W Krakowie powstał świetnie zaprojektowany dom dla singla

W Krakowie powstał świetnie zaprojektowany dom dla singla

Nie ukrywajmy nie każdy potrzebuje mieszkania o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Odpowiedzią na potrzeby tych osób jest dom stworzony przez Tadeusza Lemańskiego.

Niezwykły budynek stoi przy ul. Zakamycze w Krakowie. O jego wyjątkowości stanowi przede wszystkim powierzchnia wynosząca zaledwie 40 m2, a co ciekawe przydomowy garaż zajmuje powierzchnię 22 m2. Budowę Domo Domu zrealizowano w 2013 roku, jednak do dziś wzbudza on spore emocje. W środku znalazło się miejsce na salon, kuchnię, sypialnię i łazienkę. Na dole znajduje się pokój połączony z aneksem kuchennym i przeszkloną ścianą będącą wyjściem na ogród. Na poddaszu znalazło się miejsce na sypialnię. Charakterystyczna jest również sama bryła, a w szczególności dwuspadowy dach. Poza nim podstawę konstrukcji stanowi prostopadłościan.

Materiały do wykończenia zostały dobrane do okolicznych zabudowań, wśród których nie brakuje nowoczesnych domów, ale także wiejskich chat. Nie daleko znajduje się również Las Wolski. Elewacja została wykończona więc kamieniem i blachą tytanowo-cynkową. Jedynie na schodach znalazł się inny materiał i jest to drewno dębowe.

Jak czytamy w opisie projektu, Domo Dom to dom jednoosobowy z pełnym programem, niezbędnym do wygodnego zamieszkania. By nie narzucać nic mieszkańcom, projektanci starali się nie używać słowa singiel, w końcu patrząc na wnętrze, spokojnie w środku poradziłaby sobie para.

Cały projekt świetnie wpisuje się w jeszcze niedawno bardzo popularny trend minimalizmu. Można wręcz powiedzieć, że jest ucieleśnieniem marzeń wyznawców tej teorii. Innych do tego projektu mogą przekonać aspekty ekonomiczne. Podróżując po Polsce, co krok spotkać można niedokończone budowle wielkich, kilku kondygnacyjnych domów, które miały być wielopokoleniowym centrum życia rodziny. Jednak wielokrotnie losy potoczyły się inaczej i po marzeniach pozostały puste straszydła. Domo Dom to miejsce piękne i urokliwe, które nie musi być przedłużeniem niczyjego ego. Jest znakomitą przystanią dla osób, które od domu oczekują przede wszystkim spokoju.

zdjęcia: Tomasz Zakrzewski/ autor: Kacper Kapsa

sznyt tygodnia

najnowsze