Minimalistyczny kościół w Portugalii to przykład boskiego designu

Minimalistyczny kościół w Portugalii to przykład boskiego designu

Architekt Hugo Correia jest autorem projektu betonowego kościoła w Vila Nova de Famalicão, malowniczym mieście na północy Portugalii. Patrząc na ten minimalistyczny obiekt, można śmiało stwierdzić, że nawet budownictwo sakralne nie pozostaje obojętne na trendy w architekturze.

Kościół Św. Tiago de Antas zajmuje czołową pozycję w centrum osiedla i oferuje widok na otaczający krajobraz. Sam budynek zaprojektowano tak, aby istniał w harmonii z historycznym otoczeniem regionu, w tym zabytkowym, romańskim kościołem, a także z pobliską kaplicą i cmentarzem. Czy małe miasteczko na północy Portugalii potrzebowało kolejnego kościoła? Śmiemy twierdzić, że nie, ale rezultat prac Correii jest tak dobry, że kościół z miejsca może pretendować do tytułu jednego z najlepiej zaprojektowanych obiektów tego typu na świecie. Jeżeli ktoś woli podziwiać zabytkowe freski i gigantyczne organy, portugalski kościół nie przypadnie mu do gustu. Miłośnicy intrygującej, współczesnej architektury będą za to mieli na co popatrzeć.

Z zewnątrz kościół otoczony jest przez białe betonowe ściany, które zawierają małe otwory na okna. Z kolei wewnątrz dominuje prosty układ ławek z centralnie umieszczonym ołtarzem. W środku może się zmieścić ponad 500 osób. Naturalne, rozproszone światło zapewnia panel oświetleniowy ukryty w suficie. We wnętrzu jest jasno i przyjemnie - to zasługa białych ścian i mebli wykonanych przez zespół projektantów z jasnego drewna. Obiekt pełni też rolę kulturalną i edukacyjną, bowiem na podziemnym poziomie znajdują się pomieszczenia, w których spotykają się dzieci i młodzież, by uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach i wydarzeniach.

Projekt ma symboliczne znaczenie. Pierścienie otaczające konstrukcję symbolizują koronę cierniową umieszczoną na głowie Jezusa podczas ukrzyżowania, podczas gdy dwie marmurowe linie na podłodze łączą zewnętrzną część budynku z ołtarzem. Jedna reprezentuje rzekę Jordan, gdzie Jezus został ochrzczony, i prowadzi do chrzcielnicy; druga przedstawia miecz Św. Jakuba i prowadzi do ambony kościoła.

Całość wypada świeżo i intrygująco. Cieszy brak przepychu i monumentalnych konstrukcji. Abstrahując od roli jaką pełni budowla zaprojektowana przez Hugo Correię, to po prostu świetny przykład minimalistycznej architektury.

źródło: Designboom

sznyt tygodnia

najnowsze