Odwiedziliśmy butikowy co-work z najładniejszym widokiem na Warszawę

Odwiedziliśmy butikowy co-work z najładniejszym widokiem na Warszawę

Astoria Premium Offices, biurowiec znajdujący się w ścisłym centrum Warszawy, jest siedzibą jednego z oddziałów Business Link – sieci elastycznych biur serwisowanych klasy premium. Tu mogą wynająć dla siebie biuro czy też salę konferencyjną pracownicy korporacji, małe i średnie firmy oraz start-upy. Zachwyceni designem i niepowtarzalnym podejściem do każdego gościa postanowiliśmy odwiedzić to wyjątkowe miejsce i porozmawiać z Klaudią Kozłowską – Standard Excellence Manager w Business Link.

Sznyt: Może zacznijmy od początku – czym jest właściwie Business Link?

Klaudia Kozłowska, Standard Excellence Manager w Business Link: Business Link jest projektem opartym na wierze, że każda firma – niezależnie od swojego rozmiaru – zasługuje na bezproblemowe, doskonale dopasowane i przemyślane miejsce do pracy oraz możliwość dołączenia do środowiska podobnych do siebie profesjonalistów. Chcemy zaoferować idealne przestrzenie, jednocześnie oferując wyjątkową w tym sektorze obsługę klienta. Otwarcie się na sugestie partnerów i obserwowanie zachodzących zmian na rynku pracownika pozwoliło nam dopracować unikatowy model, dzięki któremu jesteśmy gotowi zaspokoić potrzeby korporacji, jak również małych zespołów, które dopiero zaczynają działalność w tej części Europy. W naszej organizacji odpowiadam za dział Standard Excellence Business Link Astoria. Opiekuję się przestrzenią, dbam o jej sprawne funkcjonowanie, rozmawiam z klientami oraz sprawuję pieczę nad naszym zespołem.

Kogo możemy spotkać w Waszych biurach?

Profil naszych klientów swobodnie ewoluuje. Dostrzegamy różnicę między firmami zaczynającymi razem z nami kilka lat temu a tymi, które wybierają Business Link teraz. Na naszych korytarzach i w biurach możemy spotkać przekrój firm z branży IT, finansów, doradztwa, marketingu czy HR. W skrócie – pracujemy z szerokim zakresem profesjonalistów, którzy potrzebują dobrze dopasowanych usług i przestrzeni komunikującej wiarygodność i prestiż. Są z nami drobne
zespoły, np. małe oddziały międzynarodowych firm. Znajdziemy również większe zespoły deweloperów IT. Kluczową rolę dla przyszłości branży elastycznych przestrzeni biurowych odgrywają najwięksi, korporacyjni klienci. Każda firma wykorzystuje nas trochę inaczej. Czasy, w których przedsiębiorczość i szeroko rozumiana innowacyjność stanowiły jedyny wspólny mianownik między klientami są już za nami.

fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt

Czym różnią się między sobą poszczególne projekty coworkingowe?

Większość tego typu miejsc ma swój unikatowy charakter, coś wyróżniającego, swoją metodę odróżnienia się od innych lub pokazania źródeł inspiracji. Coworki niezmiennie od kilku lat poszerzają swój udział na rynku biurowców, co też oznacza, że odbiorcy naszych usług przekazują nam na co dzień konstruktywną informację zwrotną. Wpływ na kształt biura ma również miasto – potrzeby zmieniają się w zależności od regionu. Wypadkową tych oraz innych, nie mniej ważnych elementów, jest naturalna dyferencjacja. Mamy zatem biura luźniejsze, swobodne, które skupiają się wyraźniej na socjalnym zapleczu pracy. Takie miejsca częściej wybierają freelancerzy czy drobne start-upy. W opozycji do takich miejsc jest Business Link. Oferujemy miejsce dla profesjonalistów. Nie zapominamy o kreatywnym odpoczynku i budowaniu relacji biznesowych między klientami, lecz skupiamy się na najwyższym standardzie podstawowych elementów wpływających na komfort pracy: obsłudze, wystroju, starannie dobrej lokalizacji i elastyczności.

Wchodząc do tej przestrzeni od razu można zauważyć, że nie jest to typowa przestrzeń coworkingowa, a raczej miejsce o charakterze butikowo-hotelowym.

Zdecydowanie. Cowork zwykle kojarzy się z białymi ścianami i rzędem biurek. My chcieliśmy stworzyć coś zupełnie innego, nie zapominając o funkcjonalności. Pokaźne inwestycje w piękny, lecz bezużyteczny design w domu czy biurze nie należą do rzadkości, dlatego trzeba się mieć na baczności. Pierwsza impresja jest ważna, jednakże po pewnym czasie w oczach użytkownika rośnie rola wygody i praktyczności. Sprostanie temu wyzwaniu, będącego architektonicznym odpowiednikiem godzenia wody z ogniem, jest dla nas powodem do wielkiej dumy oraz źródłem prestiżu i satysfakcji dla klienta. Nasze poszukiwania inspiracji kierujemy zwykle do pokrewnych branż, które stawiają sobie za cel podobne wyzwania co Business Link, dlatego widzimy tutaj rozwiązania rodem z hoteli.

fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt

Np. przestronny salon z kanapami i pufami, który jest połączony z otwartą recepcją?

