Majówka 2019, czyli jak zorganizować wymarzony wypoczynek w przystępnej cenie

Majówka 2019, czyli jak zorganizować wymarzony wypoczynek w przystępnej cenie

Weekend majowy to jeden z kilku okresów w roku, kiedy jesteśmy w stanie wypocząć. Wśród najchętniej odwiedzanych przez Polaków miejsc znajdują się m.in. Barcelona, Rzym i Lizbona, a także Zakopane, Sopot, Kraków i Gdańsk. Co jednak zrobić, jeżeli nie posiadamy kilku tys. PLN w domowym budżecie, które moglibyśmy przeznaczyć na wymarzoną podróż?

Jakie są najlepsze pomysły na tanią Majówkę?

1. Czeska atmosfera

Nasi południowi sąsiedzi mogą poszczycić się nie tylko piękną przyrodą (Skały Adrszpasko-Cieplickie, ścieżka w koronach drzew w Lipnie lub jaskinie Punkvy i Macocha), lecz również wieloma mniejszymi, urokliwymi miejscowościami, w których nie brakuje atrakcji (wypełnione wspaniałą architekturą Czeski Krumlow i Czeska Lipa, a także znana z bogatego życia kulturowego Ostrava).

2. Słowackie źródła termalne i góry

Urzekająca malowniczymi krajobrazami, pełna zabytków (Bratysława, Levoča, Bardejov i Koszyce) Słowacja potrafi zaoferować zainteresowanym bardzo dużo. Chociaż w tym przypadku musimy przygotować się na nieco wyższe koszty, doskonałym pomysłem na urlop jest wizyta w południowej, cieplejszej części Słowacji, gdzie znajdują się źródła termalne.

3. Białoruskie Parki Narodowe

Parki Narodowe, wspaniała przyroda (Jeziora Bratysławskie) oraz liczne zabytki (Zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu, Zamek w Mirze, kompleks muzealny Dudutki) czynią niepozorną Białoruś kolejnym znakomitym miejscem na majowy wypoczynek. Niewielka odległość i niskie ceny sprawiają, że kilkudniowy pobyt na Białorusi może nas kosztować mniej niż urlop zorganizowany w kraju.

4. Miejscowości turystyczne nad Bałtykiem

Większość wyjeżdżających nad morze Polaków kieruje swoją uwagę na stosunkowo drogi Sopot. Wypoczynek w mniejszych miejscowościach turystycznych, takich jak Łeba, Ustka lub Władysławowo, jest jednak znacznie tańszy. Wynajęcie pokoju hotelowego z odpowiednim wyprzedzeniem (najlepiej w kwaterach prywatnych) i unikanie zbędnych wydatków pozwalają na spędzenie niedrogiej Majówki nad polskim morzem.

5. Mazurskie jeziora

Mazury już od lat stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków. Piękna przyroda i niskie ceny sprawiają, że Mrągowo, Mikołajki, Węgorzewo lub Giżycko idealnie nadają się na majowy weekend. Ceny pensjonatów turystycznych są niższe niż w innych regionach Polski, a dodatkowe wydatki łatwo ograniczyć do minimum, skupiając się na zwiedzaniu okolicznych atrakcji, podziwianiu widoków lub uprawianiu sportów wodnych.

Ile wynoszą koszty niskobudżetowego wypoczynku?

CZECHY

Dojazd - ok. 40 EUR samochodem,

Zakwaterowanie - 40-140 PLN,

Wyżywienie (posiłek w restauracji): ok. 15-20 PLN

SŁOWACJA

Dojazd - 20-70 EUR pociągiem

Zakwaterowanie - 15-40 EUR

Wyżywienie (posiłek w restauracji): ok. 8-16 EU

BIAŁORUŚ

Dojazd - 40-90 EUR pociągiem

Zakwaterowanie - 30-140 PLN

Wyżywienie (posiłek w restauracji): ok. 30 PLN

POLSKIE MORZE

Dojazd - ok. 230 PLN samochodem, ok. 50 PLN pociągiem,

Zakwaterowanie - 120-190 PLN,

Wyżywienie (posiłek w restauracji): ok. 15-100 PLN,

MAZURY

Dojazd - ok. 200-250 PLN samochodem, 90-120 PLN,

Zakwaterowanie - 160-185 PLN,

Wyżywienie (posiłek w restauracji): ok. 15-45 PL.

