The Book Tower of Warsaw: Futurystyczna biblioteka, która mogłaby pojawić się w Warszawie

The Book Tower of Warsaw: Futurystyczna biblioteka, która mogłaby pojawić się w Warszawie

Za projekt nietypowego budynku biblioteki, który miałby pojawić się w Warszawie, odpowiada holenderskie studio JOA. Zespół architektów inspirował się biblijną wieżą Babel, a także funkcją biblioteki jako instytucji na przestrzeni wieków.

„The Book Tower of Warsaw” to projekt futurystycznego wieżowca, za który odpowiada holenderskie studio Just Open Architecture. Ich koncept nowoczesnej biblioteki zwyciężył w konkursie, którego temat brzmiał „Libgen: w kierunku nowej kategorii bibliotek ewolucyjnych”.

Zadaniem architektów, którzy wzięli udział w konkursie, było więc stworzenie projektów bibliotek przyszłości. „The Book Tower of Warsaw” niewątpliwie jest tego przykładem.

Projekt holenderskich projektantów to 13-piętrowa wieża ze szklanymi ścianami, która na pierwszy rzut oka przypomina stos poukładanych na sobie książek, skręcających się ku górze. Studio JOA przyznało, że ich inspiracją do stworzenia konceptu budynku była biblijna wieża Babel, a także funkcja biblioteki na przestrzeni wieków.

Nowoczesny charakter budynku to również symboliczne nawiązanie do warszawskich wieżowców. W ten sposób architekci chcieli pokazać, że wiedzy należy się godne miejsce i umiejscowienie jej na równie wysokim poziomie.

Biblioteka miałaby zostać zbudowana na warszawskim Mokotowie. W budynku miałyby znajdować się również: kawiarnia, przestrzeń co-workingowa, sala konferencyjna oraz czytelnia.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
W Lublinie pojawi się biblioteka pełna roślin – Bioteka
W Chinach powstanie najbardziej futurystyczna biblioteka świata

J.G., STUDIO JOA