Najlepsze stroje Carrie z Seksu w Wielkim Mieście na plakacie polskiego studia re:design

Najlepsze stroje Carrie z Seksu w Wielkim Mieście na plakacie polskiego studia re:design

"Seks w Wielkim Mieście" to dla pokolenia 30-latek serial kultowy. Aż trudno uwierzyć, że niedawno obchodziliśmy 20 rocznicę emisji pierwszego odcinka. I chociaż dziś wiele "prawd" na temat związków i roli kobiet w świecie, głoszonych przez Carrie i jej koleżanki spotkałoby się z ostrym sprzeciwem współczesnych kobiet, faktem jest, że była to pierwsza produkcja telewizyjna, która nie bała się kontrowersyjnego przedstawiania obyczajowości, spojrzenia na seks, stereotypy dotyczące płci oraz nakreśliła silne kobiece bohaterki, które stały się wzorem dla młodych dziewczyn i kobiet w latach 90.

Zagraniczne media na wiele sposobów obchodziły okrągłą rocznicę SATC. W sieci pojawiła się niezliczona ilość artykułów na temat lekcji, które można wyciągnąć z serialu, nie obyło się też bez wzmianek o stylu czterech przyjaciółek, a zwłaszcza Carrie, której odważne kreacje na stałe wpisały się w popkulturowy kanon. Ten ostatni temat postanowiło też zgłębić polskie studio projektowe re:design.

Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński często projektują plakaty lub infografiki na temat ważnych dla nich elementów (pop)kultury - zwłaszcza seriali. Kilka lat temu zrobili projekt, w którym streścili każdy odcinek serialu "Przyjaciele" do jednej ikony. Później zrobili serię grafik do wszystkich sztuk Szekspira. "To projekty, których nikt nam nie zleca, więc dają nam większą swobodę i robimy je wyłącznie dla przyjemności" - mówi Eurydyka Kata.

Serial "Seks w Wielkim Mieście" Eurydyka oglądała jeszcze w liceum, ale dość nieregularnie. Już wtedy wydawał się jej rewolucyjny, natomiast w całości, wszystkie odcinki po kolei obejrzała kilka lat później.

"Jednej strony SATC nie wydawał się już taki ekscytujący, ale z drugiej mogłam docenić humor, rozwój postaci i ubrania. W związku z tym z okazji rocznicy zaplanowaliśmy plakat ilustracyjny pokazujący historię Carrie poprzez jej charakterystyczne stroje. Najpierw trzeba było obejrzeć serial jeszcze raz, tym razem pod kątem ubrań. Powstało mnóstwo chaotycznych szkiców i notatek, z których później wybraliśmy 69 zestawów ciekawych, zabawnych albo wręcz kultowych strojów Carrie, które nosiła w ważnych (i mniej ważnych) momentach swojej historii. Porównywaliśmy ten wybór z różnymi listami "Best of Carrie Bradshaw Outfits", których jest pełno w internecie, żeby zobaczyć, jakie stroje zapadły w pamięć innym fanom. Najczęściej ten wybór był podobny do naszego."

"Następny etap był już czysto projektowy - na podstawie szkiców stworzyliśmy pewien schemat postaci, dla którego odtwarzaliśmy kolejne stroje. Stworzyliśmy też paletę kolorów, która jest szeroka, ale jednak ograniczona - przy okazji okazało się, że Carrie nosiła niektóre kolory dużo częściej niż inne. Spodziewaliśmy się, że praca będzie szła szybko i częściowo się zmechanizuje na późniejszym etapie, bo elementy strojów będą się powtarzać, ale tak naprawdę poza tym, że niektóre naszyjniki i torebki czasem wracały, każdy zestaw wymagał rysowania nowych strojów. Stworzenie plakatu zajął sporo czasu."
Więcej prac re:design studio znajdziecie na ich stronie internetowej oraz na blogu. Jeżeli podoba się Wam plakat stworzony z okazji 20-lecia pierwszego odcinka "Seksu w Wielkim Mieście", możecie go zakupić tutaj lub tutaj.
źródło: re:design/ autor: A.K

sznyt tygodnia

najnowsze