Tesla postanawia wypuścić jeden z najtańszych samochodów elektrycznych na rynku

Tesla postanawia wypuścić jeden z najtańszych samochodów elektrycznych na rynku

Elon Musk znów zaskoczył swoich obserwatorów na Twitterze. Tym razem ogłosił, że wypuści na rynek dużo tańszą wersję Tesli, na którą będą mogli pozwolić sobie nie tylko bogacze. Ile będzie kosztować nowa wersja Tesli Model 3 z mniejszym akumulatorem?

Jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców na świecie postanowił zmienić politykę swojej marki, która produkuje jedne z najdroższych modeli samochodów. Elon Musk ogłosił za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że niedługo będzie można kupić Teslę w dużo przystępniejszej cenie, co oznacza, że nie będzie to już pojazd tylko dla wybranych.

Nowa wersja Modelu 3 jest zapowiadana jako masowe auto elektryczne. Po zwrocie podatku ekologicznego nowa wersja ma kosztować zaledwie 35 tys. dolarów, czyli ok. 130 tys. zł, a cena z salonu to 45 tys. dolarów(ok. 170 tys. zł). Dla porównania flagowy model Tesli, czyli P100D, kosztuje około 600 tys. złotych.

 

Na czym oszczędzą producenci, aby móc tak drastycznie obniżyć cenę Tesli? Tańszy model ma wyglądać z zewnątrz tak samo jak te droższe, czyli będzie to zgrabny sedan. Różnica jednak będzie wynikać ze znacznie mniejszej baterii. To oznacza, że nowa wersja ma mieć mniejszy zasięg aż o 80 km zasięg (w sumie wyniesie 418 km).

Oczywiście to nie wszystko, gdyż gorzej wypada w tym modelu również  przyspieszenie - prędkość 97 km/h będzie można osiągnąć w 5,6 sekund (w droższej wersji – 4,5 s), a maksimum wyniesie 201 km/h (droższa wersja 233 km/h).

Posiadacze tańszego modelu będą musieli się również pogodzić z ograniczeniem napędu tylko na  tylne koła, a jeśli będą chcieli korzystać z systemu „Autopilot” to muszą wyłożyć dodatkowo 5 tys. dolarów.

Najtańszą wersję Tesli już teraz można zamawiać w pre-orderze. Wpisowe na listę oczekujących kosztuje 1000 euro i według zapewnień auto ma by dostępne od lutego 2019 roku.

źródło: The Verge, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze