Nowy Jork, Londyn, Singapur, a teraz Warszawa. O pierwszym w Polsce Wonder Photo Shop – miejscu spełnienia fotograficznych marzeń

Nowy Jork, Londyn, Singapur, a teraz Warszawa. O pierwszym w Polsce Wonder Photo Shop – miejscu spełnienia fotograficznych marzeń

Pod koniec zeszłego roku w Warszawie otwarty został pierwszy w Polsce, a drugi w Europie fotograficzny concept store Wonder Photo Shop. To globalny projekt Fujifilm polegający na idei nowoczesnego sklepu fotograficznego, który w stolicy poprowadzi Mariusz Federowicz – przedsiębiorca, fotograf i założyciel marki Sklep Bez Nazwy. Wonder Photo Shop to miejsce dla osób mających w zwyczaju częste odwiedzanie laboratoriów fotograficznych, ale także dla młodej smartfonowej generacji, której marka proponuje szereg nowoczesnych rozwiązań fotograficznych takich jak drukowanie m.in. popularnych dziś kwadratowych zdjęć prosto z telefonu.

#Wonder jest naprawdę #Wonder

Wonder Photo Shop zrywa ze skostniałą zasadą „towar podaje sprzedawca”. Concept jest mekką swobody wyobraźni i kreacji. Miejscem, w którym – jak w żadnym innym – możemy dotknąć i wypróbować wysokiej klasy sprzęt oraz eksperymentować z fotografią pod okiem fachowców. To idealna okazja do dania upustu swojej kreatywności nie w domowym zaciszu, a w przestrzeni specjalnie do tego stworzonej.

Koncepcja Wonder Photo Shop to połączenie zamiłowania do fotografii, techniki i rozrywki. To miejsce, w którym dostępne są przeróżne produkty fotograficzne Fujifilm oraz innych cenionych marek. Wonder Photo Shop to raj dla entuzjastów fotografii w każdym wieku. Na parterze znajdują się nowoczesne stacje do drukowania zdjęć prosto z karty SD, przenośnej pamięci, smartfona, czy innych dostępnych nośników danych. Zdjęcia samodzielnie i natychmiastowo wydrukujemy w wielu rozmiarach: od małych kwadratowych formatów, poprzez personalizowane kolaże i kalendarze, po metrowe panoramy. Stacje składają się z suchego minilabu Fujifilm DX100 i kiosku. Znajdziemy tu także i będziemy mogli przetestować sprzęt i gadżety fotograficzne, a wśród nich aparaty i drukarki instax oraz linię aparatów i obiektywów z serii Fujifilm X. Na miejscu znajdują się też stanowiska przeznaczone do tworzenia albumów w technice scrapbookingu. Z myślą o tych, dla których papier to za mało, Wonder Photo Shop daje możliwość drukowania na innych tworzywach, jak szkło, drewno, aluminium, czy forex. Na miejscu zrobimy i wydrukujemy także zdjęcia do dokumentów.

Na piętrze zaprojektowano profesjonalne studio fotograficzne przeznaczone do dyspozycji gości odwiedzających sklep. Na co dzień można tu zrobić sesję zdjęciową, poeksperymentować z dostępnym na miejscu sprzętem i napić się pysznej kawy. To tutaj odbywają się liczne eventy kulturalne i wystawy fotograficzne, które organizuje zespół Wonder Photo Shop wraz z ambasadorami marki. Są nimi m.in. fotografowie Jacek Bonecki, Szymon Szcześniak, Tomek Sikora i Emil Biliński.

Sklep Baz Nazwy – od tego się zaczęło

Historia tego warszawskiego miejsca zaczęła się w… Łodzi. To tutaj od lat Mariusz Federowicz, przedsiębiorca i pasjonat fotografii, od lat prowadzi swój biznes pod przewrotnym szyldem Sklep Bez Nazwy. Łódzki SBN to sklep i wypożyczalnia sprzętu fotograficznego w jednym. To również zgrany zespół ludzi, którzy znają się na fotografii, a swoim know-how dzielą się z klientami.
Sam Federowicz dużo podróżuje po świecie i zapisuje wspomnienia na kliszy. Po jego zdjęciach widać, że jest typem podróżnika, nie turysty. Przenika do odwiedzanych miejsc bardzo głęboko, skąd wraca z reportażem, który pokazuje tamtejsze życie w skali 1:1.

Nowy Jork, Londyn, Singapur, a teraz Warszawa

Wszystko, co jest dziś obiektem popkulturowego kultu, kiedyś istniało tylko na poziomie wyobraźni jego twórcy. Chęć zdobywania nowych szczytów jest domeną ludzi silnych i zdeterminowanych, takich jak Mariusz Federowicz, który zapragnął pójść o krok dalej i stworzyć kolejną przestrzeń dedykowaną fotografii, tym razem w Warszawie. Miał jeden cel: powołać do życia miejsce, jakiego dotąd nie było. Zwrócił się z propozycją współpracy do marki Fujifilm, z którą znał się i działał od lat. Odpowiedź jaką otrzymał od fotograficznego tuza wręcz onieśmielała fantastyczną perspektywą. Marka zaproponowała Federowiczowi poprowadzenie pierwszego w Polsce, a drugiego w Europie Wonder Photo Shop. To globalny projekt Fujifilm popularny na całym świecie, m.in. w Barcelonie, Tokio, Szanghaju, czy nowym Jorku. Wszędzie panują te same zasady: ma być przyjemnie i twórczo jak nigdzie indziej.

Wonder & Create

Porzekadło mówi, że jakość zawsze sama się obroni. Wonder Photo Shop jest na to niezbitym dowodem. To nie jest kolejny sklep ze sprzętem. To miejsce dyskusji o fotografii, miejsce spotkań i doświadczeń, ale takich prawdziwych – nie miałkich obietnic „czegoś więcej”. Dowód? Już w ciągu kilku pierwszych tygodni działalności odbyło się tutaj wiele fantastycznych, angażujących wydarzeń związanych z fotografią i kulturą. „Wystawa Podróżnicza” Jacka Boneckiego, sesja portretowa z Szymonem Szcześniakiem, warsztaty scrapbookingowe, przegląd portfolio z Tomkiem Sikorą, czy spotkanie autorskie z Emilem Bilińskim.

Środowisko fotograficzne z entuzjazmem przyjęło Wonder Photo Shop i opisuje je w samych superlatywach, a podjęty trud zostaje wynagrodzony. Kilka dni temu Mariusz Federowicz odebrał nagrodę przyznaną przez Optyczne.pl – jeden z opiniotwórczych branżowych portali – za wydarzenie roku 2017 jakim zostało uznane otwarcie WPS. Z dnia na dzień pojawiają się kolejne koncepcje eventów fotograficznych. Grafik na najbliższe miesiące jest wypełniony po brzegi. Bądźcie czujni.

Pomimo globalnego wymiaru projektu, Wonder jest nastawiony na jednostkę i skupia się na potrzebach każdej osoby, która przekroczy jego próg, spełniając fotograficzne marzenia. Tutaj zostaje się na dłużej. #BeWonder

Wonder Photo Shop mieści się w Warszawie przy Pl. Konstytucji 5.

zdjęcia: Mieszko Piętka/AKPA

sznyt tygodnia

najnowsze