W muzeum szpiegów w Nowym Jorku poczujecie się jak agent do zadań specjalnych

W muzeum szpiegów w Nowym Jorku poczujecie się jak agent do zadań specjalnych

Fani Agenta Jej Królewskiej Mości i niemożliwych misji, które dla Toma Cruise to bułka z masłem powinni wziąć na swój radar muzeum szpiegów w Nowym Jorku. W Spyscape próżno szukać jednak rekwizytów z planów zdjęciowych i rozbitych podczas popisów kaskaderskich samochodów. W nowojorskim muzeum poznamy historię szpiegostwa z prawdziwego zdarzenia. Wycieczkę do tego miejsca można zatem potraktować jak wizytę w muzeum paleontologii, technologii, czy architektury. Misją Spyscape jest bowiem zwrócenie uwagi na wpływ, jaki ten zawód i ludzie go wykonujący mieli (i wciąż mają) na naszą rzeczywistość.

Interaktywny obiekt zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Davida Adjaye zajmuje powierzchnię ponad 5500 m2. W muzeum znajduje się siedem wystawowych sal, które oferują niezapomniane doświadczenia - zwiedzający mogą zobaczyć na czym polega inwigilacja, szyfrowanie, zwodzenie wroga, hakowanie i operacje wywiadowcze. -"Mamy nadzieję, że będzie to naprawdę mocne doświadczenie dla ludzi, którzy zaczną inaczej postrzegać swój świat i siebie i zrozumieją, w jaki sposób umiejętności wykorzystywane przez szpiegów mogą mieć znaczenie w ich codziennym życiu. Pokazujemy, że świat szpiegostwa jest wszędzie wokół nas" - mówi Shelby Prichard, szef zespołu Spyscape.

Przy projektowaniu muzeum Adjaye współpracował z byłymi członkami znanych kolektywów hakerskich, szefami stacji i dyrektorami agencji wywiadowczych. Każda z tych osób wniosła swój wkład w projekt. Wewnątrz budynku panuje tajemnicza atmosfera, która wywołuje dreszczyk emocji. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowaniu przydymionego szkła, cementu, szarej akustycznej okładziny, polerowanej stali z lustrzanym efektem i przyciemnionego oświetlenia.

Najwięcej frajdy sprawi na pewno możliwość wzięcia udziału w multisensorycznym i interaktywnym doświadczeniu, podczas którego goście muzeum mogą poczuć się jak prawdziwi szpiedzy. Po zakończonej wizycie każdy dostaje informację, na jakiego szpiega najbardziej się nadaje.

Na terenie obiektu znajduje się także kawiarnia, księgarnia z ponad 1000 unikatowych książek na temat szpiegostwa i sklep z pamiątkami wypełniony gadżetami dla szpiegów i technologicznymi nowinkami. Muzeum znajduje się na West 55th Street na Manhattanie. Zanim zarezerwujecie czas na wycieczkę do Nowego Jorku, odwiedźcie stronę internetową Spyscape.

źródło: Dezeen

sznyt tygodnia

najnowsze