Tak będzie wyglądał polski Pawilon na Expo 2020 w Dubaju

Tak będzie wyglądał polski Pawilon na Expo 2020 w Dubaju

Podczas wystawy Expo 2020 w Dubaj nasz kraj będzie reprezentować pawilon autorstwa pracowni WXCA, która odpowiedzialna jest między innymi za projekt Muzeum Historii Polski i rewitalizacji odcinka Bulwarów Wiślanych. Pracowania stanęła do konkursu z 30 innymi uczestnikami, jednak jury było jednogłośne przyznając architektom główne wyróżnienie oraz 50 tysięcy złotych.

 

Nagrodzony pawilon urzekł sędziów konkursu zastosowaniem idei zrównoważonego rozwoju, która jest motywem przewodnim tego projektu oraz wpisuje się w światowe trendy w architekturze. Jury oceniało projekty według czterech kategorii: atrakcyjności rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu, przestrzegania wytycznych konkursu, funkcjonalności oraz wykonalności na etapie budowy.

"Architektura pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła mobilności, zarówno poprzez motyw Polski, jako siedliska naturalnego dla większości gatunków europejskich ptaków migrujących, poprzez nawiązanie do przepływu idei oraz do stosunków handlowych" - powiedział Tomasz Pisula, komisarz Generalny Sekcji Polskiej.

"Decyzję podjęliśmy jednogłośnie. Zrównoważony rozwój jest obecny w projekcie poprzez połączenie w bryle pawilonu naturalnego i odnawialnego zasobu, jakim jest drewno, z bardzo nowoczesną formą architektoniczną" - dodał Pisula.

Budynek ma mieć 3000 metrów kwadratowych, a na jego terenie znajdzie się przestrzeń na stałą ekspozycję, wystawy czasowe, a także kompleks gastronomiczny i biura. Szacowany koszt budowy pawilonu ma wynieść około 40 milionów złotych.

źródło: Property Design

sznyt tygodnia

najnowsze