Warszawska Skra doczeka się przebudowy. Tak wygląda zwycięski projekt kompleksu sportowego

Warszawska Skra doczeka się przebudowy. Tak wygląda zwycięski projekt kompleksu sportowego

Kompleks sportowy na Polu Mokotowskim już od dawna jest w opłakanym stanie. Jednak pojawiła się nadzieja, że to miejsce dostanie nowe życie - właśnie został rozstrzygnięty konkurs na przebudowę tego miejsca.

Historia Skry sięga 1953 roku, kiedy to został oddany do użytku tor żużlowy otoczony trybunami. Teraz to miejsce zyska drugie życie i znów będzie gromadzić miłośników sportu i aktywności. Spośród zgłoszonych 6 prac, które były propozycjami na renowację zaniedbanego kompleksu sportowego, wybrano jedną koncepcję. Zwycięski projekt należy do Aleksandra Wadasa z Gdańska, który działał we współpracy z Weroniką Marek i Anną Odulińską.

Wybraliśmy pracę, która najpełniej odpowiada wyzwaniom przestrzennym i sportowym. Program rekreacyjny oparty o kompozycję przestrzenną ze zbiornikiem wodnym i górkami oferuje trasy do biegania, siłownie plenerowe nad wodą, górki saneczkowe. Te atrakcje zainteresują i amatorów i profesjonalistów – powiedziała Marlena Happach, szefowa miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

13-osobowe jury podczas swojego werdyktu podkreśliło, że zwycięski projekt łączy wiele cennych wartości - w udany sposób łączy szacunek do dziedzictwa, funkcjonalne rozwiązania dla sportowców (m.in. lekkoatletów, rugbistów), a także amatorsko uprawiających sport i pomysłowy program rekreacyjny.

"Zastosowane rozwiązania krajobrazowe – wzniesienia terenu oraz zbiornik wodny – nie tylko podkreślają powiązanie widokowe stadionu i parku, ale też stanowią bazę dla programu rekreacyjnego, atrakcyjnego dla profesjonalistów i amatorów, obejmującego urozmaiconą nawierzchniowo i topograficznie trasę biegową, odcinki trasy dla treningów interwałowych czy nawodne siłownie plenerowe. Program ten oferuje ciekawe propozycje aktywnego spędzania czasu także zimą w formie saneczkarstwa, narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa” – czytamy w uzasadnieniu.

Autor najlepszego projektu otrzymał 70 tys. złotych nagrody oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Władze miasta zapowiadają, że remont Skry ruszy na przełomie 2019 i 2020 roku.

Inne wyróżnione projekty można zobaczyć na stronie miasta.

 

źródło: architektura.um.warszawa.pl, F5, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze