IKEA weszła do Indii i będzie dostarczać swoje produkty… rikszami

IKEA weszła do Indii i będzie dostarczać swoje produkty... rikszami

Szwedzka sieć meblowa od zawsze stara się dostosowywać swoją ofertę i usługi do kraju, w którym je sprzedaje. Teraz, otwierając swój pierwszy sklep w Indiach, zadbała o transport dla tamtejszych klientów. Produkty IKEA będą rozwożone spersonalizowanymi rikszami, które mają napęd na energię słoneczną.

IKEA aż 12 lat spędziła na badaniach indyjskiego rynku zanim zdecydowała się tam otworzyć swój pierwszy sklep. W końcu się udało - 9 sierpnia, w miejscowości Hyderabad, zaczął działać pierwszy punkt marki. Jednak nie to jest najciekawsze w tym marketingowym wydarzeniu - tym razem IKEA zdecydowała się na nietypowy środek transportu, jeśli chodzi o dostawę niewielkich zamówień do klientów. Zamiast samochodów ciężarowych, które są wykorzystywane w krajach europejskich, w Indiach postawiono na tradycyjne riksze, które mają stanowić aż 20 procent pojazdów dla dostawców.

Takie rozwiązanie wynika przede wszystkich z korków, które są codziennością na ulicach metropolii Indii. Duże samochody znacznie dłużej dostarczałyby zamówienie, dlatego postawiono na transport, który od lat sprawdza się w tamtejszym społeczeństwie.

Riksze IKEA będą rzucać się w oczy - przede wszystkim ze względu na wykorzystanie charakterystycznych dla tego brandu barw i "kwiecisty" dach. Poza tym wszystkie riksze będą napędzane energią słoneczną. Pojazdy będą ładowane w magazynie sklepu (pod dachem, który będzie wyposażony w 4 tys. baterii słonecznych), ale także sama hala sklepu (prawie 38 tys. metrów kwadratowych) będzie zasilana w podobny sposób.

Co ciekawe, IKEA pracuje również nad wprowadzeniem elektrycznej komunikacji miejskiej, która zawiezie mieszkańców Hyderabad do sklepu, a także specjalnym parkingiem, gdzie klienci będą mogli naładować swoje pojazdy w trakcie  trwania zakupów. 

 

źródło: International Business Times, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze