Zamieszkaj w domu zaprojektowanym przez Franka Lloyda Wrighta

Zamieszkaj w domu zaprojektowanym przez Franka Lloyda Wrighta

Nieczęsto zdarza się, że na rynek wtórny trafiają domy zaprojektowane przez najbardziej legendarnych architektów minionego wieku. Jeszcze rzadziej zdarza się, że zlokalizowane są one na prowincji gdzieś w środkowej-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Dom Sondern-Adler House w Kansas City jest jednym z takich domów.

Zaprojektowany przez słynnego Franka Lloyda Wrighta, ten parterowy dom skrywa w sobie całe mnóstwo charakterystycznych dla stylu architekta dziwactw zmiksowanych z typowo miejskim, a nawet hollywoodzkim stylem. Dzięki zastosowaniu dużej ilości drewna, nie można się oprzeć wrażeniu, że dom jest przytulny i wręcz stworzony do relaksu.

Konstrukcja posiadłości oparta jest o kształt litery L. Tak budowane domy to znak rozpoznawczy Wrighta, szczególnie z wczesnych lat jego kariery. Dach, pod którym znajduje się tylko jedno piętro jest całkowicie płaski. Oprócz dużych, przestronnych okien ciągnących się od podłogi do sufitu, zastosowano także clerestorium, czyli ścianę z oknami wystawionymi ponad dach, które przebiegają wzdłuż całego domu.

Fasadę budynku zdobi celowo niedopasowana cegła. Jej elementy odnajdziemy też we wnętrzu. Przed i za domem znajduje się ganek i ogród, w którym rośnie mnóstwo roślin doniczkowych, drzew i krzewów, otaczających małe oczko wodne.

To jednak wnętrze domu robi największe wrażenie. To prawdziwa oaza spokoju o 275 metrów kwadratowych, którą później rozbudowano dodając dodatkowe 25 metrów. Patrząc na wystrój można śmiało założyć, że jest to dom, w którym ceni się kulturę, styl vintage i antyki.

Cena domu zaprojektowanego przez mistrza architektury wbrew pozorom nie odstrasza. Wyceniono go na 1 680 000 dolarów.

Zobacz też:

Wrocławska rzeźba w zestawieniu 10 najlepszych instalacji architektonicznych 2018 roku

W Chinach otwarto muzeum, które znajduje się pod wydmami

Polski dom “owinięty” drogą nagrodzony w prestiżowym konkursie German Design Award

źródło: Hiconsumption/ autor: A.K

sznyt tygodnia

najnowsze