Manchester United będzie eko. Nie zgadniecie w jakich strojach zagrają piłkarze angielskiego klubu

Manchester United będzie eko. Nie zgadniecie w jakich strojach zagrają piłkarze angielskiego klubu

Po sprzedaniu miliona par butów zrobionych z oceanicznego plastiku adidas postanowił zaprojektować specjalne ekologiczne koszulki piłkarskie.

Legendarna firma z ekologią romansuje już od dłuższego czasu. Buty z plastiku wydobytego z oceanu okazały się sporym hitem i adidas już zapowiedział, że chce wkrótce produkować całe obuwie tym sposobem. Jednak, jak wiadomo plastiku w wodach nie brakuje - według danych do oceanów trafia każdego roku osiem ton tego tworzywa. Biorąc nawet pod uwagę, że na jeden but potrzeba 11 butelek to nadal na dnie pozostaje sporo plastiku.

Adidas wpadło na nowy pomysł i po raz kolejny do współpracy zaprosiło Parley For Oceans. Misją projektu jest edukacja społeczeństwa na temat zaśmiecania światowych wód. Fundacja pracowała zarówno przy wspomnianych butach, jak i niedawnym projekcie butelki wraz ze Starbucks. Misją projektu jest edukacja społeczeństwa na temat zaśmiecania światowych wód.

Tym razem zadaniem było stworzenie koszulek piłkarskich. Wybór zespołu padł na legendarny Manchester United. Jest tu trochę przekory, ponieważ brytyjskie miasto uznawane jest za jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej, która poza rozwojem gospodarki przyczyniła się do wzrostu produkcji śmieci. Wielokrotni mistrzowie Anglii otrzymali od adidasa nowe koszulki, których będą używali w przyszłym sezonie. Do ich stworzenia wykorzystano plastik wydobyty z oceanu. Władze klubu podkreślają, że ta zmiana jest dla nich bardzo ważna. Koszulki otrzymały niebieski kolor mający podwójne znaczenie. Z jednej strony nawiązują do strojów używanych w 1968 roku, kiedy to Czerwone Diabły wygrały europejskie puchary. Z drugiej strony jest to niejako hołd dla oceanów.

Ekologiczne stroje piłkarskie mają niebagatelne znaczenie dla świadomości ludzi na świecie. Kibice piłkarscy podążając za swoimi idolami, zwrócą uwagę na problem plastiku w oceanie. Manchester United może stać się także przykładem, dla innych klubów. Jak wiadomo sprzedaż strojów to dla zespołów jeden z najważniejszych źródeł zarobków. Wszystko to może złożyć się na zwiększenie produkcji ubrań z plastiku z oceanów, a problem, który wydawał się nierozwiązywalny, być może uda się znacznie zniwelować.

źródło: Inhabitat/ autor: Kacper Kapsa