5 najlepszych whisky na święta

5 najlepszych whisky na święta

Wraz z członkami internetowej grupy Whisky Fan Club, stworzyliśmy dla Was listę ze szkockimi "must have" na nadchodzące święta. Poniższe rodzaje są nie tylko doskonałymi opcjami na prezent, ale także propozycjami na uzupełnienie własnego barku w tym wyjątkowym czasie.

1. Lagavulin, 16-letnia

Jeden z najmocniejszych faworytów wśród fanów whisky - głównie ze względu na to, że jest świetnym kompromisem między jakością, a ceną. Lagavulin przypadnie do gustu przede wszystkim amatorom intensywnych torfowych smaków, który w tym wypadku przeplata się z impulsem sherry, morskiej soli, gorzkiej czekolady i dębiny. Pod względem aromatu silnie wyczuwalny jest  dym, wodorosty, jodyna i suszone śliwki, połączone z owocową słodyczą i miodem. Z pewnością na smak wpływa także świadomość, że ten znakomity trunek powstaje w pobliżu romantycznych ruin zamku Dunyveg, blisko miejscowości Port Ellen na wyspie Islay.

Cena: ok. 220 zł

2. Glenfiddich, 18-letnia

Prosto z destylarni założonej w 1886 w regionie Speyside przez Williama Granta najmłodsza jednorodna whisky leżakowana przez 18 lat w dwóch różnych rodzajach dębowych beczek (po bourbonie i po hiszpańskiej sherry), a później łączona w drewnianych kadziach. 18-letni Glenfiddich zdobył wiele medali na międzynarodowych konkursach (w tym srebrnego podczas International Wine & Spirit Competition w 2009 roku) za swój bardzo łagodny smak z delikatnymi, słodkimi nutami jabłkowymi i wyraźną nutą dębową. Ciekawostką jest to, że butelki Glenfiddich jako pierwsza whisky zaczęła być dodatkowo pakowane w specjalne, ozdobne puszki. Do dziś wszystkie butelki zestawiane są w małych, indywidualnie numerowanych partiach, której numer zawsze znajdziecie na etykiecie.

Cena ok. 320 zł

3. Ardbeg TEN, 10-letnia

Ardbeg TEN to whisky która zadebiutowała na rynku w 2000 roku i wówczas oparty był na whisky destylowanych przez koncern Allied Domecq. Jednak już 8 lat później produkcja tego 10-letniego trudno weszła na stałe do repertuaru nowej destylarni. Dziś ta whisky jest wizytówką wyspy Islay, na której powstaje. Jeśli chodzi o smak to Ardbeg czasem jest porównywany do Lagavulina, gdyż to równie znakomita tzw. "torfówka" - i w dodatku dostępnej w jeszcze lepszej cenie. Zdecydowanie jest w niej obecny smak paleniska, ale tym początkowo wyczuwalnym dymem kryją się owocowe smaki. Na finiszu bardzo przyjemna słodycz.

Cena: ok. 190 zł

4. Jura, 18-letnia

Jura to licząca zaledwie 185 mieszkańców wyspa położona u zachodniego wybrzeża Szkocji. Sercem wyspy jest destylarnia, gdzie powstaje wyśmienita whisky. 18-letnia whisky 18-letnia whisky leżakuje w beczkach po bourbonie z białego dębu amerykańskiego, ale jej smak jest wzbogacony dziękibeczkom typu barriques po czerwonym winie. Trzeba przyznać, że ten dojrzały trunek o barwie drewna różanego zachwyca aromatem toffi i cytryn. W smaku wyczuwalne są także leśne owoce, a na finiszu pozostawia natomiast kawowo-czekoladowy posmak.

Cena: ok 420 zł

5. GlenDronach Allardice, 18-letnia

Wyjątkowa 18-to letnia edycja GlenDronacha nazywana na cześć pierwszego właściciela destylarni Jamesa Allardice. Whisky przez minimum 18 lat dojrzewała w beczkach po znakomitej jakości hiszpańskim sherry Oloroso. Smakosze odnajdą w tym trunku silne aromaty powideł śliwkowych, kawy a także akcenty słodkiego toffi oraz melasy, kompotu z moreli i gruszek, fig. Finisz jest długi i bogaty - wyczuwamy w nim gorzką czekoladę, pomarańczę, orzechy włoskie i dębinę.

Cena: ok. 450 zł

Zobacz także: 8 najlepszych adwentowych kalendarzy z alkoholem