Ruszyły Czwartkowe Spotkania Muzyczne w WMfono. Pierwszym gościem był Krzysztof Zalewski

Ruszyły Czwartkowe Spotkania Muzyczne w WMfono. Pierwszym gościem był Krzysztof Zalewski

WMfono to jedyna tłocznia płyt winylowych w Warszawie, kontynuująca tradycję tłoczenia od 28 lat. Właśnie zainicjowała cykl specjalnych spotkań z udziałem wyjątkowych gości. Wydarzenia będą związane z premierami wydawnictw muzycznych, których produkcja odbywać się będzie w fabryce WMfono.

Gościem pierwszych Czwartkowych Spotkań Muzycznych w WMfono był Krzysztof Zalewski, który zaśpiewał utwory legendy polskiej sceny muzycznej - Czesława Niemena. Właśnie ukazała się wyprodukowana przez WMfono winylowa edycja albumu Zalewski śpiewa Niemena. Album na srebrnym krążku ukazał się w styczniu tego roku i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, a wydanie winylowe stało się oczywistym zwieńczeniem projektu, którego początek dał koncert upamiętniający Czesława Niemena podczas kultowego festiwalu w Jarocinie.

Rozmowę z artystą poprowadził Piotr Metz, radiowy dziennikarz muzyczny, którego głos doskonale znają wszyscy słuchacze Polskiego Radia. Wśród poruszanych tematów, pojawiły się pytania o genezę projektu, dobór utworów, trudności, a także emocje towarzyszące wykonaniu piosenek wybitnego i charyzmatycznego twórcy, jakim był Czesław Niemen.

„To niesamowite, że po 50 latach dokładnie ta sama energia przechodzi przez nasze ciała, która przechodziła przez ciała ludzi, tworzących wtedy tę muzykę. Tak lubię o tym myśleć, że być może panu Czesławowi towarzyszyły te same emocje, kiedy wykonywał te piosenki. To jest ta magia zaklęta w dźwiękach, ale też dowód na to, że po półwieczu te utwory nadal są aktualne.”- mówił Krzysztof Zalewski.

Nie obyło się również bez rozmowy o powodach wydania materiału w formie czarnej płyty, co w szczególny sposób ujął Piotr Metz: „Winyl jest domknięciem pewnej pięknej pętli. To nośnik dwustronny, który wymaga innego podejścia do kompozycji płyty. Trzeba zawsze wybrać początek i koniec, co daje pole do kreatywności i zabawy z koncepcją. (…) Naukowe badania wskazują, że tak zwany czas ludzkiej koncentracji to jest ok. 20 minut. Winyl wstrzelił się w to idealnie, mimo iż nie jest to zabieg celowy, ale to właśnie dlatego jest tak wyjątkowym formatem, który jako jedyny w historii fonografii powrócił.”

Wśród obecnych gości był również Marek Gaszyński, znakomity autor tekstów do utworów m.in. właśnie Czesława Niemena. Zaproszony do rozmowy przez Krzysztofa Zalewskiego, pogratulował artyście pięknej płyty, a także opowiedział kilka anegdot z czasów swojej współpracy z wykonawcą przeboju Dziwny jest ten świat„W tym roku obchodzę 60. rocznicę służby dla muzyki i spadają na mnie zaszczyty oraz przyjemności w rodzaju poznania pana i posłuchania muzyki Niemena, przy której wracają wspomnienia z tamtych czasów. (…) Niemen na pewno nie byłby zadowolony, gdyby ktoś go odtwarzał idealnie, zresztą nie na tym polega twórczość, żeby kogoś naśladować, ale żeby wnieść coś od siebie. I panu się to udaje. Znalazł pan swój styl do Niemena. Niektóre utwory śpiewa pan tak, że trudno rozpoznać w nich jego twórczość, a w niektórych tak, jak on, pan też się czasami wydziera. Wtedy to się nazywało krzyk artystyczny i pierwszą piosenką w tym stylu był utwór „Czy wiesz, o tym że”, którą dla niego napisałem” - wspominał dziennikarz.

Podczas spotkania goście wysłuchali albumu odtworzonego na doskonałym nagłośnieniu, o które zadbały salony Denon Polska, a w kuluarach mogli porozmawiać z artystą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle ścianki z kolorowych winyli. Wieczór zakończył się spacerem po tłoczni płyt, podczas którego Radosław Klemczak, prezes WMfono oraz Adam Gałek, kierownik tłoczni, opowiedzieli o tajnikach powstawania czarnego krążka.

Czwartkowe Spotkania Muzyczne w WMfono to pierwsze wydarzenie tego typu, odbywające się w tłoczni płyt winylowych. To eventy, których esencją będą odsłuchy płyt gramofonowych w kameralnej atmosferze, połączone z rozmową z artystami. W planach są już kolejne spotkania.

 

źródło: materiały prasowe

sznyt tygodnia

najnowsze