Robot.He, czyli pierwsza restauracja, gdzie dania podają roboty

Robot.He, czyli pierwsza restauracja, gdzie dania podają roboty

To pierwsza na świecie tak bardzo zrobotyzowana restauracja. Jak wygląda tam obsługa?

Restauracja Robot.He powstała w Szanghaju i specjalizuje się w daniach z owoców morza. Jednak w tym miejscu nie ustalimy miejsca do siedzenia z managerem i nie złożymy zamówienia w tradycyjny sposób, czyli dyktując kelnerowi listę wybranych pozycji z menu. Wszyscy goście muszą najpierw wybrać na specjalnych ekranach stolik, a później za pomocą posiadać mobilnej aplikacji na swoich smartfonach zamówić dania. To nie wszystko - dzięki uruchomionej w urządzenie usłudze lokalizacji, kelner-robot jest w stanie dostarczyć do naszego stolika posiłek. Natomiast napoje można kupić przy barze samoobsługowym w maszynie.

fot. EL PAIS Retina

Jak wygląda ta nietypowa, zrobotyzowana obsługa? W zasadzie są to niskie, sterowalne pojazdy, na których kucharz umieszcza talerz z posiłkiem, aby móc następnie dojechać do klienta. Roboty przemieszczają się po specjalnych torach do jazdy (podobno droga zajmuje mu zaledwie 40 sekund), które stykają się ze stołami gości. Gdy tylko kelner-robot dojedzie do wybranego miejsca, można od niego odebrać danie i cieszyć się jego smakiem.

fot. EL PAIS Retina

Jeśli martwiłby was brak ludzkiej kontroli nad składanym zamówieniem to może być spokojni - nad wszystkim czuwają pracownicy z krwi i kości. W razie jakiejkolwiek pomyłki interweniują i sprostowują sytuację managerowie miejsca.

O dziwo, w zrobotyzowanej restauracji przy wejściu także wita wszystkich pracownik. Wszystko dlatego, aby od początku nie wystraszyć gości zbyt dużym zaawansowaniem technologicznym tego nietypowego miejsca - w końcu mało kto jest przyzwyczajony do tego, że obsługują go roboty.

fot. EL PAIS Retina

 

fot. EL PAIS Retina
fot. EL PAIS Retina
Źródło: EL PAIS Retina, F5, tekst: A.R