Porsche przygotowało zestawienie swoich najdrożej sprzedanych modeli

Porsche przygotowało zestawienie swoich najdrożej sprzedanych modeli

W najnowszej odsłonie serii "Porsche Top 5", realizowanej przez samego producenta tych legendarnych sportowych aut, postanowiono przedstawić piątkę najdrożej sprzedanych samochodów tej marki. Jak można się przekonać za większość z nich można by wybudować sporej wielkości dom... a nawet kilka domów. Przy tych modelach słynne 911 to tania zabawka.

Zresztą sprawdźcie sami - oto zestawienie i film zrealizowany przez Porsche. To co nas dodatkowo zachwyciło to sposób podkreślenia urody sportowych samochodów za pomocą pięknej klasycznej architektury w tle. Warto zobaczyć.

5. Porsche 917/30 Spyder - 3 miliony dolarów

Auto z 1200-konnym dwucylindrowym silnikiem zostało zaprojektowane specjalnie na serię wyścigów Can-Am. Model pozbawiony niemal zupełnie technologii komputerowej jest po prostu stworzony do szalonej jazdy i do niczego poza tym.

4. Porsche 550A Spyder z 1954 roku - 5,17 miliona dolarów

Samochód znany jako "giant killer" był w stanie pokonać mocniejszych rywali na torze dzięki swojemu silnikowi będącemu dziełem Ernesta Fuhrmana. Wyposażone w suchą miskę olejową, dwie świece zapłonowe na każdy cylinder i po dwa wałki rozrządu nad głowicą, po obu stronach 4-cylindrowego bloku boksera świetnie sprawdzał się w wyścigach.Zachwyca tu także sama konstrukcja: lekkie nadwozie, niski środek ciężkości, centralnie umieszczony sinik i idealne rozłożenie masy.

3. 911 GT1 Strassenversion z 1998 roku - 5,6 miliona dolarów

Podczas wyścigów w Le Mans 1997 Porsche zostało poproszone o wyprodukowanie 20 homologacyjnych pojazdów klasy GT1. Wówczas stworzono jeden z najpiękniejszych wyścigowych samochodów wszech czasów z silnikiem o mocy 600 KM.

2. Porsche 956 - 10,12 miliona dolarów

Jeden z pierwszych samochodów wyścigowych, który wykorzystał ground effect do poprawy aerodynamiki. Wyposażony w 2,65-litrowy sześciocylindrowy silnik był prawdziwą błyskawicą na torze. Model 956 zadebiutował w 1982 roku w wyścigu 6 godzin Silverstone, a jechali nim wtedy Jacky Ickx oraz Derek Bell. Wystartowali oni tym modelem również w wyścigu 24 godziny Le Mans.

1. Porsche 917 K - 14 milionów dolarów

W tym wypadku ostatni są pierwszymi - najdrożej sprzedane Porsche to to spod numeru 917 K. Ten niezwykły bolid przyczynił odniósł łącznie aż 14 zwycięstw, zajął 9 drugich i 5 trzecich miejsc w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych. Ma też 11 wygranych, 12 drugich miejsc i 2 trzecie w różnych wyścigach (m.in. Interserie).

źródło: motor1, Tekst: A.R