Dokładnie, to właśnie w salonie spotykają się pracownicy z różnych branż, którzy mogą wymienić się swoim doświadczeniem. Wracając jeszcze do hotelowego charakteru – oprócz odwołania się do samego designu, zależało nam na osiągnięciu podobnego poziomu gościnności, co w najlepszych hotelach na świecie. Dlatego nieważne kto wchodzi do Astorii – w tym miejscu każda osoba będzie obsłużona w ten sam sposób i na tak samo wysokim poziomie. O naszym stosunku do klientów świadczy chociażby fakt, że pracownicy Astorii zamiast obsługi klienta stosują raczej opiekę. Wiemy jednak, że nasi klienci to eksperci w swoich dziedzinach, dlatego nie aspirujemy do zastępowania ich kompetencji, raczej staramy się poszerzać ich zespoły o nasze usługi.

fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt
fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt

Czym jeszcze wyróżnia się co-work Business Link?

Standardowo rozumiany cowork to tak naprawdę hot desk, czyli nieprzypisane na stałe miejsce pracy na otwartej i współdzielonej przestrzeni. Takie usługi stanowią jedynie skromną część oferty Business Link. Swoim klientom oddajemy do dyspozycji zamykane biura, gwarantujące intymność i bezpieczeństwo – najczęściej nazywane na rynku elastycznymi przestrzeniami biurowymi czy segmentem „flex”. Inną ważną odpowiedzią na potrzeby klientów są sale konferencyjne, umożliwiające przeprowadzenie spotkania grupom o różnych rozmiarach. W ten sposób możemy zagwarantować doskonałe warunki rozmowy, zachowując poufność oraz wygodę dzięki wykorzystaniu pełnego zestawu urządzeń multimedialnych. Organizacja eventów, począwszy od spotkania firmowego, przez prelekcje, po duże gale premierowe, nie stanowi również dla nas wyzwania.

Podstawowym źródłem naszego sukcesu jest pomoc mieszkańcom – Business Link posiada najliczniejszą na rynku grupę obsługującą klienta. Jesteśmy zespołem, który chce znać jak najlepiej naszych klientów. Oni nas znają i wiedzą, że jesteśmy tutaj dla nich. Wykonujemy za nich standardowe obowiązki administracyjne, niech za przykład posłuży przyjmowanie przesyłek od kurierów. Ponadto oferujemy obsługę, na przykład przyjmujemy gości czy dostarczamy napoje na spotkania. Choć zabrzmi to trywialnie, tak jednak w wyjątkowy sposób dbamy o naszą powierzchnię. Jest to duże wyzwanie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że dziennie w Business Link Astoria pojawia nawet sześćset osób. Eksploatacja wszystkich materiałów jest tutaj ogromna, dlatego zatrudniamy zespół złożony z osób dedykowanych do dbania o konkretne przestrzenie - mamy osobnego pracownika zajmującego się tylko sprzątaniem kuchni i osobnego od toalet.

Całość usług proponujemy w bardzo elastycznej formie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaprosić do siebie grupy kilkuset klientów nawet na bardzo krótki, dwumiesięczny okres czasu. Warto mieć to na uwadze, jako że połączenie dużej pojemności z wynajmem krótkoterminowym lub na czas nieoznaczony wciąż jest rzadkością.

fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt
fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt


A czy sam Business Link Astoria jest skupiony tylko na pracy? Czy jest w niej miejsce także na rozrywkę?

Nasza przestrzeń jest bardzo doceniana na rynku warszawskim i wśród agencji eventowych. Często odgradzamy pewną przestrzeń w biurze i organizujemy dla zewnętrznego klienta różne spotkania np. Christmas Party. Ale nie tylko – organizujemy również własne eventy dla klientów Astorii, żeby mogli się bardziej zintegrować. Latem i wiosną co poniedziałek organizowaliśmy jogę na powietrzu. Poza tym mieliśmy tu kino letnie z filmami Chaplina z podkładem muzycznym na żywo, dzięki czemu udało nam się gościć kilka znanych nazwisk ze świata polskiego filmu. Jednakże znaj proporcjum, mocium panie – jesteśmy przede wszystkim przestrzenią pracy skierowaną do profesjonalistów, choć nie ogranicza to naszej ambicji do tworzenia holistycznej oferty.

rozmawiała: A.R

fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt
fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt
fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt
fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt