Z okazji 100-lecia niepodległości w Finlandii wybudowano nowoczesną bibliotekę

Z okazji 100-lecia niepodległości w Finlandii wybudowano nowoczesną bibliotekę

Tak wyjątkową rocznicę można świętować na różne sposoby. Podczas gdy w Polsce trwa awantura o Marsz Niepodległości, tak w Finlandii sprezentowano obywatelom bibliotekę, która będzie centrum miejskiej społeczności i nośnikiem kultury.

W Finlandii ogłoszono, że z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości tego kraju, w grudniu tego roku zostanie otwarta Biblioteka Centralnej "Oodi", która będzie się znajdować w centrum Helsinek, naprzeciwko siedziby fińskiego parlamentu. Będzie to w zasadzie nie tylko miejsce do korzystania z bogatego zasobu książek, ale także całe centrum kulturowe z kinem, studiem nagraniowym oraz miejscem, gdzie każdy będzie mógł odrestaurować lub przekształcić swoje stare, zużyte przedmioty.

Gmach będzie robić ogromne wrażenie. Nowoczesny trzypiętrowy budynek, będący projektem studia  ALA Architects, to konstrukcja łącząca takie materiały jak szkło, stal i drewno. W dodatku mają być w nim zastosowane różne energooszczędne rozwiązania, dzięki czemu będzie przyjazny środowisku.

Szacuje się, że wybudowanie HBC będzie kosztować 100 milionów euro (ok. 430 milionów polskich złotych). Państwo wyłoży na projekt 30 milionów euro, a za resztę zapłaci miasto stołeczne Helsinki.

Dzięki temu miejscu Finowie zyskają nowe miejsce do poszerzania swoich horyzontów intelektualnych. Już teraz mówi się, że jest to jeden z najbardziej oczytanych narodów na świecie - według World Economic Forum, 5,5 miliona mieszkańców Finlandii wypożycza rocznie ponad 68 milionów książek. Wszystko wskazuje na to, że ten wynik wkrótce może się poprawić.

źródło: KMAG, tekst: A.R