Czy istnieją sposoby na szybką i efektywną naukę angielskiego dla początkujących? Udowadniamy, że tak

Czy istnieją sposoby na szybką i efektywną naukę angielskiego dla początkujących? Udowadniamy, że tak

Istnieje przekonanie, że jeżeli nie rozpoczęliśmy nauki języka angielskiego jako dzieci, to już jako dorośli się tego nie podejmiemy. Dlaczego? Na pewno z uwagi na brak wolnego czasu oraz przeświadczenie, że dzieci przyswajają nową wiedzę szybciej i łatwiej. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym nauka języka angielskiego u początkujących może być naprawdę szybka, efektywna, a na dodatek przyjemna. Oto one. 

Przede wszystkim – zamień tradycyjną naukę, która często kojarzy się ze zwykłym wkuwaniem, w coś przyjemnego. Każdy z nas na pewno pamięta jeszcze za czasów szkoły uczenie się na pamięć danego materiału dzień przed egzaminem. Natomiast ile informacji z tego obszaru pamiętamy do dzisiaj? Zapewne niewiele. Dlatego zamiast wkuwać na pamięć długi ciąg angielskich słówek, lepiej konstruować z nimi nawet te najprostsze zdania – na przykład podczas przygotowywania obiadu czy też stania w korku po pracy. Dzięki temu będziemy w stanie zapamiętać kontekst i łatwiej przypomnimy sobie dane słówko.

Po drugie – otaczaj się językiem angielskim na co dzień. O wiele łatwiej będzie nam nauczyć się języka angielskiego od podstaw, jeśli będziemy mieć z nim styczność codziennie, nie tylko podczas lekcji. Dobrym pomysłem jest więc ustawienie sobie angielskiego jako domyślnego języka na swoim telefonie i komputerze albo na Facebooku, Instagramie czy też w innych portalach, z których często korzystamy. Dodatkowo, starajmy się oglądać zagraniczne filmy czy seriale w oryginalnym języku, bez polskiego lektora czy dubbingu. Teraz w dobie Netfliksa i wszelkich innych tego typu platform możemy włączyć film lub serial z angielskimi napisami – dzięki temu, samo osłuchanie się z językiem pomoże w osiągnięciu lepszych efektów w nauce.

Po trzecie – wprowadź odrobinę systematyczności. W tym pomoże nam Babbel, aplikacja do nauki angielskiego dla początkujących, w której języka uczymy się dzięki tzw. metodzie 15 minut dziennie – czyli 10 minut lekcji, 5 minut powtórek. Na czym to dokładnie polega? Otóż, na codziennych lekcjach w aplikacji przez zaledwie kilka minut uczymy się nowych słówek czy zwrotów niezbędnych do przeprowadzenia krótkich rozmówek w języku angielskim. Następnie trafiają one do asystenta powtórek, gdzie przez ostatnie 5 minut lekcji powtarzamy wszystko, czego się danego dnia nauczyliśmy. Metoda ta jest o tyle efektywna, bo zabiera zaledwie 15 minut naszego codziennego czasu, więc sama w sobie nauka nie kojarzy nam się z czymś żmudnym, monotonnym i wymagającym od nas poświęcenia kilkudziesięciu minut dziennie.

Na koniec pamiętajmy też o tym, że znajomość podstawowych zwrotów to jedno, lecz ich wymowa jest nie mniej ważna. Starajmy się więc możliwie jak najczęściej powtarzać na głos wszystko, czego się nauczymy. Ponadto, badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego w Kanadzie pokazały, że powtarzanie na głos ułatwia zapamiętywanie i przynosi dużo lepsze efekty niż typowe czytanie po cichu w myślach! 

Nauka języka angielskiego w domu nawet od podstaw naprawdę jest możliwa i może być przyjemna, jeśli tylko wykażemy odrobinę chęci i będziemy stosować się do wyżej wymienionych (i sprawdzonych!) sposobów.