Nocleg w celi nigdy nie wyglądał tak dobrze! Oto więzienia, w których znajdują się teraz luksusowe hotele

Nocleg w celi nigdy nie wyglądał tak dobrze! Oto więzienia, w których znajdują się teraz luksusowe hotele

Słyszeliście o nawiedzonym hotelu na Łotwie, w którym śpi się w celi i jest się traktowanym jak skazaniec? To rozrywka dla osób o mocnych nerwach, bowiem pracownicy Naval Port Prison nie przebierają w środkach, żeby jak najdokładniej oddać atmosferę tego nieprzyjemnego miejsca. Można stwierdzić wręcz, że od czasu zamknięcia zakładu w 1997 roku do czasu otwarcia hotelu, nie wiele się zmieniło. Niewygodne prycze, posłania na podłodze, nie wspominając o nieodnowionym budynku i niemal nietkniętych ręką ekipy remontowej wnętrzach więzienia - to miejsce bazuje na autentyczności w dosłownym tego słowa znaczeniu. Inaczej ma się sprawa z hotelami, które zaadaptowały stare więzienne budynki na luksusowe obiekty, w których nie brakuje pachnących mydełek, jedwabnej pościeli i room service'u na każde skinienie.

Przygotowaliśmy dla was listę siedmiu najbardziej odjechanych, a zarazem najbardziej luksusowych hoteli, które znajdują się w opuszczonych więzieniach. Jeżeli znudziły się wam sieciówki i Airbnb, warto rozejrzeć się za noclegiem, który nie będzie jedynie kolejnym przystankiem na trasie lub miejscem, w którym po prostu przykłada się głowę do poduszki.

 

7. Alcatraz Hotel, Kaiserslautern, Niemcy

Mimo, że niemieckie miasto oddalone jest o tysiące kilometrów od prawdziwego Alcatraz, wnętrza tego hotelu do złudzenia przypominają więzienie w San Francisco. Z oryginalnych elementów starego zakładu karnego działającego od 1867 do 2002 roku pozostała toaleta, cele usytuowane na trzech piętrach i ramy łóżek wykonane przez więźniów. Na specjalne życzenie można też dostać pasiastą piżamę.

 

6. HI-Ottawa Jail Hostel, Ottawa, Kanada

Goście mogą zatrzymać się w hostelowych pokojach o dobrym standardzie, jednak największą atrakcję stanowi duch jednego z więźniów. Wielu twierdzi, że zjawa niejakiego Patricka J. Whelan, niesłusznie skazanego na śmierć za morderstwo irlandzkiego polityka Thomas D'Arcy McGee, lubi przechadzać się po korytarzach dawnego więzienia.

 

5. Langholmen Hotel, Sztokholm, Szwecja

Ostatni więźniowie wyszli stąd w 1975 roku. Dziś to popularny wśród młodych ludzi obiekt, w którym oryginalne okna i prowadzące do nich drabiny odnowiono i wkomponowano w wystrój pokoi. W hotelowej restauracji, w której niegdyś mieścił się szpital, można zjeść tradycyjne szwedzkie klopsiki i piklowanego śledzia.

 

4. Best Western Premier Hotel Katajanokka, Helsinki, Finlandia

W tym hotelu zadbano o zwiększenie komfortu gości, dlatego typowe cele zostały zamienione na zamykane na klucz pokoje, urządzone w minimalistycznym stylu. To co zachowało się z oryginalnej budowli, to mur więzienny z czerwonej cegły, którego dziedzictwa chroni National Board Of Antiques.

 

3. Malmaison Oxford, Oksford, Anglia 

Patrząc na wnętrza tego hotelu, trudno wyobrazić sobie, że kiedyś znajdowało się tu więzienie. Pokoje wyposażone są w plazmowy telewizor, masażer do stóp i eleganckie toaletki. To co odrobinę przypomina o dawnym przeznaczeniu budynku, to grube ściany, niskie sufity i żelazne drzwi i kraty w oknach, które uniemożliwiają ich otwarcie.

 

2. The Liberty Hotel, Boston, USA

W tym więzieniu, zbudowanym z granitu w 1861 roku, wyrok odsiadywał Malcolm X. Teraz wielu turystów gotowych byłoby popełnić przestępstwo, żeby dostać się do środka. Nie ma czemu się dziwić - w hotelu mieści się 289 luksusowych pokoi (w tym 9 w oryginalnych celach) oraz 5 barów i restauracji. Zwróćcie też uwagę na przekorną nazwę ("liberty" z angielskiego oznacza wolność).

 

1. Four Seasons Sultanahmet, Stambuł, Turcja

Nie wiemy, czy więźniowie również mogli podziwiać wspaniałe widoki, które roztaczają się z okien tureckiego hotelu, ale są one z pewnością jednym z wabików, który przyciąga do tego miejsca turystów. Z jednej strony bowiem zobaczyć można świątynię Hagię Sophię, a z drugiej ocean. W pokojach znajdują się antyki, marmurowe posadzki i drogocenne tkaniny. Po pierwszym zmodernizowanym więzieniu z czasów Imperium Osmańskiego nie ma śladu - dla jednych będzie to ogromny plus, jednak tym, którzy nastawieni są na niecodzienne przeżycia, proponujemy wybranie któregoś z powyższych hoteli z naszej listy.

sznyt tygodnia

najnowsze