Christie’s wypuszcza kurs online dla wszystkich chcących poznać rynek sztuki

Christie's wypuszcza kurs online dla wszystkich chcących poznać rynek sztuki

Fascynuje was rynek sztuki, ale nie wiecie jak na poważnie zabrać się za inwestowanie w dzieła? A może jesteście początkującymi artystami szukającymi klientów? Z pomocą wszystkim chcącym zgłębić tajniki tego intratnego rynku przychodzi jeden z najbardziej znanych domów aukcyjnych, Christie's.

Christie's wypuszcza kurs internetowy, który przygotuje uczestników do poruszania się po meandrach rynku sztuki, z uwzględnieniem jego pułapek, potencjalnych zagrożeń i zysków. Kurs skierowany jest do osób, które chcą rozpocząć karierę jako artyści, kupcy czy właściciele galerii. Skąd pomysł, by stworzyć taki przewodnik w formie online?

Rynek sztuki uznawany jest za bardzo lukratywny, wymaga pewnej dozy wiedzy i z tego powodu bywa onieśmielający i dość zagmatwany. W szczególne zakłopotanie może wprawiać sytuacja na rynku sztuki współczesnej, która dosłownie tworzy się na naszych oczach. Takie zdarzenie miało miejsce kilka miesięcy temu, podczas licytacji pracy Banksy'ego - po ostatnim uderzeniu młotka, słynna grafika "Girl With Baloon" została pocięta na kawałki przez zamontowaną w ramie niszczarkę. Obraz sprzedał się za rekordową sumę 1,4 miliona dolarów, a po incydencie na aukcji jego cena wzrosła kilkukrotnie. W zeszłym roku David Hockney stał się najlepiej sprzedającym się żyjącym artystą gdy jego obraz "Portrait of an Artist (Pool With Two Figures)" wylicytowano za ponad 90 milionów dolarów.

Poprzez wykłady i wywiady z czołowymi postaciami ze świata sztuki, którzy wyjaśnią strukturę rynku, uczestnicy kursu nauczą się jak dokładnie obliczyć ryzyko przy zakupie sztuki. Mówiąc prościej - z kursu dowiemy się dlaczego malarstwo Hockneya było warte tak ogromną sumę pieniędzy, podczas gdy inne dzieła grzęzną w zapomnieniu.

Kurs Christie's Art Market Economics kosztuje 1500 dolarów. Tutaj uzyskacie więcej informacji.

Zobacz też:

Jak zacząć inwestować w młodą sztukę?

Sztuka destrukcji, czyli jak artyści wykorzystują ruiny i złom

Banksy stworzył pracę o smogu. Znalazła się w najbardziej zanieczyszczonym mieście

źródło: Christie's/ fot: Unsplash/ autor: A.K