Wszystko, co wiemy na temat Samsunga Galaxy X ze składanym ekranem

Wszystko, co wiemy na temat Samsunga Galaxy X ze składanym ekranem

Samsung wypuści na rynek pierwszy smartfon z elastycznym ekranem, który zegniemy w połowie jak kartkę papieru. Firma pracuje nad nim do 2011 roku i chociaż pierwsze prototypy były niezgrabne, to według najnowszych doniesień, Samsung Galaxy X nie tylko będzie elegancki, ale też zaawansowany technologicznie. Poniżej wszystko co wiemy o nowym flagowcu.

Samsung Galaxy X powstanie – to pewne, bo podczas targów technologicznych CES 2018 w Las Vegas rzecznik prasowy koreańskiej firmy zdradził, że urządzenie trafi na półki sklepowe najwcześniej za rok. Na razie jednak nie poznaliśmy specyfikacji telefonu, ale wierząc nieoficjalnym doniesieniom będzie to pierwszy smartfon ze składanym ekranem. Właśnie taki model został podobno zaprezentowany za zamkniętymi drzwiami nielicznym partnerom Samsunga, którym pokazywano telefon także podczas poprzednich edycji CES. Najprawdopodobniej więc prototyp cały czas jest udoskonalany (stąd przekładana data premiery) i poddawany kolejnym modyfikacjom na podstawie opinii, które Koreańczycy uzyskują przy okazji takich prezentacji. Nieoficjalnie mówi się, że smartfon będzie mieć elastyczny 7,3-calowy ekran OLED, który zegniemy w połowie. Jednak nie taki jak w ZTE Axon M, który właściwie ma dwa ekrany połączone ze sobą zawiasem, ale jeden pełny ekran. Tak przynajmniej wynika z patentu złożonego przez Samsunga 14 czerwca 2017 roku.

Patent ten ujawnia, że urządzenie będzie się składać z jednolitego, elastycznego ekranu przymocowanego do tylnej obudowy. To ona ma mieć dwie części połączone ze sobą przegubem znanym nam z autobusów lub akordeonu. Chociaż taka konstrukcja może sugerować, że nowy flagowiec od Samsunga będzie mniej wytrzymały od swoich poprzedników, to niekoniecznie tak musi być. Samsung Galaxy X wytrzyma ponoć 200 tys. zgięć ekranu, a sama czynność ma być prosta jakbyśmy składali kartkę papieru.

Najprawdopodobniej urządzenie będzie najdroższym smartfonem sygnowanym przez koreańską markę. Na razie jednak nie pojawiły się żadne doniesienia odnośnie jego ceny. Patrząc jednak na to, że konkurencyjny iPhone X najmniej kosztuje 4 979 złotych, to Samsung pójdzie w ślady Apple i podobnie wyceni swój sprzęt.

tekst: Adam Sawicki/ źródło: Tech Radar

sznyt tygodnia

najnowsze