YouTube organizuje wirtualne Dni Kultury. Do obejrzenia za darmo wiele polskich spektakli i materiałów zza kulis

YouTube organizuje wirtualne Dni Kultury. Do obejrzenia za darmo wiele polskich spektakli i materiałów zza kulis

Od 26 do 28 marca platforma YouTube organizuje wyjątkowe wydarzenie online - Dni Kultury to czas, w którym będziemy mogli obejrzeć premiery i archiwalne przedstawienia, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wywiady z twórcami polskiego teatru.

Czy wiecie, że 27 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru? To właśnie ta data zainspirowała serwis YouTube do stworzenia nowego wydarzenia, jakim są Dni Kultury. Na czym ma ono polegać? W tym czasie widzowie będą mogli chociaż wirtualnie wrócić do teatru i obejrzeć program pełen znakomitych spektakli - wśród nich znalazły się premiery i archiwalne przedstawienia, a także opery, spektakle muzyczne i unikatowe materiały zza kulis.

To wyjątkowa inicjatywa powstała dzięki współpracy z ponad trzydziestoma instytucjami, zespołami aktorskimi i samymi twórcami. W bogatym programie znalazły się premiery i archiwalne przedstawienia, a także opery, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne oraz zakulisowe wywiady.

– Ta edycja Dni Kultury jest o tyle szczególna, że internauci będą mieli okazję obejrzeć spektakle, które nagrodziliśmy w programie grantowym razem z YouTube. Wyróżnione projekty są na bardzo wysokim poziomie, więc mam nadzieję, że usatysfakcjonują fanów teatru – zapowiada w oficjalnym oświadczeniu Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

 

Jakie dokładnie tytuły będziemy mogli zobaczyć na platformie?

Wśród ciekawszych propozycji znalazły się takie przedstawienia jak:

- "Tisza be-Aw" (spektakl Teatru 21 nagrodzony Paszportem Polityki) - inspirowany tytułowym świętem performans przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej "eliminacją życia niewartego życia". Osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu,
- "Dziewczynka z za/ przyszłość boli tylko raz" - spektakl realizowany przez Teatr Nowy w Poznaniu, w którym grupa młodych bohaterów próbuje zaradzić zagrożeniom współczesności,
- „Bierki” - spektakl powstały na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego i zrealizowany przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. To opowieść o relacji dwojga głównych bohaterów (nastolatka i dojrzałej kobiety), która porusza i składnia do refleksji.

Nie tylko spektakle teatralne, ale i uczta muzyczna - podczas Dni Kultury zobaczymy również tak znakomite dzieła jak "Straszny dwór" (Opera Wrocławska) i "Złota skała" (Teatr Studio).

Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie www.youtubednikultury.pl.

Warto wiedzieć, że większość materiałów wideo jest dostępna przez 48 godzin od premiery. Spektakle instytucji, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego widzowie będą mogli oglądać przez 7 dni od premiery.