6 ekologicznych produktów, w które warto zainwestować

6 ekologicznych produktów, w które warto zainwestować

Nie tylko słomki i reklamówki powinno zastępować się ekologicznymi odpowiednikami - każdego dnia otaczamy się ogromną liczbą przedmiotów z tworzyw sztucznych, które mają negatywny wpływ na stan naszego środowiska. Zwracajmy uwagę na skład kupowanych przez nas produktów. Zacznijmy żyć w zgodzie z naturą - poniższe propozycje mogą być pierwszym krokiem.

Filtry do wody

Oprócz jednorazowych słomek, kolejną zmorą naszych czasów są plastikowe butelki, w które dzisiaj pakowane są niemal każdego rodzaju napoje. Jednym z nich jest woda, a picie jej z plastiku stało się codziennym rytuałem dla wielu z nas. Ale i tu może być inaczej - wszystko zależy od tego, czy będziemy chcieli zainwestować w filtr do oczyszczania wody, dzięki któremu nie trzeba kupować za każdym razem nowej butelki, a po prostu oczyszczamy wodę, którą mamy dostępną w kranie.

Rozwiązaniem na ten problem jest chociażby aktywny węgiel drzewny, oraz butelki wielorazowego użytku, oferowane przez firmę Bu Water. Naturalny węgiel z bambusa pochłania niepożądane smaki i zapachy, takie jak chlor. Wkład jest dodatkowo bogaty w minerały w tym magnez, potas i wapń, które są uwalniane podczas filtrowania, w celu wzbogacenia pitej przez nas wody. Wystarczy wymieniać filtr co 3 miesiące (gdy napełnia się butelkę wodą mniej więcej 2x dziennie) i cieszyć się smakiem czystej wody.

Cena: od 35 zł do 94 zł

Filtr węglowy z bambusa | Bu Water

Innym filtrem o podobnym działaniu, który również jest całkowicie pozbawiony tworzyw sztucznych, w 100% bezpieczny i nadający się do recyklingu, to produkt marki KURO-BO. Ich węglowe patyczki pasują do wszystkich dyspenserów na wodę, karafek, dzbanków oraz butelek na wodę. A jak można go wykorzystać po 3 miesiącach użytkowania? Zużyty filtr można wsadzić do doniczki z ziemią dla roślin, aby ją zmineralizować i wyrównać pH ziemi albo umieścić w lodówce jako pochłaniacz zapachów. Doskonale sprawdzi się również jako organiczny oczyszczacz powietrza lub osuszacz, czy też... w zwierzęcej kuwecie jako pochłaniacz zapachów.

Cena: od 50 zł

fot. KURO-BO

Wielorazowe owijki

Kolejnym opakowaniem, które powinniśmy zastąpić bardziej ekologiczną alternatywą, są jednorazowe foliowe woreczki, czy też po prostu folia spożywcza, w którą często pakujemy np. drugie śniadanie. Rozwiązaniem tego problemu są woskowijki, czyli naturalne folie wielorazowego użytku. Na jakiej zasadzie działa ten wyjątkowy produkt? Ich trwałość i możliwość wielokrotnego użycia zapewniają naturalne woski pozwalające na ich mycie.

Woskowijki produkowane przez markę Abeego są produkowane z organicznej bawełny konopnej, którą pokrywa naturalny wosk pszczeli (posiadający dobroczynne właściwości lecznicze a flawonoidy w nim zawarte działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo), żywica drzewna oraz olejek jojoba. Dzięki swojej naturalnej zawartości Abeego pozwala produktom spożywczym oddychać oraz utrzymywać ich świeżość, niczym prawdziwa skórka cytryny, łupina cebuli lub skórka sera.

Cena: od 70 zł

Innymi woskowijkami na rynku, na które warto zwrócić uwagę są produkty BeePack®, których bazą jest polska tkanina bawełniana, posiadająca międzynarodowy certyfikat jakości Oeko-Tex Standard 100. Podobnie jak wyżej wymienione produkty Abeego są one pokryte naturalnymi woskami, pełniącymi funkcję naturalnego konserwantu.

Cena: od 35 zł

Ważna uwaga - wszystkie woskowijki należy myć w letniej wodzie po każdorazowym użyciu i nie powinno się ich umieszczać w zmywarce ani w mikrofalówce. Dzięki odpowiedniemu dbaniu, możemy korzystać z tych naturalnych folii nawet do kilku miesięcy.

fot. BeePack

Alternatywą dla woskowijek są owijki wielokrotnego użytku z tworzywa rPET, czyli zrecyklingowanych plastikowych butelek po napojach. Dzięki używaniu takich opakowań nie tylko ograniczamy stosowanie plastiku, ale wręcz go zmniejszamy! Naszą uwagę przykuły produkty australijskiej marki Onya, które mają w pełni plastyczną i bezpieczną wyściółkę PEVA, a także są drukowane farbami na bazie wody, więc nadają się zarówno do recyklingu, jak i kompostowania.

Każda owijka Onya ma rzepy na całej długości, tak, aby dopasować owijkę do zawartości, ale jednocześnie zabezpieczyć przed niechcianym otwarciem. Z przodu znajduje się okienko, do którego można włożyć kartkę z informacją co jest w środku lub czyja to kanapka.

