Powrót Speedstera. Nowy koncept Porsche jest przepiękny

Powrót Speedstera. Nowy koncept Porsche jest przepiękny

Porsche świętuje 70-lecie modeli sportowych i robi to w stylu godnym motoryzacyjnej legendy.

W 1948 roku Ferdynand Porsche stworzył swój 356 projekt. Był on tak udany, że projektant postanowił stworzyć na jego bazie samochód. Nie był to pierwszy pojazd jego autorstwa, ale właśnie on miał zmienić bieg historii. Nazwany od numeru projektu 356 był pierwszym sportowym samochodem ze znaczkiem Porsche. Najbardziej popularna wersja tego modelu powstała w 1954 roku i zyskała przydomek Speedster.

Sportowy charakter pozostał z niemiecką firmą na kolejne dziesięciolecia. Natomiast przydomek Speedster wykorzystywano później wielokrotnie by wyróżnić sportowe samochody z otwartym dachem. Zawsze były to pojazdy ekstremalnie limitowane, a ostatnim z nich był 911 Speedster oparty na generacji 997 z 2010 roku.

Po 70 latach od powstania słynnego 356 Porsche postanowiło ponownie wznowić serię Speedster prezentując najnowszą ewolucję 911 Speedster. Wizualnie przypomina ono Carrerę 4 Cabriolet ze zmienionym tyłem wykonanym z włókna węglowego. Jednak wytrawny fan odkryje różnice między klasycznym modelem, takie jak choćby mocniej pochylone przednie słupki, czy piękne 21-calowe felgi Fuchs. Nowy Speedster zyskał również wyjątkowe malowanie odnoszące się do liczby 70. Numeracja i srebrna barwa przypomina klasyczne malowania wyścigowych Porsche. Do starych modeli nawiązuje również wlew paliwa umieszczony pośrodku przedniej maski, czy też lusterka boczne Talbot.

By poprawić osiągi, samochód znacznie odchudzono. Wyrzucono zarówno tylne siedzenia, jak i nawigacje, radio, czy klimatyzację. Większość części nadwozia wykonano oczywiście z włókna węglowego. Do napędzenia tego potwora wykorzystano sześciocylindrowy silnik typu boxer o mocy ponad 500 KM i 9000 obr./min. Pełna specyfikacja nie została jeszcze wskazana, podobnie jak szczegóły dotyczące seryjnej produkcji. Jednak wiele wskazuje, że Speedster w 2019 roku trafi do produkcji.

Podobnie jak poprzednie Speedstery samochód z pewnością będzie cieszył się popularnością. Oczywiście niebotyczny wygląd, czy osiągi pomogą mu zyskać uznanie, jednak i tak trudno będzie mu osiągnąć poziom legendy takiej jak jego pra-pra-pradziadek, czyli 356. Cieszy jednak ten sentymentalizm Porsche, ponieważ nowy Speedster to świetnie połączenie tradycji z nowoczesnością.

źródło: Porsche/ autor: Kacper Kapsa

sznyt tygodnia

najnowsze