Hiperrealistyczne malarstwo, które pokazuje, co widzą krótkowzroczni po zdjęciu okularów

Hiperrealistyczne malarstwo, które pokazuje, co widzą krótkowzroczni po zdjęciu okularów

Kto zna to uczucie, kiedy wychodząc z kąpieli w morzu nie można znaleźć swojego leżaka, bo nie wzięło się okularów? Zapewne wszyscy krótkowzroczni. Malarz z Południowej Afryki za pomocą swoich dzieł postanowił przybliżyć wszystkim innym "nieostre" widoki, z którymi żyją na co dzień osoby z wadą wzroku.

Na pierwszy rzut oka prace Philipa Barlowa z Kapsztadu wyglądają jak fotografie, które są po prostu nieostre. Widzimy na nich rozmazany widok ulicy, nieostry widok ludzi na plaży, którzy toną w blikach światła. Jednak gdy się przyjrzymy tym "kadrom" to dostrzeżemy, że są to hiperrealistyczne obrazy, które doskonale imitują scenerie, tak dobrze znane wszystkim osobom krótkowzrocznym.

Artysta chciał swoją sztuką ukazać wszystkim osobom bez wad wzroku, jak to jest być na miejscu kogoś krótkowzrocznego. Kogoś, kto gdy zdejmuje okulary widzi przed sobą jedynie kolorowe plamy, zgrywające się ze sobą w różne, bliżej nieokreślone kompozycje. Barlow osiągnął mistrzostwo w imitowaniu tego efektu za pomocą farb olejnych, co możecie zobaczyć na pracach poniżej.

źródło: boredpanda, tekst: A.R