Jaguar E-type S1 Roadster z lat 60. to wciąż jeden z najbardziej pożądanych samochodów świata

Jaguar E-type S1 Roadster z lat 60. to wciąż jeden z najbardziej pożądanych samochodów świata

Produkowany w latach 1961-1975, Jaguar E-type Roadster z całą pewnością zasłużył na tytuł najpiękniejszego samochodu wszech czasów nadany mu przez The Daily Telegraph. Po dziś dzień jego smukła sylwetka jest wzorem dla projektantów, a o wpływie jaki auto wciąż ma na współczesny design niech świadczy chociażby fakt, że Jaguar, przy projektowaniu swojego elektrycznego modelu E-type Zero, zdecydował się na zaczerpnięcie inspiracji, pochodzących w dużej mierze z  klasycznego designu z lat 60, którego autorem jest Sir William Lyons (przy wsparciu Malcolma Sayera i Willama Heynesa). Bez wątpienia panom udało się zaprojektować jeden z najbardziej charakterystycznych, ponadczasowych i podziwianych modeli świata. Oprócz swojej wspaniałej sylwetki, Jaguar E-type S1 Roadster był, jak na swoje czasy, prawdziwą sportową bestią. Maksymalna prędkość wynosi bowiem 241 km/h.

Egzemplarz, który widzicie na zdjęciach to wspaniale odrestaurowana wersja, która zawiera wszystkie ulepszenia charakterystyczne dla pierwszej generacji E-type - silnik o pojemności 4,2 litra, w pełni zsynchronizowaną skrzynię biegów i więcej miejsca na nogi specjalnie dla wyższych pasażerów. Licznik pokrytego błyszczącym, czarnym lakierem samochodu wskazuje, ze przejechał on zaledwie 24150 kilometrów.

O to, by samochód był w doskonałej kondycji zadbał specjalista Jaguara Shaun Saunders. Tak przygotowany E-type S1 Roadster trafił właśnie na aukcję w Sotheby's z ceną wywoławczą 250 000 dolarów. Jesteśmy przekonani, że ten piękny egzemplarz kilkakrotnie przekroczy sugerowaną cenę. W końcu przyjemność z prowadzenia tak doskonałego auta, do doświadczenie, które nie ma sobie równych.

źródło: Sotheby's

sznyt tygodnia

najnowsze