Ars gratia artis. Najnowsza kolekcja Michała Szulca

Ars gratia artis. Najnowsza kolekcja Michała Szulca

W najnowszej kolekcji Michała Szulca Ars Gratia Artis 2019 znajdą się autorskie nadruki i patchworkowe konstrukcje uzupełnione przez metalizowane i ścierane dzianiny. 

Michał Szulc zabiera nas w sentymentalną podróż, serwując estetyczne wspomnienia z końca lat 80. i początku lat 90. Motywem przewodnim kolekcji są stare pocztówki ze zdjęciami kwiatów - kiedyś wysyłane bliskim na specjalne okazje, dziś zastąpione przez SMSy i e-maile. Ten nadruk - interpretowany jako komunikat tworzy całe sylwetki. Występuje również w postaci detalu - pojedynczych pocztówek naszytych na ubrania Ars gratia artis. Przypadkowość stylizacji z przeszłości, często wynikająca z ograniczonej dostępności materiałów, odzwierciedlona została w motywie patchworku. Kolorowe zestawienia tkanin podkreślają vintageʼowe inspiracje kolekcji. Wprowadzają również nowe dla Szulca zestawienia nasyconych kolorów i wzorów.


Ars Gratia Artis projektowana jest całymi setami stylizacyjnymi. Skórzane żakiety o dopasowanej do sylwetki linii zestawione są z marszczonymi legginsami, zdekonstruowane marynarki z krótkimi kolarkami, diagonalnie cięte płaszczyzny jedwabnych sukienek z dzianinowymi spodniami. Z drugiej strony, podstawę stylizacji stanowią luźne, pudełkowe t-shirty i bluzy z nadrukowanym hasłem kolekcji.


W kontraście do poprzednich, monochromatycznych kolekcji, Szulc posłużył się bogatą paletą nasyconych kolorów. Pomidorowa czerwień, soczysta cytrynowa żółć, ciemna zieleń, gama błękitów i granatów, biele, beże i pomarańcze uzupełnione są czarno-białymi nadrukami.


Dobór materiałów również zaskakuje. T-shirty zostały wykonane z ekologicznej, bawełnianej dzianiny, uzyskanej z recyklingu. Prym wiedzie gęsta i mięsista jedwabna satyna, której struktura kontrastuje z tiulem, spieranymi twillami oraz metalizowanymi i ścieranymi, błyszczącymi tkaninami technicznymi. Do uzyskania fotograficznej jakości autorskiego nadruku posłużyła dzianina stosowana zwykle w kostiumach kąpielowych. Uzupełnieniem są wiskozowe krepy oraz denim.

Kolekcja Ars Gratia Artis SS2019 dostępna jest w showroomie Michała Szulca, przy ul. Mokotowskiej 65/110.

źródło: materiały prasowe