Cena: 35 zł

Onya Lunch Wrap

Biodegradowalne szczoteczki do zębów

Czy wiecie, że w ciągu 75 lat życia człowiek zużywa około 300 plastikowych szczoteczek do zębów, a czas rozkładu każdej z nich to mniej więcej 500 lat? Z pewnością mniejszej liczby zużywają osoby korzystające z elektrycznej szczoteczki, ale to też nie rozwiązuje problemu, bo konieczna jest w nich wymiana plastikowych głowic, a także niebezpiecznych dla środowiska baterii. Istnieje jednak inna opcja jeśli chodzi o ekologiczną higienę jamy ustnej, a mianowicie szczoteczki z biodegradowalnych tworzyw. Z pewnością najpopularniejszymi aktualnie na rynku eko szczoteczkami są te wykonane z drewna bambusowego - w sklepach znajdziemy szczoteczki takich marek jak Hydrophil, Ecobamboo, Truthbrush, Curanatura czy Humble.

Dlaczego właśnie bambus? Bo jego pozyskiwanie jest relatywnie bezpieczne dla naszej planety. Przede wszystkim to wyjątkowo szybko rosnąca roślina (ok. 1m/24h), która nie wymaga intensywnego nawożenia i opryskiwania. W ciągu 6 lat życia pochłania więcej dwutlenku węgla niż jakiekolwiek inne drzewo. Jego drewno jest przy tym jest mocne, a jednocześnie lekkie i elastyczne. Warto też wiedzieć, że bambus zawiera naturalne środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Cena szczoteczki Hydrophil: 17 zł

fot. Hydrophil

Ale dzisiejsze ekologiczne szczoteczki do zębów nie powstają tylko z bambusa, czego najlepszym przykładem są produkty MyEcoBrush. Dzięki zastosowaniu w nich składników takich jak pszenica i kukurydza z domieszką organicznych polimerów rączka szczoteczki jest w 100% biodegradowalna. Natomiast włosie powstało z węgla drzewnego pochodzącego z termicznie przetworzonego bambusa, który w naturze posiada właściwości antyzapalne i antybakteryjne oraz również podlega biodegradacji.

 

Cena: 14 zł

fot. MyEco

Bambusowe sztućce podróżne

Nie tylko szczoteczki warto wymienić na bambusowe, ale także sztućce - szczególnie w podróży, kiedy do większości posiłków dołączane są te jednorazowe zrobione z plastiku. A to właśnie te przedmioty stanowią dużą część zanieczyszczeń jeśli chodzi o plaże - wystarczy przejść się brzegiem, aby zobaczyć tysiące widelców i łyżek, które będą się tam rozkładać setki lat.

Aby nie przyczyniać się do produkcji kolejnych plastikowych sztuców, których użyjemy tylko raz, warto zabierać na wakacje swój własny mały ekologiczny zestaw. Na rynku można spotkać już coraz więcej bardzo dobrze przemyślanych produktów, które posłużą nam zarówno do zjedzenia zupy, jak i dania głównego. Jednym z nich są łyżko-widelce produktowa ne np. przez firmę Bambu Organic, które pakuje się w wygodne etui z korka.

fot. Bambu Organic

Cena: 50 zł (bez etui ok. 13 zł)

Naturalne środki czyszczące

Zastanawiajmy się nie tylko nad przyrządami, które służą nam do sprzątania, ale także środkami czystości, których produktach często ma bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko... a nawet nasze zdrowie. Pamiętajmy, że toksyczne substancje chemiczne obecne w różnych płynach do czyszczenia (m.in: amoniak, chlor, formaldehydy, fenole, fosforany, triclosan, wodorotlenek sodu i wiele innych) mogą wywoływać kaszel, podrażnienia skóry, oczu i nosa, a wdychanie oparów poważne poparzenia układu oddechowego. Ale spokojnie, jeśli tylko wrócimy "do korzeni" możemy zacząć stosować tak samo skuteczne, a do tego naturalne zamienniki.

Polska firma Klareko to manufaktura kosmetyków dla domu prosto z polskiej Warmii. Produkty Klareko to nieszkodliwe dla ludzi i środowiska środki czystości, które nie tylko działają, ale także zachwycają zapachem dzięki obecności naturalnych olejków eterycznych. W składzie znajdują się wyłącznie bezpieczne i ekologiczne związki chemiczne oraz składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Ich flagowym produktem jest jednak płyn do do szyb i luster w duchu ZERO WASTE - w szklanym opakowaniu z metalowym wieczkiem, bez zbędnych etykiet. Skład tego płynu nie powinien Was zaskoczyć: woda, wodny roztwór kwasu octowego, alkohol izopropylowy, naturalny olejek pomarańczowy. Sama natura!

fot. Klareko

Cena: 30 zł

Inną opcją są również polskie produkty YOPE. Szczególnie polecamy ich płyny do czyszczenia podłóg, których skład to aż 99% składników pochodzenia naturalnego oraz o niskim stopniu przetworzenia. Te naturalne płyny zawierają substancje czyszczące, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia i kurz. Są idealne do czyszczenia terakoty, linoleum, marmuru, parkietu, blatów, a nawet okien i drzwi. Co najważniejsze, są bezpieczne dla środowiska i posiadają certyfikat Ecolabel.

fot. YOPE

Cena: 15 zł

Wielorazowe płatki kosmetyczne

Na koniec gadżet dla kobiet, który całkowicie odmieni ich codzienną pielęgnację. Wielorazowe waciki kosmetyczne to nie tylko rzecz dobra dla natury, ale także dla naszej cery - bawełna organiczna, z której powstają (można ją normalnie prać w pralce) jest bardzo przyjazna dla skóry. Dorze sobie radzą z usuwaniem makijażu i zanieczyszczeń. Najlepiej domywają płatki o lekko szorstkiej powierzchni. Wyjątkowe przyjemne w użytkowaniu są te, które mają po drugiej stronie frotę bambusową (np. Soft Moon).

Cena zestawu: 26 zł

fot. Soft Moon

 

tekst: A.R.