Pierwszy polski film dokumentalny o ostrym kole wejdzie na ekrany kin już za rok

Pierwszy polski film dokumentalny o ostrym kole wejdzie na ekrany kin już za rok

„Tragiczni” to tytuł powstającego filmu dokumentalnego o czwórce przyjaciół z grupy wrocławskich ostrokolarzy. Tematyka oscyluje wokół przygotowań bohaterów do 23. Mistrzostw Europy Kurierów Rowerowych – ECMC 2018. Producentem obrazu jest Agawa Films, koproducentem dom produkcyjny Papaya Films. Teaser filmu został właśnie wyświetlony podczas festiwalu Bike Days we Wrocławiu. To doskonały przedsmak tego, co zobaczymy już za rok!

Tragedia to wrocławska grupa zapaleńców jazdy na ostrym kole. Sami określają siebie mianem Pierwszej Punkowej Sekcji Torowej. Formalnie do ekipy należy 9 osób mieszkających we Wrocławiu, ale utożsamia się z nimi ponad 50 osób. Tragedia stanowi zespół skupiający nietuzinkowych ludzi oraz przedstawicieli różnych klas społecznych. Każdy z bohaterów filmu prezentuje inną postawę życiową, jednak łączy ich przede wszystkim pasja do sportu.

Kultura ostrego koła w Polsce jest mocno zdecentralizowana i zrzesza głównie 20-latków. Amatorskie wydarzenia, organizowane w obrębie tego zjawiska, często przyciągają większą widownię niż niejedne, profesjonalne mistrzostwa. Tragedia w ciągu ostatniego półtora roku zorganizowała ponad 30 alleycatów (rodzaj zawodów rowerowych organizowanych na terenie miasta odbywających się w normalnym ruchu miejskim), a także akcje charytatywne.

Reżyser, Jan Stąpor mówi: Mamy za sobą ponad 1,5 roku dokumentacji i dużo wsparcia zarówno od środowiska rowerowego jak i filmowego, dlatego też zaszliśmy do tej pory tak daleko, mimo że część ekipy nie ma formalnego wykształcenia filmowego. Nie możemy się doczekać, aby rozpocząć zdjęcia właściwe, choć oczekiwania wobec nas są naprawdę duże. Skupiamy się na wspaniałych bohaterach, którzy naszym zdaniem są uosobieniem kultury ostrego koła w Polsce i tym samym utrwalamy pewną arcyciekawą subkulturę.

Na trailer filmu zostały wybrane materiały zebrane podczas dokumentacji przeprowadzonej w Warszawie i Wrocławiu w sierpniu 2017 r.  Z surówki trwającej 6,5h wybrano prawie 2 minuty, na które składa się ponad 100 ujęć. "Planujemy zrealizować dokument kreacyjny, który skupi się na Tragedii, jako ekipie uosabiającej wszystkie cechy ostrokolarstwa w Polsce.  Chcemy zaakcentować undergroundowe korzenie, poczucie przynależności do grupy, szczerość czy nonkonformizm. Wszystko, co jest dla nich ważne, a zarazem tak uniwersalne" – tłumaczy Kacper Sawicki, Executive Producer w Papaya Films.

Przed nawiązaniem współpracy z Papaya Films, twórcy próbowali zebrać fundusze na realizację filmu za pomocą systemu crowdfundingowego. Uzyskali część potrzebnego wsparcia, co jest i sukcesem i niestety jednocześnie porażką, ponieważ nie realizując 100% założeń byli zmuszeni do oddania środków darczyńcom. W projekt uwierzyła natomiast Papaya Films, która zdecydowała się wesprzeć realizację tego projektu. Głównym powodem decyzji były wspólne wartości oraz pasja, jakie łączą największy dom produkcyjny w Polsce i grupę ostrokolarzy, jak również wysoka jakość wstępnego materiału. Połączenie wspólnych sił ekipy z Papaya Films z producentem – Agawa Films poskutkowało uzyskaniem dofinansowania z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego (ZFF). To duży sukces biorąc pod uwagę undergroundową i nieoczywistą tematyką obrazu.

Film ma być również pretekstem do rozmowy, jak poszczególne miasta są przystosowane do jazdy na rowerze, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy nimi, a także z czego to wynika.

źródło: materiały prasowe

sznyt tygodnia

najnowsze