Stworzono pierwsze pędzle do makijażu, które są przeznaczone dla mężczyzn

Stworzono pierwsze pędzle do makijażu, które są przeznaczone dla mężczyzn

Rynek kosmetyczny nadal nie jest wystarczająco otwarty na potrzeby mężczyzn. Być może już wkrótce część z nich będzie mogła zaopatrzyć się w ten elegancki zestaw... pędzli do makijażu.

Taeheon Kim, absolwent prestiżowej szkoły mody Central Saint Martins w Londynie, postanowił stworzyć kontrowersyjny produkt, który będzie próbą przełamania bariery płci, którą często definiuje się przez przedmioty codziennego użytku. Projektant stworzył zestaw pędzli Croono, który jest przeznaczony dla mężczyzn interesujących się sztuką makijażu, a nie wiedzą jeszcze, jakich rodzajów pędzli chcieliby używać. Wygodny zestaw ma im ułatwić pierwsze kosmetyczne zakupy.

Zestaw składa się z czterech różnej wielkości główek pędzli i jednego uniwersalnego uchwytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzono sporo miejsca w eleganckiej, dębowej skrzynce, a korzystanie z pędzli jest nadal wygodne - wystarczy umieścić główkę na końcu rączki, do której zostaje przymocowany za pomocą siły przyciągania magnesu.

Sama estetyka pędzli jest celowo neutralna kolorystycznie - postawiono na odcienie srebra, miedzi i złota. Projektantowi zależało, aby nic nie wskazywało na to, czy jest to produkt przeznaczony dla kobiet, czy dla mężczyzn. Miało być nowocześnie i niejednoznacznie. Wszystkie elementy (poza skrzynką) zostały wykonane w technice druku 3D.

Kim swoim projektem podjął się próby zredefiniowania dzisiejszego pojęcia męskości, które wciąż jest bardzo stereotypowo postrzegane. Dla mężczyzn nadal nie tworzy się wielu kosmetycznych produktów, ponieważ po prostu przyjęło się, że nie są dla nich przeznaczone.

- Tożsamość płciową łatwo przetłumaczyć na język projektowania - wszystko jest zależne od dobrania koloru, kształtu, tekstury - wyjaśnia Kim. - Jednak nie uważam, że tożsamość powinna być łączona z konkretnymi przedmiotami, bo nikt nie chce być ograniczany. Chciałbym, aby moje projekty "włączały", a nie "wykluczały". Dlatego jestem zdania, że projektanci powinni poszerzać swoje granice i próbować podważać aspekt płci w swoich koncepcjach - dodaje.

źródło: Dezeen, tekst: A.R