Facebook zaprezentował swoje pierwsze autorskie urządzenie. Czym jest Portal?

Facebook zaprezentował swoje pierwsze autorskie urządzenie. Czym jest Portal?

Bez pompy i wszechobecnych reklam - tak odbyła się premiera nowego urządzenia od Facebooka. Portal to najnowszy sprzęt do komunikacji sygnowany nazwą marki. Urządzenie można nazwać połączeniem tabletu ze smartspeakerem i służy do prowadzenia rozmów wideo na Messengerze. Jak działa i czy jest nam w ogóle potrzebne?

Portal przede wszystkim pozwala na połączenia z dowolnymi rozmówcami, którzy posługują się aplikacją Messenger, czyli może to być równie dobrze smartfon czy laptop. Dodatkowo możemy na nim odtwarzać muzykę z serwisów Spotify lub Pandora, a także wyświetlać filmy z platformy Facebook Watch, sieci telewizyjnej Food Network oraz bieżące informacje od wybranych wydawców.

Na tym się kończą funkcje Portalu. Bardziej dostrzegalną zaletą tej platformy ma być zastosowanie  sztucznej inteligencji opracowanej przez koncern Amazon, dzięki której można wydawać sprzętowi polecenia na głos i ten sposób uzyskiwać informacje z sieci. Co ważne, urządzenie podobno gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo m.in. poprzez szyfrowanie treści połączeń.

Największą innowacją tego urządzenia zdaje się być ruchoma kamerka, która ma zapewniać swobodne prowadzenie pogawędek za pośrednictwem internetu. Producenci tłumaczą, że aby utrzymać z kimś kontakt wzrokowy, nie musimy teraz znajdować na wprost kamerki – teraz to obiektyw porusza się za nami i dzięki temu rozmówca otrzyma płynny obraz w trakcie prowadzenia konwersacji.

Poznając wszystkie funkcje i innowacje zastosowane w nowym urządzeniu od Facebooka pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki sprzęt jest nam w ogóle potrzebny? Biorąc pod uwagę fakt, że Portal to tak naprawdę zwykły ekran, który zapewnia dość ograniczone możliwości i w dodatku nie jest najtańszy (mniejszy w cenie 199 dolarów, większy 345 dolarów) wydaje się, że niekoniecznie. W tej cenie z pewnością można znaleźć na rynku tablet, który będzie miał dużo szersze zastosowanie, dlatego sprzęt pozostanie bardziej ciekawostką dla gadżeciarzy niż przydatnym rozwiązaniem dla przeciętnego użytkownika.

źródło: wirtualnemedia, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze