10 dzieł sztuki, które przyczyniły się do rekordowej frekwencji w Metropolitan Museum

10 dzieł sztuki, które przyczyniły się do rekordowej frekwencji w Metropolitan Museum

Choć mogłoby się wydawać, że współcześnie coraz rzadziej chodzi się do muzeów, to wcale nie musi być prawda. Największe placówki nie skarżą się na brak odwiedzających, a wręcz przeciwnie - są coraz tłumniej odwiedzane przez turystów. Najlepszym przykładem jest Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku, które właśnie odnotowało nowy rekord na swoim koncie. Obliczono, że w zakończonym w czerwcu roku budżetowym, to jedno z największych muzeów na świecie odwiedziło ponad 7,35 miliona miłośników sztuki. Należy dodać, że jest to najwyższa frekwencja, jaką odnotowało w całej swojej historii Met, czyli od 1872 roku.

Do takiego wyniku przyczyniła się z pewnością ekspozycja "Michał Anioł: boski rysownik i projektant", która trwała od 13 listopada 2017 r. do 12 lutego 2018 r. Tylko to wydarzenie przyciągnęło ponad 702 500 osób i tym samym uplasowało się na 10 miejscu w rankingu popularności wydarzeń tego muzeum. Drugim zeszłorocznym blockbusterem była wystawa "Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination", która pokazywała związki mody i tradycji katolickich (odwiedziło ją łącznie ponad 570 tys. osób).

Jednak nie można powiedzieć, że tylko za sprawą tej wystawy udało się pobić rekord frekwencyjny w Met. Nowojorskie muzeum posiada w swoich zbiorach tysiące najznakomitszych dzieł - od tych reprezentujących czasy klasycznego antyku i starożytnego Egiptu poprzez wielkich mistrzów europejskich, aż po amerykańską sztukę współczesną. Dzięki temu muzeum jest najczęściej odwiedzaną przez publiczność krajową i międzynarodową atrakcją turystyczną Nowego Jorku. I to nie tylko przez obcokrajowców - w minionym roku budżetowym goście zagraniczni stanowili 34 proc., lokalni turyści z pięciu dzielnic miasta 32 proc., a 13 proc. - przybysze z trzech sąsiednich stanów. Statystyki nie kłamią i dlatego już trzeci raz z rzędu Metropolitan Museum uznane zostało za najlepsze na świecie przez TripAdvisor.

- Metropolitan Museum szczyci się służbą publiczną poprzez naszą kolekcję, wystawy i programy edukacyjne - które spełniają najwyższe standardy. (…) Co też istotne, cieszymy się z uznania, że nasze oferty nie tylko rezonują z odwiedzającymi, ale przysparzają nam nadzwyczajnego wsparcia – mówił Daniel H. Weiss, prezes i dyrektor wykonawczy muzeum.

Jeśli tak się składa, że w te wakacje będziecie mogli przyczynić się do poprawienia statystyk tego muzeum, to mamy dla Was listę dzieł ze stałej ekspozycji Met, które koniecznie trzeba zobaczyć. To właśnie prace tych mistrzów sprawiają, że do Met ściągają tłumy miłośników sztuki.

1. Caravaggio, "Koncert", 1595

Obraz powstał na zamówienie kardynała Francesco Maria Del Monte, który pragnął utrwalenia na płótnie klimatu swojego dworu. Obraz przedstawia trzech młodych mężczyzn zajętych wykonywaniem ćwiczenia muzycznego. Ciekawostką jest to, że druga postać od prawej jest uznawana za autoportret malarza


2. Jacques-Louis David, "Śmierć Sokratesa", 1787

Jedno z najważniejszych dzieł muzeum przedstawia ostatnie chwile filozofa skazanego na śmierć w niesprawiedliwym procesie. Obraz został spopularyzowany na całym świecie dzięki licznym reprodukcjom i publikacjom na temat Sokratesa, demokracji ateńskiej i demokracji generalnie.

3. J.M.W. Turner, "The Grand Canal", 1835

Dzieło angielskiego malarza, znanego przede wszystkim z romantycznych pejzaży. Turner jest uważany za prekursora impresjonizmu.

4. Edgar Degas, "Lekcja tańca", 1872

Degas zasłynął dzięki swoim obrazom przedstawiającym tańczące kobiety. W Met znajdziemy jedno z najbardziej znanych płócien o tej tematyce.

5. Paul Cézanne, "Gracze w karty", 1890–1892

W latach 90. XIX wieku Cezanne namalował serię obrazów przedstawiających graczy w karty.

6. Claude Monet, "Budynek Parlamentu w Londynie", 1903–1904

W latach 1899–1901 malarz stworzył serię widoków Tamizy z budynkiem brytyjskiego parlamentu w tle. Na części obrazów z tego okresu rzeka skąpana jest w słońcu, na innych ukazana w świetle zachodzącego słońca lub prawie niewidoczna w gęstej mgle jak w tym przypadku.

7. Pablo Picasso, "Portret Gertrudy Stein", 1906

Zdaniem Gertrudy Stein obraz powstał podczas aż 90 spotkań modelki z artystą. To dzieło zapoczątkowało okres kubizmu w historii twórczości Picassa.

8. Wassily Kandinsky, "Improwizacja, (Ogród miłości II)", 1912

Kandinsky to jeden z ulubionych amerykańskich malarzy. Uważał, że sztuka pełni funkcję metafizyczną, że dzieło sztuki jest bramą do transcendencji.

9. Edward Hopper, "Tables For Ladies", 1930

Nowojorski malarz od lat 20. koncentrował się na obrazowaniu amerykańskich miast i jego mieszkańców - przedstawicieli klasy średniej, urzędników, klientów sklepów i barów.

10. Jeff Koons, "Balloon Dog"

Na dachu Metropolitan Museum znajduje się rzeźba jednego z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich twórców, który nie boi się sięgać po estetykę kiczu.

źródło: kultura.onet.pl

sznyt tygodnia

najnowsze