Europa ma nowy najwyższy wieżowiec. Liczy aż 87 kondygnacji

Europa ma nowy najwyższy wieżowiec. Liczy aż 87 kondygnacji

Budowa tego niezwykłego wieżowca rozpoczęła się w 2012 roku, ale dopiero niedawno została ukończona. W końcu jednak można ogłosić, że oficjalny rekord najwyższego budynku w Europie został pobity. Biurowiec należący do kompleksu Łachta Centr w Petersburgu mierzy 462 metry (87 kondygnacji), co daje 13-stą wysokość na świecie. Zdjęcia z poziomu nieba robią niesamowite wrażenie, a Rosja pęka z dumy, że udało jej się wznieść takiej klasy obiekt.

fot. Viktor Sukharukov

Kompleks został wspólnie zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Tonny'ego Kettle'a z pracowni RMJM i rosyjskie biuro architektoniczne Goproekt CJSC. Drapacz chmur będzie oficjalną siedzibą rosyjskiego Gazpromu. Znajduje się 9 km od dzielnicy Łachta i stąd zawdzięcza swoją nazwę.

To co go wyróżnia to nie tylko wysokość ale i ciekawa forma - dynamiczny, ostro zakończony kształt nie da się pomylić z żadnym innym wieżowcem. Sama konstrukcja powstała z 16500 szklanych części wyposażonych w lampy elektronowe, które podnoszą wydajność energii budynku.

fot. Viktor Sukharukov

Kettle przyznał, że projektując bryłę inspirował się soborem Pietropawłowski w Petersburgu, który jest zakończony 34-metrową iglicą.
- Chciałem stworzyć budynek lekki i elegancki, który podobnie jak architektura historyczna, będzie w stanie oddać zmiany światła dziennego jak np. złote dzwonnice. Można powiedzieć, że jest to organiczna forma iglicy, która asymetrycznie pnie się ku górze. Chciałbym, aby była postrzegana jako wyjątkowy punkt orientacyjny na mapie miasta - dodaje architekt.

Dla wszystkich osób, które właśnie pakują walizki, żeby jechać do Petersburga - na szczycie tej nowoczesnej iglicy znajduje się restauracja, która zapewnia widok na całe miasto w 360 stopniach.

fot. Viktor Sukharukov

Zobacz też inne niezwykłe budynki, o których piszemy - m.in. wieżowiec z największym na świecie sztucznym wodospadem i most, który podtrzymują dwie kamienne dłonie.

źródło: Dezeen / fot. Viktor Sukharukov / tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze