SpaceX wysyła na Księżyc swojego pierwszego pasażera. Będzie nim japoński miliarder

SpaceX wysyła na Księżyc swojego pierwszego pasażera. Będzie nim japoński miliarder

Komercyjne loty w kosmos to nie mrzonka. Na ziemskiej orbicie ma powstać hotel, a Elon Musk właśnie wybrał pierwszego pasażera, którego na wycieczkę dookoła Księżyca zabierze jeden ze statków SpaceX. Statek, który jest częścią projektu o nazwie BFR (Big Falcon Rocket) umożliwiającego podróżowanie między różnymi planetami Układu Słonecznego, jest jeszcze w budowie jednak, jak zapewnił Musk podczas konferencji prasowej, prace nad nim są w zaawansowanej fazie. Na dowód zaprezentował dwa zdjęcia przedstawiające ogromne walce.

Dzięki BFR ludzkość ma najpierw móc swobodnie podróżować na Księżyc oraz na Marsa. Projekt pochłonie miliardy dolarów, a w jego skład wejdzie rakieta i statek pasażerski. Na pokład tego drugiego już w 2023 roku wejdzie Yusaku Maezawa. Japoński miliarder odbędzie tygodniowy lot dookoła Księżyca, stając się jednocześnie pierwszym prywatnym pasażerem statku SpaceX.

Kim jest Yusaku Maezawa?

42-letni biznesmen jest twórcą największego internetowego sklepu z odzieżą w Japonii - Zozotown. Jego majątek wycenia się na 2,9 miliarda dolarów. Maezawa to także znany kolekcjoner sztuki i założyciel organizacji Contemporary Art Foundation. W swojej kolekcji ma dzieła najznakomitszych malarzy świata z Picassem, na czele. Wiosną 2017 roku jego nazwisko trafiło na nagłówki międzynarodowych gazet, kiedy ujawniono, że to on stoi za zakupem obrazu Basquiata. Maezawa zapłacił za niezatytułowane dzieło z 1982 roku rekordowe 11o milionów dolarów. Słynny obraz przedstawiający głowę na intensywnym niebieskim tle nie zawisł jednak w apartamencie przedsiębiorcy. Maezawa wysłał go do muzeum na Brooklynie - to pierwszy przystanek na międzynarodowym tournee po galeriach sztuki.

Artyści w kosmosie

Sztuka odgrywa tak wielką rolę w życiu Maezawy, że postanowił się z nią nie rozstawać nawet podczas swojej kosmicznej podróży. Miliarder zapłacił nie tylko za swoje miejsce na pokładzie BFR. Wraz z nim na wyprawę dookoła Księżyca wybierze się sześciu lub ośmiu artystów, którym lot zasponsorował biznesmen. Maezewa sam wybierze swoich kompanów spośród malarzy, projektantów mody, architektów, rzeźbiarzy, muzyków czy twórców filmowych. Wyprawa odbędzie się pod hasłem #DearMoon, które podkreśla fascynację Maezewy Księżycem. By podzielić się ze światem swoją ekscytacją, przedsiębiorca uruchomił stronę internetową dearmoon.earth, na której będą pojawiać się aktualności dotyczące przygotowań do lotu i związanych z nim działań.

Statek BFR w budowie

Nie wiadomo ile miliarder zapłacił za wyprawę na Księżyc. Podczas wspólnej konferencji Elon Musk zdradził jedynie, że kwota z pewnością przyczyni się do postępu w pracy nad budową statku BFR. Maezewa wyraził też nadzieję, że Musk zechce dołączyć do niego oraz artystów i odbyć z nimi wspólną, przełomową podróż. Założyciel SpaceX nie wykluczył takiej możliwości dodając, że komercyjny lot na Księżyc to wyjątkowo trudne przedsięwzięcie, które może przesunąć się w czasie i wymaga wielu testów przed zaproszeniem załogi na pokład statku.

źródło: SpaceX/YouTube/ autor: A.K

sznyt tygodnia

najnowsze