Restauracja Romola w Madrycie to marmurowy i estetyczny raj

Restauracja Romola w Madrycie to marmurowy i estetyczny raj

Studio Andrés Jaque/Office For Political Innovation jest odpowiedzialne za ten wyjątkowy projekt w sercu Madrytu. Romola to kawiarnia i restauracja mieszcząca się w budynku z połowy wieku. Na zdjęciach wykonanych przez fotografów z Imagen Subliminal, widzimy projekt, który powstał w miejscu dawnego garażu znajdującego się w jednym z najbardziej znaczących budynków, zaprojektowanych przez słynnego architekta Gutierreza Soto w 1946 roku. Podczas gdy oryginalna bryła i struktura pozostają niezmienione, eksperymentalna restauracja tworzy nową, otwartą przestrzeń na poziomie ulicy.

Opisywane jako "marmurowy namiot w galaktyce", wnętrza Romoli wyróżniają się na tle bardziej zachowawczych i surowych wnętrz znanych mieszkańcom Madrytu z licznych kafeterii i restauracji. Zespół architektów chciał zrobić coś, co nie będzie wpisywało się w tak popularne ostatnio trendy wnętrzarskie, w których dominują kafelki i czerwona cegła. W przestrzeni zastosowano zatem nietypową paletę kolory, ciekawe meble i wysokiej jakości materiały. Andrés Jaque pracował ze starannie dobranymi producentami marmuru, skórzanych tapicerek, metalowych giętarek i chromowanych platerów. Projektanci współpracowali również z producentami paneli z rzadkiego drewna i lakiernikami.

Marmurowe konstrukcje uzyskano dzięki zastosowaniu włókna szklanego i żywicy, które spajają ze sobą poszczególne elementy i wzmacniają je tworząc swoisty "supermarmur" odporny na ucisk i drgania. Twórcy projektu podkreślają, że stworzenie "namiotu" z marmuru było ogromnym inżynieryjnym wyzwaniem, tym bardziej jest to imponujące, że udało się w pełni wykorzystać wszystkie możliwości materiału oraz wykreować przestrzeń, w której mieszczą się stoliki dla gości, a także kuchnia w kształcie litery C, otaczająca obszar jadalny.

Jesteśmy ogromnie ciekawi jak to miejsce prezentuje się na żywo. Dodajemy Romolę do listy miejsc, które trzeba odwiedzić, będąc z wizytą w stolicy Hiszpanii. Tymczasem zobaczcie krótki klip przygotowany przez Monocle, który odkryje przed wami inne interesujące miejsca w Madrycie.


            
źródło: Designboom