dynamicznie zmieniał. Umożliwia nam to rozwój technologii, zwłaszcza miniaturyzacja.

Co ciekawe w Wielkiej Brytanii papierosy elektroniczne są rekomendowane przez oficjalną agendę rządową ds. zdrowia publicznego jako jeden ze sposobów na rzucenie palenia. Należy jednak pamiętać, że żaden produkt nikotynowy nie jest w 100% bezpieczny, ale każda alternatywa to potencjalnie mniejsze ryzyko dla zdrowia.

__________________________________________________________________________________________

(1) Public Health England, E-cigarettes: a new foundation for evidence-based policy and practice, August 2015.

(2) ASH, “Use of e-cigarettes (vapourisers) among adults in Great Britain”, September 2018

sznyt tygodnia

najnowsze