Andrzej Bargiel udostępnił video pokazujące jego zjazd z K2

Andrzej Bargiel udostępnił video pokazujące jego zjazd z K2

Kilka dni temu świat żył informacją, że 30-letni Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii wszedł na szczyt, a następnie zjechał na nartach z wierzchołka K2 - drugiego co do wysokości szczytu świata (8611 m.n.p.m). Ten niesamowity wyczyn miał być gestem na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski. I chyba się udało, bo wszyscy Polacy są dumni z dokonania swojego rodaka.

Dziś, dzięki nagraniu z drona, możemy zobaczyć, jak dokładnie wyglądał ten historyczny w dziejach himalaizmu i skialpinizmu zjazd. Video zostało wykonane przez młodszego brata narciarza, Bartka, i przedstawia zjazd do bazy znajdujący się na wysokości około pięciu tysięcy. Po obejrzeniu tego materiału wyczyn polskiego narciarza wydaje się jeszcze bardziej nieprawdopodobny.

Co ciekawe, kilka dni przed zjazdem Bargiela, ten sam dron pomógł uratować brytyjskiego wspinacza Ricka Allena, który uległ wypadkowi, gdy atakował Broad Peak.

Przypomnijmy, że K2 to już czwarty ośmiotysięcznik w dorobku Bargiela. W 2013 roku Polak zdobył środkowy wierzchołek Sziszapangmy, z którego zjechał na nartach. Rok później zdobył Manaslu, bijąc rekord wejścia z bazy na szczyt (14 godzin i 5 minut) oraz rekord baza-szczyt-baza (21 godzin i 14 minut). W 2015 Andrzej wszedł na Broad Peak, z którego również jako pierwszy człowiek w historii, zjechał na nartach.

fot. główne: Marek Ogień Photographer / źródło: wspinanie.pl, Facebook/Andrzej Bargiel, Tekst: A.R