Design, funkcjonalność, nowe technologie. Co odnajdziemy w modelach Škody?

Design, funkcjonalność, nowe technologie. Co odnajdziemy w modelach Škody?

Na jakiej podstawie zazwyczaj wybieramy samochód? Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, czy nasz przyszły model jest funkcjonalny i wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne. Nie należy także zapominać, że auto po prostu musi się nam podobać wizualnie - zazwyczaj stawiamy na dynamiczną linię i eleganckie wnętrze.

Ten trudny do osiągnięcia kompromis, godzący estetykę, technologię i funkcjonalność, udaje się znaleźć w samochodach Škody, które niejednokrotnie były wyróżniane przez międzynarodowy panel ekspertów konkursu „Red Dot Design Award” w kategorii designu produktowego.

fot. mat. prasowe Škoda

Ale design to nie wszystko - Škoda nie ustaje w wysiłkach, by wprowadzać do swoich modeli najbardziej zaawansowane rozwiązanie znane wcześniej z wyższych segmentów rynku. Najnowsze technologie umożliwiają ulepszanie rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo, co zdaniem czeskiego producenta powinno być podstawowym prawem każdego uczestnika ruchu. Potwierdzenia dla tego podejścia nie trzeba daleko szukać, gdyż prawie wszystkie nowe systemy w modelach Škody sprawiają, że jazda staje się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Jednym z takich rozwiązań jest FRONT ASSIST, który w obliczu nieuniknionej kolizji aktywuje hamulce, by zminimalizuje konsekwencje. System wykrywa również pieszych na ulicy, którzy próbują przeciąć drogę samochodu. Podobnym rozwiązaniem jest PEDESTRIAN MONITOR, którego celem również jest zapobieganie kolizjom z pieszymi. Wykorzystując obecny w samochodzie system elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESC i zamontowany z przodu pojazdu radar, przy prędkościach w przedziale od 5 do 65 km/h system ten potrafi rozpoznać ryzyko wypadku i samodzielnie zareagować - najpierw ostrzegając przed niebezpieczeństwem, a ostatecznie automatycznie uruchamiając hamulce. Przy wyższych prędkościach PEDESTRIAN MONITOR reaguje wydając dźwięk ostrzegawczy i wyświetlając ostrzeżenie na desce rozdzielczej.

Funkcja FRONT ASSIST

Škoda to jednak nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale także komfort jazdy i parkowania. Wygodę zapewnia z pewnością adaptacyjne zawieszenie DCC, które można dostosowywać do własnych potrzeb. Tryb jazdy Normal, Sport lub Comfort pozwalają dobrać charakterystykę do swojego stylu podróżowania.

Natomiast system MANOEUVRE ASSIST bazuje na obecnych w samochodzie czujnikach parkowania i elektronicznych systemach stabilizacji toru jazdy przy niskich prędkościach. Na tej podstawie rozpoznaje i reaguje na napotkane przeszkody, najpierw wysyłając wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia kierowcy, w ostateczności samemu hamując i zapobiegając uszkodzeniu.

Zawieszenie adaptacyjne DCC

Nie zapominajmy jednak o samym wyglądzie i wszystkich małych udogodnieniach, które często są decydujące przy wyborze nowego auta. Dobrze wiemy, że funkcja lokalizacji zaparkowanego auta, czy też uruchamiania ogrzewania postojowego ze smartfona, nie są niezbędne żadnemu kierowcy, ale dlaczego mielibyśmy nie umilać sobie naszych podróży takimi prostymi rozwiązaniami?

Satysfakcję również powinien przynosić widok wnętrza naszego auta, czego najlepszym przykładem jest prestiżowa linia z wyposażeniem Laurin & Klement, która jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko wygodnymi fotelami i ładną tapicerką. Auta w tej wersji mają szereg funkcjonalnych rozwiązań, które dopełniają design, a także ułatwiają życie kierowcy i pasażerów. W tym celu projektanci wykorzystali w Škodzie Octavia, czy Škodzie KODIAQ takie rozwiązania jak dyskretny schowek na parasole, elektrycznie sterowany fotel, czy możliwość wyboru przedniego siedzenia z wentylacją. Dodatkowo w pakiecie Laurin & Klement otrzymujemy piękny lakier, chromowane dodatki i stylizowane napisy, które z pewnością trafią do gustu amatorom luksusowych rozwiązań.

fot. mat. prasowe Škoda
fot. mat. prasowe Škoda

Oczywiście to nie jedyne nowoczesne i komfortowe rozwiązania, które zastosowano w modelach marki Škoda. Producenci nie chcą stawiać swoich klientów przed trudnym wyborem między designem, funkcjonalnością, a nowymi technologiami, dlatego ich samochody można nazwać rozwiązaniem idealnym dla osób szukających przyjaznego samochodu, który dodatkowo jest dostępny w rozsądnej cenie.

Zobacz też:

Prawdziwy luksus tkwi w prostocie. Rozwiązania w samochodach Škody, które ułatwią Ci życie

Od komfortu po bezpieczeństwo. 5 rozwiązań w samochodach Škody, które gwarantują luksus podróżowania

sznyt tygodnia

najnowsze