Porsche 356 Bonsai Daniela Arshama ukazuje piękno niedoskonałości według stylu Wabi Sabi

Porsche 356 Bonsai Daniela Arshama ukazuje piękno niedoskonałości według stylu Wabi Sabi

Opierając się na założeniach japońskiej estetyki Wabi Sabi, amerykański artysta Daniel Arsham stworzył zupełnie nową odsłonę prawie 70-letniego samochodu sportowego – Porsche 356 Speedster z 1955 roku. 

Wabi Sabi to tradycyjna japońska estetyka podkreślająca piękno ukryte w niedoskonałościach i ulotność otaczającego nas świata. To nie tylko styl projektowania, ale także styl życia – w zgodzie z przemijającym czasem i blisko natury.

Inspiracje tą estetyką przejawiają się w nowej wersji Porsche 1955 356 „Bonsai”. W ciągu dwóch lat firma Arsham podjęła kroki w celu ujawnienia wieku i zużycia pojazdu, opierając się na historii jego produkcji.

Samochód został pozbawiony zewnętrznej warstwy farby, aby odsłonić surowe powierzchnie ze szczotkowanego metalu i wyeksponować wszelkie naturalne niedoskonałości. Ducha Wabi Sabi oddają także nagryzione zębem czasu osłony reflektorów czy zabytkowa tablica rejestracyjna.

Przy wykończeniu wnętrza samochodu artysta współpracował z japońskimi projektantami mody. Elementy kabiny zostały pokryte różnymi japońskimi tkaninami patchworkowymi w kolorze indygo czy japońskim dżinsem.

Na tylnej osłonie silnika znalazła się niewielka płaskorzeźba z patynowanego brązu przedstawiająca japońskie drzewko Bonsai.

Jak podkreśla Porsche, choć zewnętrzna część samochodu może wydawać się zużyta, pojazd jest w pełni sprawny. 356 Bonsai to efekt dwóch lat wspólnej pracy artysty oraz Willhoit Auto Restoration i Bridgehampton Motoring Club.

Zobacz też: Kolekcjonerski rower od Vintage Luxery Bicycles dla miłośników japońskiej sztuki

m.k., fot. newsroom.porsche.com