Święty Graal wszystkich whisky, czyli butelka 60-letniego Macallana Valerio Adami pobiła rekord na aukcji

Święty Graal wszystkich whisky, czyli butelka 60-letniego Macallana Valerio Adami pobiła rekord na aukcji

Jeśli chodzi o roczniki whisky, 60-letni blend Macallan Valerio Adami z 1926 roku uważany jest za święty Graal wszystkich szkockich. Nic więc dziwnego, że butelka znakomitego alkoholu została ostatnio sprzedana za imponującą kwotę 1,1 miliona dolarów na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Bonhams. To prawdopodobnie najdroższa whisky świata. 

Niezwykle rzadka whisky została zakupiona przez prywatnego kolekcjonera z Azji, który do licytacji przystąpił telefonicznie i wolał pozostać anonimowy. Trunek, który leżakował w kadzi przez 60 lat, do momentu zabutelkowania w 1986 roku, jest wyjątkowy z kilku powodów. Przede wszystkim wyróżnia się unikatowymi etykietami stworzonymi przez pop-artowych malarzy, Petera Blake'a i Valerio Adami. Ten rocznik trafił tylko do 24 butelek, z czego 12 zdobi etykieta Blake'a, a pozostałe 12 to projekt Adamiego. Nie wiadomo jednak ile z butelek przetrwało do dziś. Według Martina Greena, specjalisty od whisky "takie butelki są przedmiotami kolekcjonerskimi z powodu ich rzadkości i prawdopodobnie nigdy nie zostaną wypite. Macallan Valerio Adami 1926 to Rolls-Royce wśród szkockich."

Sprzedana za rekordową sumę butelka whisky Macallan z etykietą autorstwa Valerio Adamiego zostanie podobno dostarczona do nowego nabywcy w specjalnej skrzyni, którą poprzedni właściciel kupił bezpośrednio w szkockiej destylarni za nieujawnioną sumę w 1994 roku.

Podobna butelka Macallana Valerio Adami została sprzedana w maju tego roku za około 1 055 664 dolarów.

źródło: Bohnams

sznyt tygodnia

najnowsze