10 najpiękniejszych miejsc pod ziemią, które musisz odwiedzić

10 najpiękniejszych miejsc pod ziemią, które musisz odwiedzić

Podpowiadaliśmy już, gdzie możecie spędzić majówkę, a teraz podsuwamy miejsce warta zobaczenia w te wakacje. Większość planujących swój wypoczynek, chce go spędzić na tle kojących oko krajobrazów, w otoczeniu pięknej architektury. Warto jednak pomyśleć o odwiedzeniu miejsc mniej dostępnych i bardziej tajemniczych, a mianowicie interesujących… podziemi. Okazuje się, że i tam czekają na turystów nieprawdopodobne widoki.

Zobaczcie 10 propozycji, które warto uwzględnić podczas swoich letnich wojaży.

1. Świątynia Ludzkości (Turyn, Włochy)

Podziemna świątynia przez niektórych nazywana jest "ósmym cudem świata". Znajduje się we Włoszech, około 30 mil na północ od Turynu i około 100 stóp pod ziemią. Co ciekawe, ten rozległy i bogato zdobiony system podziemnych świątyń nie powstał w starożytności, czy średniowieczu, ale w całkowitej tajemnicy pod koniec lat 70. XX wieku. Wtedy to 57-letni Oberto Airaudi, były agent ubezpieczeniowy, postanowił zrealizować natchnioną wizję, jakiej doświadczył w dzieciństwie. Dziś to miejsce odwiedzane jest przez tłumy turystów.

fot. youtube / SECRET Underground Temple (Kristen & Siya Chanell)
fot. youtube / SECRET Underground Temple (Kristen & Siya Chanell)

2. Bunkry Churchilla w Londynie

"To jest pokój, z którego będę kierować wojną " - miał powiedzieć brytyjski premier Winston Churchill w 1940 roku w betonowym bunkrze w centrum Londynu. Obecnie znajduje się tam Muzeum Churchilla i Gabinet Pokojów Narad. Tam też była nagrywana jedna z części przygód Jamesa Bonda.

fot. James Bond Wiki - Fandom
fot. Imperial War Museums

3. Bunk'Art (Tirana, Albania)

Położony w Tiranie Bunk'Art to podziemny bunkier mieszczący dziś sztukę awangardową. Wcześniej to miejsce było tajnym bunkrem dla skorumpowanych przywódców w czasach komunizmu.

fot. Wikimedia Commons

4. Restauracja Grotta Palazzese (Bari, Włochy)

Podziemia nie powinny być przeznaczone tylko do zwiedzania i podziwiania, ale także służyć jako... miejsce do jedzenia. Ristorante Grotta Palazzese we Włoszech wykorzystało właśnie piękno krajobrazu i  w pobliżu miasta Bari, w jaskini wapiennej, stworzyło bajeczne miejsce do serwowania gościom włoskich specjałów.
fot. Wikimedia Commons
fot. lucreziaworthington.com

5. Cysterna Bazylika (Stambuł)

Podziemna Cysterna, zwana też Pałacem Jerebatan, jest największą z kilkuset starożytnych cystern (sztucznych zbiorników na wodę), która wciąż znajduje się pod miastem Stambuł w Turcji w pobliżu Hagia Sofia. Została wybudowana w VI wieku n.e. na rozkaz cesarza bizantyjskiego Justyniana I i miała służyć zaopatrywaniu w wodę pałacu cesarskiego w wypadku wojny, kiedy to woda z akweduktów mogła zostać odcięta lub zatruta.

fot. Wikimedia Commons

6. Lowline Lab (Nowy Jork)

To na razie tylko namiastka projektu, który ma zostać zrealizowany do końca 2020 roku, a już teraz przyciąga tłumy. Pod zatłoczoną ulicą Delancey na Lower East Side znajduje się opuszczona stacja kolejki miejskiej, która już wkrótce w pełni zamieni się w pierwszy na świecie podziemny park. Projekt, stworzony przez inżyniera z NASA i architekta, zakłada wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, które przy użyciu światłowodów będą „transportowały” promienie słońca w głąb ziemi, dzięki czemu będzie to miejsce jasne i przyjazne. Lowline, który ma być zielonymi płucami Nowego Jorku.

fot. Wikimedia Commons

7. Skalne miasto Vardzia (Aspindza, Gruzja)

To jeden z najsłynniejszych gruzińskich zabytków. Skalne miasto składa się ze jaskiń połączonych ze sobą systemem tuneli, którego budowę rozpoczęto za panowania króla Jerzego III w 1184 roku. W latach świetności kompleks liczył około 3 tysięcy sal połączonych ze sobą przejściami na 19 kondygnacjach, a wszystko to ukryte było pod ziemią. Znajdowały się tu pomieszczenia mieszkalne, stajnie i obory, piekarnie, piwnice do przechowywania wina, spichlerze, pokoje z księgozbiorami, a także 13 kościołów. 

fot. Wikimedia Commons

8. Salina Turda - kopalnia solna (Turda, Rumunia)

To jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Eksploatację zakończono w roku 1932, a w 1992 miejsce otwarto dla zwiedzających. Dziś można to miejsce nazwać podziemnym parkiem rozrywki, w którym można spędzić cały dzień.

fot. businessinsider.com.au

9. Jaskinia Phraya Nakhon (Tajlandia)

Jedno z piękniejszych miejsc w Tajlandii, które po prostu trzeba zobaczyć. Ogromna, wapienna jaskinia, w której mieści się Pawilon Króla, jest pięknie rozświetlona przez docierające do niej promienie słoneczne. A wszystko w urokliwym otoczeniu Parku Narodowego Sam Roi Yot .

fot. Wikimedia Commons

10. Kopalnia soli Wieliczka (Polska)

Na koniec polski akcent - kopalnia soli kamiennej, w Wieliczce pod Krakowem. Kto jeszcze nie był koniecznie musi się tam wybrać i zobaczyć tamtejszą Kaplicę św. Kingi.

fot. Wikimedia Commons

 

źródło: Architecture Digest, AUTOR: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze