Technologia a elektryki – przegląd najciekawszych rozwiązań w Skodzie ENYAQ iV

Technologia a elektryki - przegląd najciekawszych rozwiązań w Skodzie ENYAQ iV

Na komfort użytkowanego przez nas auta wpływa nie tylko wygodne wnętrze i mocny silnik, który zapewnia przyspieszenie i frajdę z jazdy. Współczesne pojazdy powinny iść za rozwijającą się technologią, dlatego są wyposażone w różne inteligentne rozwiązania. Nie inaczej jest w przypadku elektrycznej Skody ENYAQ iV.

Branża motoryzacyjna chętnie czerpie z postępu technologicznego - producenci wyposażają swoje modele w funkcje, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się być jedynie futurystycznymi konceptami wizjonerów. Dziś wiele z nich możemy już wykorzystywać w naszej codzienności, np. w drodze do pracy, czy w trakcie dalszych podróży. Nowoczesne technologie są ważnym elementem Skody ENYAQ iV - pierwszego elektrycznego SUV-a w historii czeskiej marki. Za sprawą jakich funkcji użytkownicy tych aut mogą przenieść się do przyszłości?

Napęd, który jest przyszłością motoryzacji

Napęd elektryczny będzie coraz popularniejszy i coraz bardziej wymagany ze względów środowiskowych. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzać do elektrycznych aut rozwiązania nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne z perspektywy właściciela auta. W przypadku modelu Enyaq iV elektryczny napęd jest skrojony na nasze czasy, w których technologia odgrywa bardzo ważną rolę. Kupujący to auto ma do wyboru dwie wersje Enyaq - pierwsza to model podstawowy Enyaq iV dostępny w trzech podstawowych wariantach napędowych (50, 60, 80), a także w wariancie 80 z napędem 4x4.

Druga wersja elektrycznej Skody jest skierowana do fanów sportowych wrażeń. Enyaq iV RS również ma napęd 4x4 i w dodatku pojedzie szybciej - wszystko za sprawą silnika 132 kW (180 KM) i akumulatora 62 kWh (netto: 58 kWh). Oba warianty dają możliwość jazdy w 6 trybach (Eco, Eco+, Comfort, Normal, Sport, Individual), dzięki czemu można dopasować zużycie baterii do swojego stylu jazdy.

fot. Skoda

Technologia dająca bezpieczeństwo

Enyaq iV oferuje całą gamę inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań, które są intuicyjne w obsłudze i pozwalają skupić się wyłącznie na prowadzeniu. Rozwiązaniem, które ma ułatwić kierowcom jazdę jest cyfrowy zestaw wskaźników w standardzie - kompaktowy i przekazujący kierowcy tylko najważniejsze informacje. Wszystkie dodatkowe wskazówki jadący widzi wprost przed sobą, czyli na wyświetlaczu head-up, który po raz pierwszy w Skodzie występuje z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu rozwiązaniu w ogóle nie trzeba odrywać wzroku od drogi.

Dodatkowo mamy szereg funkcji, które mają bezpośrednio wpływać na bezpieczeństwo naszej jazdy. Jedną z ważniejszych jest technologia Front Assist z funkcją wykrywania pieszych, która w obliczu nieuniknionej kolizji aktywuje hamulce, by zminimalizować lub nie dopuścić do ewentualnego zderzenie. W wielu sytuacjach bardzo przydatny okazuje się również Asystent Skrętu, dzięki któremu pojazd monitoruje zbliżające się samochody, gdy skręcamy w lewo - to pozwala uniknąć wielu stłuczek na skrzyżowaniach.

Innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystanym w elektrycznym SUV-ie Skody jest też hamulec anty-kolizyjny, który uruchamia się po ewentualnym wypadku. Jak działa? Gdy w czasie kolizji uruchamiają się poduszki powietrzne, a samochód dalej porusza się bezwładnie, innowacyjny hamulec zatrzymuje auto, aby nie doprowadziło do kolejnego wypadku na drodze.

fot. Skoda

“Świetlana” przyszłość

Klimat nowoczesności tworzy w tym modelu również świetnie zaprojektowane oświetlenie ambient - dzięki niemu sami możemy zdecydować o jego odcieniu i intensywności w różnych częściach kabiny.

Ale nie tylko w samej kabinie odniesiemy wrażenie, że nowa Skoda coraz bardziej stawia na technologie. Zewnętrzne światła (mijania, do jazdy dziennej i pozycyjne) to światła LED, które zapewniają dłuższą żywotność i mniejszy pobór mocy. I być może nie byłoby w tym nic innowacyjnego, ale Skoda poszła o krok dalej - w swoim nowym SUV-ie wprowadziła reflektory LED MATRIX, które ograniczają źródło światła w każdej diodzie indywidualnie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu jednocześnie nie oślepiają kierowców i nadal doskonale oświetlają drogę. To tylko jedna z wielu innowacji producenta, która poprawi jakość i bezpieczeństwo jazdy.

fot. Skoda

Wszystko ze sobą gra

W samochodach premium jest dziś wymagana technologia, która jest kompatybilna z naszymi pozostałymi urządzeniami. Czymś takim jest dotykowy ekran systemu infotainment, dzięki któremu sprawnie ustawimy wszystkie podstawowe funkcje (w systemy bezpieczeństwa), a także sparujemy go ze smartfonem - dzięki temu nawiązywanie połączeń głosowych i ustawienie nawigacji będzie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystkie dodatkowe parametry samochodu możemy ustawiać za pomocą głosu lub… zdalnie z poziomu smartfona. Ta ostatnia funkcja przyda się szczególnie w chłodne dni, gdyż możemy ustawić ogrzewanie w kabinie jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu.

Równie przydatna jest funkcja Skoda Connect, która oferuje dostęp do nawigacji i informacji online, w tym wiadomości o ruchu drogowym. Można śmiało powiedzieć, że obsługując ekran w tym modelu, odczuwamy taki sam komfort, jak w przypadku obsługi naszego prywatnego komputera.

fot. Skoda

Czy Skoda ENYAQ iV jest to auto na miarę naszych czasów? Biorąc pod uwagę wszystkie wykorzystane w niej technologie, nie mamy wątpliwości, że czeski producent wyznacza nowe standardy w dla samochodów elektrycznych. Jeśli kolejne modele będą wyposażone w jeszcze bardziej zaawansowane funkcje, to my już nie możemy doczekać się przyszłości.

Materiał powstał we współpracy z marką Skoda