Konsola, na której Led Zeppelin nagrali “Stairway To Heaven” trafiła na licytację

Konsola, na której Led Zeppelin nagrali "Stairway To Heaven" trafiła na licytację

Na licytacjach w popularnym domu aukcyjnym Bohnams znajdziemy nie tylko rzadkie samochody. Pod skrzydła kuratorów trafiła właśnie absolutnie legendarna konsola HeliosCentric Helios, z pomocą której swoje utwory tworzyli najbardziej znani muzycy świata.

Konsola w swojej obecnej formie została budowana w 1996 roku poprzez połączenie części Helios Console z Island Records Basing Street Studio 2, używanej w latach 1970-1974 przez artystów takich jak Led Zeppelin (zespół nagrał na niej "Album IV", który zawiera ponadczasowy hit "Stairway To Heaven") oraz Boba Marleya i The Wailers, którzy stworzyli na niej albumy "Burnin" i "Catch a Fire". Druga część to konsola Alvin Lee Helios ze Space Studios z lat 1973-1979. Hybryda dwóch sprzętów została zainstalowaną w HeliosCentric Studios w 1996 i znajduje się tam do tej pory.

Oprócz wspomnianych wyżej muzyków, swoje niezapomniane utwory rejestrowali na konsolach m.in.: Jimi Hendrix, Cat Stevens, Eric Clapton, Jeff Beck, David Bowie, Free, The Rolling Stones, George Harrison, Ron Wood czy Mick Fleetwood i wielu innych artystów, którzy zasłużyli na miejsce w panteonie rocka. Od 1996 roku HeliosCentric była świadkiem tworzenia hitów takich zespołów i wykonawców, jak Supergrass, Sia, Keane, Paolo Nutini, Dido, Gary Barlow, David Gray, Royworld, Toploader i Pet Shop Boys.

Konsola skrywa w sobie kawał muzycznej historii i aż trudno sobie wyobrazić, że za chwilę trafi do czyjegoś domu lub domowego studia nagrań. HeliosCentric Studios postanowiło bowiem sprzedać sprzęt wystawiając go na aukcji w Bohnams. 38-kanałowa konsola, na której powstał jeden z największych rockowych hitów wszech czasów "Stairway To Heaven", wciąż ma w sobie ogromny potencjał. Domyślamy się jednak, że zastąpiły ją nowocześniejsze sprzęty.

Szczęśliwy zwycięzca licytacji może uratować konsolę przed zapomnieniem. Być może sprzęt trafi do muzeum? Wtedy wszyscy będziemy mieli szansę dotknąć namiastki muzycznego geniuszu największych artystów naszych czasów.

Zobacz też: 

Drugi zwiastun “Captain Marvel” zadebiutował w sieci

Nowy rekord na polskim rynku sztuki. Oto najdrożej sprzedane dzieło

Najlepsza uliczna fotografia. Ogłoszono wyniki 8. konkursu Leica Street Photo

źródło: Coolmaterial/ autor: A.K

sznyt tygodnia

najnowsze