 

Skąd wziąć środki na sfinansowanie urlopu?

Aby skorzystać z 3-4-dniowego urlopu podczas weekendu majowego, potrzebujemy co najmniej 700-900 PLN (noclegi, transport i wyżywienie). W jaki sposób skutecznie zaoszczędzić taką sumę pieniędzy? Poza ograniczeniem kosztów wyjazdu (np. zorganizowaniem go w większym gronie), najlepszym sposobem na ufundowanie sobie wymarzonego urlopu jest gromadzenie potrzebnych środków finansowych z wyprzedzeniem.

– Jeżeli zaczniemy planować Majówkę z wyprzedzeniem, rezygnując z wielu drobnych wydatków, możemy z łatwością odłożyć nawet do kilkuset złotych. Jeśli jednak decyzję o wyjeździe podejmujemy spontanicznie i nie zgromadziliśmy wcześniej odpowiednich środków, pomocna może okazać się pożyczka pozabankowa – wyjaśnia Jerzy Małysz, ekspert serwisu sowafinansowa.pl - pieniądze w takich instytucjach nowy klient często pożyczy za darmo, a spłatę może rozłożyć nawet na 60 dni.

Jakie są najlepsze sposoby na tanie podróżowanie?

Chociaż zwykle kojarzymy wypoczynkowe wyjazdy z wysokimi kosztami, istnieje kilka sposobów, aby skutecznie zminimalizować potencjalne wydatki.

1. Zakup biletów z wyprzedzeniem

Bilety lotnicze kupione na długo przed zaplanowanym wyjazdem mogą być nawet kilkukrotnie tańsze (w znalezieniu takich połączeń przydają się narzędzia w rodzaju serwisu Fly4free). Podobnie jest z podróżowaniem pociągiem. Zgodnie z zasadami PKP, im wcześniej zarezerwujemy przejazd, tym mniej za niego zapłacimy (zniżki wynoszą od 10 do 30%). Innymi pomysłem na tani transport jest zyskujący coraz większą popularność BlaBlaCar.

2. Wybór odpowiedniego hotelu

Jeżeli jednak poświęcimy trochę czasu na znalezienie odpowiedniego hotelu (np. korzystając z serwisu Booking.com, umożliwiającego znalezienie zakwaterowania w interesującym nas przedziale cenowym oraz rezerwację lokum z wyprzedzeniem), bez problemu możemy trafić na odpowiadający naszym potrzebom nocleg w najniższej cenie.

3. Unikanie miejsc nastawionych na turystów

Ceny w restauracjach zorientowanych na turystów bywają wysokie. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na wyżywieniu, powinniśmy jak najlepiej zapoznać się ze zwyczajami lokalnych mieszkańców, odwiedzając te same miejsca co oni. Innym rozwiązaniem jest unikanie stołowania się w mieście oraz kupowanie wszystkich potrzebnym nam produktów w supermarketach.

4. Kontrolowanie budżetu

Na co wydajemy najwięcej pieniędzy w czasie urlopu? Przede wszystkim na nieprzewidziane wydatki, które już po kilku dniach pobytu w obcym miejscu mogą znacznie nadwerężyć nasz dopuszczalny budżet. Aby tego uniknąć, warto dobrze przygotować się do wyjazdu, a nader wszystko unikać spontanicznego, nieplanowanego wydawania pieniędzy.

Artykuł powstał we współpracy z Rankomat.pl / zdjecia: Unsplash