Z Polski do Chorwacji pociągiem? Wkrótce tak będziemy podróżować do krainy tysiąca wysp

Z Polski do Chorwacji pociągiem? Wkrótce tak będziemy podróżować do krainy tysiąca wysp

Do tej pory podróżowaliśmy tam samochodem lub samolotem, ale teraz turyści z Polski będą mieli bardziej ekologiczną alternatywę. Już niedługo ruszy kolejowe połączenie Kraków – Rijeka/Split.

Nie jest tajemnicą, że podróżowanie samolotem nie jest zbyt ekologiczne - warto wiedzieć, że jeden transkontynentalny lot może generować nawet 1,5 tony CO2. Porównując jednak emisję w gramach CO2 na kilometr na jednego pasażera samolotu, samochodu i pociągu, wyniki wyglądają następująco*:

Pociąg – 15 g
Samochód - diesel (4 osoby w aucie) – 45 g
Samochód - diesel (1 osoba w aucie) – 180 g
Samochód – hybrydowy (1 osoba w aucie) – 120 g
Samochód – elektryczny (1 osoba w aucie) – 60 g
Samolot (długi dystans, klasa ekonomiczna) – 115 g
Samolot (krótki dystans, klasa ekonomiczna) – 160 g
Samolot (długi dystans, pierwsza klasa) – 330 g

Pociąg jest zatem najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, ale ma swoje ograniczenia - nie wszędzie się nim dostaniemy, a liczne przesiadki na dalekich dystansach zniechęcają potencjalnych podróżujących. Na szczęście pojawia się coraz więcej nowych połączeń kolejowych do odległych destynacji.

W dniu 28 stycznia polski Urząd Dozoru Kolejowego wydał pozytywną decyzję czeskiemu przewoźnikowi Regiojet o uruchomieniu pociągu z Krakowa do Splitu i Rijeki. Pierwszy pociąg ruszy 15 czerwca 2022 roku i będzie jeździć cały sezon wakacyjny - od czerwca do września. Planowane są trzy kursy w tygodniu: we wtorek, piątek i niedzielę. Skład ruszy o 16:30, zaś do Rijeki dotrze o 8:36, a do Splitu o 12:21.

Polscy kierowcy będą mogli wsiąść do pociągu nie tylko w Krakowie, ale po drodze będą również przystanki w Katowicach, Tychach, Rybniku oraz Wodzisławiu Śląskim.

RegioJet być może wkrótce stworzy też połączenie z Warszawy do Wiednia.  Czy to oznacza, że podróżowanie pociągiem stanie się znów popularne i rzadziej będziemy wybierać samoloty? Czas pokaże.

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze